KPDS ile ÜDS arasındaki fark?

Konusu 'Kamu Personel Dil Sınavı (KPDS)' forumundadır ve coyness tarafından 19 Kasım 2008 başlatılmıştır.

19 Kasım 2008
    Konu Sahibi : coyness
  1. coyness

coyness depresif kişilik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kızlar ikisinin de ingilizce yeterlilik sınavı olduğunu biliyorum da aralarındaki fark ne tam olarak anlayamadım:uhm:
    hangısı daha gerekli?
    hayatımız böyle sınav kısaltmalarıyla dolduğu için malum insan karıştırıyorkafamçokkarıştı
  2. 22 Kasım 2008
  3. kays

kays Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Özel Mesaj At
    KPDS= kamu personeli yabancı dil tespit sınavı
    ÜDS= üniversiteler arası yabancı dil sınavı dır açılımı.
    arkadaşım, eğer devlet kurmunda çalışmayı düşünüyorsan üds nin bir anlamı yoktur, kpds sınavı isterler. üds sınavına akademik kariyer için ( yüksek lisans, doktora vs.) girmen gerekir. yalnız yüksek için her üniversite de üds sonucunu kullanmaz.

sonra içerik olarak KPDS' de karşına her alandan soru çıkar bu yüzden daha zordur, kelime bilginin iyi olması gerekir. ÜDS de ise sınava üç farklı bölümden girebilirsin; sağlık, sosyal, fen di sanırım. bu yüzden alanınla ilgili sınava gireceğin için daha rahat edersin. Ama tabi alanınla ilgili terimleri çok iyi bilmelisin yoksa zorlanırsın, ayrıntı çoktur. bir de ikisinin de sınav süresi 180dk ama kpds 100, üds 80 soru , zaman açsından da üds daha rahattır.

ama önemli olan sınav sonucunu ne için kullanacağını bilirsen ona göre sınava girersin. umarım yardımcı olmuşumdur.
  4. 22 Kasım 2008
  5. coyness

coyness depresif kişilik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    teşekkür ederim gayet aydınlatıcı olmuş
    peki yüksek için kpds isteyen hiç üniversite yok mu?
    kpds sadece kamu personeli için mi?
  6. 23 Kasım 2008
  7. senza

senza Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    kpdsyi yüksek için kullanabileceğin yerler var...ama üds daha sınırlı kalıyor..sadece üniversite için..
    her üniversitenin kendine göre alım kuralları var...hatta üds kpds istemeyip sadece toefl ve kendi okulunun yaptığı sınavını kabul edenler de var.
    eğer kamu da ya da özel sektörde işe girmeyi düşünmüyorsan üdsye girebilirsin...çünkü bazı özel kuruluşlar kpds istemese de en azından yabancı dil bildiği gösteren bir belge isteyebilirler belki...
    ben şahsen kpdsye girdim...
    daha detaylı bilgiyi ösym sitesinden bulabilirsin
  8. 23 Kasım 2008
  9. lepi

lepi ♥˙·٠•●♥ &# Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    38
    Özel Mesaj At
    okular üds ve kpds ' yi kabul ediyorlar fakat boğaziçi gibi okullar sadece tofel ya da kendi sınavını isityor ben ikisine de girdim ikisinden de yeterli puan aldım uds daha kolay bir sınavdır ve çoğu üniversite öğrencisi uds ye girer bazıları kpds'yi bilmiyor bile:)
  10. 4 Ocak 2009
  11. Geveze

Geveze Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Bende kpds daha kolay diye duydum hep.Bu yıl bende hazırlanıyorum üniversiteden kadro alabilmem için 50 şart tabi ne kadar yüksek alırsam o kadar iyi ama
  12. 11 Ocak 2009
  13. amazing

amazing Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    arkadaşlar kpds ye devlet memurlarımı girer yoksa memur olmak isteyenlerde girebilirimi?
  14. 12 Şubat 2009
  15. Slogan

Slogan dolaşayım damarlarında... Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    memur olmak isteyenlerin öncelikle kpss ye girmesi şart gamyoncuiremsu
  16. 7 Ekim 2009
  17. xulay

xulay Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    KPDS' ye, dışişleri bakanlığında (ve yabancı dil şartı arayan diğer kurumlarda) memur olabilmek için girmeniz lazım..
    eğer memursanız yabancı dil tazminatı alabilmeniz için bu sınavda başarılı olmanız lazım... (yabancı dil tazminatı 60-80 TL - tahmini ortalama)
  18. 4 Haziran 2010
  19. April

April Hep daha daha çok oku!!! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    KPDS kesinlikle çok daha zor ÜDS den...:2: