Kr eden Sar noktaya kar Gz diyeti

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve Halikarnas tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Göz doktoru diyet yazar mı? Sarı Nokta hastalığının ilerlemesini durduran bu diyet yeni geliştirildi ve doktorların reçetelerine de girdi.

  Prof. Dr. Bahçecioğlu: "Sarı Nokta Diyeti hastalığı yüzde 35 yavaşlatıyor"


  Florence Nightingale Hastaneleri Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, 'Sarı Nokta Diyeti' ile ilgili sorularımızı yanıtladı:


  Sarı Nokta hastalığı tamamen tedavi edilebiliyor mu?

  Hayır, edilemiyor. Şimdiye kadar ilaçlarla hastanın görme durumunu düzeltmeye çalışıyorduk. Şimdi ise dünyada yeni bir yöntem keşfedildi.

  Amerika'da 'Archives of Ophthalmology' dergisinde yayınlanan, dört bin kişinin katıldığı araştırmada; lutein ve zaeksantinin maddelerinin, yüksek düzeyde alındığında, Sarı Nokta hastalığını yüzde 35 oranında azalttığı bulundu.

  Yine aynı araştırmanın ikinci kısmında; uskumru ve ton balığı türü yağlı balıklarda bulunan Omega- 3 maddesinin, hastalığın hem erken hem de ilerleyen dönemlerinde etkili olduğu ortaya çıktı.

  Buna göre Omega-3, bu hastalığı yavaşlatıyor, hatta bazen tamamen durdurabiliyor. Biz de hastalarımızda 'Sarı Nokta Diyeti' uygulamaya başladık.

  AYNI SEVİYEDE TUTUYOR

  Bu diyet, hastalığı önlüyor mu, geciktiriyor mu, yoksa tamamen tedavi mi ediyor?

  Hastalık, genetik geçişli olduğu için tamamen önlenemiyor. Hastalığı olan kişilerde ilerlemeyi, bir üst gruba geçişi, yüzde 25-35 oranında geciktiriyor. Hastalık yavaşlıyor, hangi evrede ise o evrede kalıyor.

  Reçeteye mi yazıyorsunuz bu kombinasyonları?

  Hastalığı olanlara yazıyorum. Koruyucu olsun diye hasta olmayan kişilere yazmıyorum.

  Genetik olarak ailede Sarı Nokta hastalığı varsa, kaç yaşında bu diyete başlanmalı?

  Eğer kişinin gözünde hastalık çıkmadıysa, koruyucu sebeplerle de olsa bu diyeti yapmalarını önermiyorum. Kişi tek yönlü beslenmiyor, sağlıklı besleniyor ve her türlü gıdasını alıyorsa, vitamine çok da ihtiyacı olmaz.

  Hastalarınıza kaç yaşından itibaren bu beslenme yöntemini öneriyorsunuz?

  Yaşa bağlı olduğu durumlarda 45-50 yaşında başlanırsa, hastalığın evrelerinde geciktirici rol oynar.

  Ancak bir diyabet hastasında bunu uygulamak kolay olmuyor, çünkü diyabet hastasının kendi hastalığına göre bir beslenme şekli vardır.

  Kalp, kolesterol ve yüksek tansiyon hastalarında da aynı şey söz konusu.

  Bu diyeti uygulamayanlarda Sarı Nokta hastalığı daha mı fazla görülüyor?

  Hastalık hızlı ilerliyor. Ancak şöyle bir durum da var; bu hastalar sigara içmeye devam ederlerse de hastalık hızlı ilerliyor.

  SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?

  'Makula Dejeneresansı', yani Sarı Nokta hastalığında gözün arkasındaki sarı noktada lekeler oluşur. Yaşa bağlı Sarı Nokta hastalığı 60'lı yaşlarla beraber ortaya çıkar.

  En sık ve en erken belirti; net görememeyle birlikte cisimlerin ortasını eğik, çarpık ve bakılan şeyin ortasını karanlık görmedir.


  alıntı