Kraliçe Tamara Söylencesi

Konusu 'Destanlar Efsaneler Mitoloji' forumundadır ve UzmaN tarafından 17 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  17 Kasım 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  KRALİÇE TAMARA SÖYLENCESİ


  XXll yy.sonunda Gürcü Krallığının başında Tamara adında bir kraliçe vardı.Çoruh yöresinde günümüzde bile anlatılan kraliçenin,yedi bölükten oluşan bir kraliçe alayı vardı.Güzelliği dillere destandı.Trabzon Rum İmparatorluğu'ndan bir prensin kraliçe uğruna intihar ettiği halk arasında anlatılmaktadır.
  Kimi kaynaklar Kraliçe Thamar 'ın Xll.yy .da yaşadığını belirtmektedir.Hatta Çubunaşvili ,daha da ileri giderek Tamara'nın 1184-1212 arasında kraliçe olduğunu ileri sürmektedir.Başka kaynaklar Tiflis'te David teepesi'ndeki kilisenin Kraliçe Thamar'ça yaptırıldığını ve kraliçenin halk arasında söylenceleştiğini anlatmaktadır.Gürcistan krallığı'nın Thamar zamanında en geniş sınırlarına ulaştığı belirtilmektedir.
  XlX.yy ortalarında Gürcistan'a arkeolojik bir gezi yapan ve izlenimlerini bir rapor halinde yazan M.Brosset thamara'dan söz etmektedir.

  Çubunaşvali ,Kutaisi'de bir kilise yaptırmış olan kral lll.Bagrat 'ın 1003 te ülkeyi yönettiğini yazmaktadır.Buna göre kraliçe Thamar ile evlenen Davit Bagrat 'ın bu kral olduğu düşünülebilir.

  Ayrıca Borçka'nın bir köyünün Thamar adını taşımasıdır.Bu köyün şimdiki adı "Damar"dır.

  (İçerik Alıntıdır)


   
 2. 3 Mart 2012
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. TheBlackKeys

  TheBlackKeys ceviz ağacı Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2012
  Mesajlar:
  884
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  63
  benim bildiğim söylence de tamara bir çerkes prensesi ve en aklımda kalan kısmı ölümüne yakın yardımcısıyla yola çıkmaları son nefesini verdiğinde tamarayı defneder yardımcısı ve geri döner, tamara mezarının bilinmesi istemediğinden yardımcısının öldürülmesi emrini vermiştir.