Kramp giriyorsa kalsiyumu artırın

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve yaren_76 tarafından 24 Mart 2007 başlatılmıştır.

24 Mart 2007
    Konu Sahibi : yaren_76
  1. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Kramp giriyorsa kalsiyumu artırın

Gebelerde sık rastlanılan bacak krampları, serum kalsiyumunun azalmasından ve fosforun artmasından kaynaklanıyor. Kramplara karşı tedavide, fosfor içeren gıdaların azaltılıp kalsiyum alımının artırılması gerektiğini belirten Op. Dr. Özer Kutlu, hamilelere şu tavsiyelerde bulunuyor: "Geceleri uykudan uyandırabilen kramplar için kalsiyum içeren ilaçlar önerilebilir. Ayrıca fosforu tutan mide şuruplarının yemeklerden önce içilmesi ile fosfor emilimi azaltılabilir. Masajlar, lokal ısıtma ve germe gibi hareketlerin de faydası olabilir. Yürürken veya gerinirken başparmaklarınızı ileri doğru uzatmayın. Bu, bacak arkasında şiddetli krampları uyarabilen bir harekettir. Geceleri yan yatın."

2. 22 Kasım 2008
  3. Kancicegim

Kancicegim Aysima´nin Annesi:) Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    ben yeteri kadar kalsiyum aldigimi dusunuyorum...ama nedense hemen hemen her gece bayagimda ve ayak bileklerimde kramplar oluyor oyle ki beni uyutmuyor bazen...

4. 22 Kasım 2008
  5. iremecem

iremecem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    slm
    benim doktorum kramp ve kasılma için calsiyum ve magnezyum önerdi
    bacak krampları gerçekten çok kötü oluyor özellikle geceleri ortaya çıkıyor bende

6. 27 Kasım 2008
  7. yexsxilxoxzen

yexsxilxoxzen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende agustosada dogum yaptım hamilelikte kalsiyumu çok aldıgım için tabi magnezyumuda hiç krap yaşamadıım gerçekten çok önmeli kalsiyum

8. 21 Şubat 2009
  9. eftelyaaa

eftelyaaa Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar bana doktor kramplar için maden suyu iç dedi hatta çoksa kramp su yerine içer gibi çok iç maden suyunu dedi ama meyveli olmayacakmış maden suyu