Kravat tartışılıyor

Konusu 'Kravatlar, Kravat İgnesi, Kol Düğmesi, Saat' forumundadır ve didosh tarafından 4 Mart 2009 başlatılmıştır.

  4 Mart 2009
  Konu Sahibi : didosh
 1. didosh

  didosh Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.524
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Kravatın ilginç bir öyküsü var. 1660 yılında Fransa'yı ziyaret eden bir Hırvat birliği beraberinde kravatı getirmiş. Kravatı görür görmez aşık olan Kral Louis XIV, bu kumaş parçasını hemen benimsemekle kalmamış, yanındakilerin da takmasını tavsiye etmiş.


  İngiliz Kravat Birliği'nin verilerine göre dünya çapında kravat takanların sayısı 600 milyon, yılda satılan kravat sayısı ise 800 milyon. Fred Astaire'in zaman zaman kemer olarak beline doladığı, Lou Castello'nun sinirli olduğu zaman çekiştirip durduğu kravat en büyük darbeyi hippi döneminde yemiş. Hippi yaşam tarzı nedeniyle 1960'lı, 1970'li yıllarda gözden düşer gibi olan kravat, 1980'lı yıllarda yuppi dönemiyle yeniden parladı. Wall Street'te John Molloy tarafından kaleme alınan ‘‘Başarı olmak için giyinme sanatı’’ yazının ardından kravat desinatörleri altın dönemlerini yaşamaya başladılar. Statü ve zenginliğin kişisel bayrağı haline dönüşen kravat aynı zamanda erkeklerin kişiliklerini ifade etme aracı oldu.


  Fonksiyonel özellikleriyle sivrilen kravat, 1990'lı yıllara gelindiğinde neye benzetilmeye başlandı biliyor musunuz: Çöldeki kaplıcalara...


  İtalyan ayakkabı devi Suparga'nın başkanı Franco Bossisio ilk kez kravata karşı açıkca muhalefet eden kişi. Bir dergiye verdiği demeçte ‘‘Kravat hiçbir işe yaramaz. Berbat görünüyor çünkü erkeklerin pek çoğu uçuk bir şey seçeyim diye rezil oluyorlar. Üstelik gereğinden fazla sıkıcı ve sıcak tutuyor’’. Bossisio esas bombasını şöyle batlatıyor: ‘‘ Bir kenara yazın, beş yıl sonra iş dünyasında dahi kimse kravata rağbet etmeyecek’’. Franco Bossisio, Suparga'dan önce Swatch saatlerinin pazarlamasından sorumlu biri olarak trend kokusunu alma ustası olduğu için öngörüleri yabana atılacak gibi değil.


  Kravata karşı çıkan ünlülerden bir tanesi de ünlü oyuncu ve yönetmen Orson Welles. Welles 1950'li yıllarda kravatı sevmediğini beyan etmiş ve ‘‘Gömleğimin üst düğmesi de ilikli olunca kendimi iyi giyinmiş hissediyorum’’ demişti. Orson Welles haklı çıktı ve kravat takmadan üst düğmesini ilikleme son yılladrda moda oldu. Hatta Oscar törenlerinde ünlü birçok erkek sahneye böyle çıktı.


  Bu arada Armarni ve Hermes gibi modacıların da kravatın papucunun dama atılmasında rolleri olduğu kesin. Her ikisi de podyumlara Nehru'vari yakalara yer verince kravattan sıkılan rahat erkeklere bir kez daha gün doğdu.  Türkiye'de kravat


  Osmanlılarda ilk kravat takan padişah, Sultan Abdülmecid (1839- 1861) oldu. Batılılaşma hareketiyle gelişen Osmanlı- Avrupa, özellikle Fransa ve İngiltere ilişkileri sonucu, kravat aydınlar tarafından benimsenmeye başladı. Padişah tarafından takılması da; yüksek sivil memurların, devletin ileri gelenlerinin kravat kullanmalarına yol açtı. Birinci Dünya Savaşı sona erdiğinde devlet memurlarının çoğu kravat takıyordu. Cumhuriyetin ilanından sonra, kravat kullanmak şehir ve kasabalarda hızla yaygınlaştı ve hemen hemen herkes tarafından kabul görmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar papyon kravat takmak da yaygındı. Kravat modası daha sonra, zaman içinde ortadan kalktı. Günümüzde devlet memurları ve iş dünyasında kravat takmak gelenekselleşmiş gibi gözüküyor.

  ALINTIDIR....