Kredi Kartları Üyelik Aidatlarının Geri Alınması

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve canavar tarafından 22 Eylül 2007 başlatılmıştır.

22 Eylül 2007
    Konu Sahibi : canavar
  1. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    Kredi kartı üyelik aidatlarını geri almak isteyenler bir denemekte fayda var derim. Ben bugün faks çektim. cevabı size bildiririm.

Kredi Kartı Üyelik Aidatı Geri Alım Dilekçesi

.../.../2007​

................... GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE;

Bankanız ait olan kredi kartını kullanmaya başladığım tarihten itibaren her sene kart üyelik aidatı adı altında bedeller alınmıştır. Bu bedeller tarafımdan haksız ve hukuksuz olarak istenmiştir.

Şöyle ki; Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuni Sözleşmedeki Haksız Şartlar başlığı adı ile verilen 6. Maddesinde; Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve hükümlülüklerini iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmamışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki etmemişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Hükmü getirilmiştir. Bu hükme göre banka tarafından hazırlanan tek taraflı sözleşmedeki bu ve benzeri bedeller geçersizdir ve haksız olarak talep edilmektedir.

Öte yandan alınan söz konusu bedelin nasıl ve neye göre tespit edildiği belli değildir. En önemlisi hangi hizmet karşılığında istendiği ise meçhuldür. Bu bedelle itiraz eden bazı bankaların müşteri kaybetmemek için bedeli tahsil etmediği ise uygulamanın keyfiliğini ortaya koymaktadır.

Yukarıda izah ettiğim nedenlerle alınan tüm bedellerin kredi kartı aidat ücretlerinin tarafıma iadesini, aksi taktirde kullanmış olduğum ....................... numaralı kredi kartımın kapatılmasını arz ve talep ederim.

Konuyla İlgili Ekler: 1 Adet Mahkeme Kararı

Ad Soyad
    Adres
    Telefon
    İmza​

Vadesiz Hesap İşletim Ücreti ve Kredi Kartı Üyelik Aidatı Geri Alım Dilekçesi

.../.../2007​

................... GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE;

Bankanız ait olan kredi kartını kullanmaya başladığım tarihten itibaren her sene kart üyelik aidatı adı altında bedeller alınmıştır. Bu bedeller tarafımdan haksız ve hukuksuz olarak istenmiştir.

Şöyle ki; Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuni Sözleşmedeki Haksız Şartlar başlığı adı ile verilen 6. Maddesinde; Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu tarafların sözleşmeden doğan hak ve hükümlülüklerini iyi niyet kurallarına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmamışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki etmemişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Hükmü getirilmiştir. Bu hükme göre banka tarafından hazırlanan tek taraflı sözleşmedeki bu ve benzeri bedeller geçersizdir ve haksız olarak talep edilmektedir.

Öte yandan alınan söz konusu bedelin nasıl ve neye göre tespit edildiği belli değildir. En önemlisi hangi hizmet karşılığında istendiği ise meçhuldür. Bu bedelle itiraz eden bazı bankaların müşteri kaybetmemek için bedeli tahsil etmediği ise uygulamanın keyfiliğini ortaya koymaktadır.

Yukarıda izah ettiğim nedenlerle alınan tüm bedellerin kredi kartı aidat ücretlerinin ve vadesiz hesabımdan dönem dönem alınan hesap iletim ücretini tarafıma iadesini, aksi taktirde kullanmış olduğum ....................... numaralı kredi kartımın ve ........ şubesinde bulunan ...... numralı vadesiz hesabımın kapatılmasını arz ve talep ederim.

Konuyla İlgili Ekler: 1 Adet Mahkeme Kararı

Ad Soyad
    Adres
    Telefon
    İmza​

2. 22 Eylül 2007
  3. canavar

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    ADABANK A.Ş.
    Faks: (212) 272 64 46
    AKBANK T.A.Ş.
    Faks: (212) 269 73 83
    ALTERNATİFBANK A.Ş.
    Faks: (212) 225 76 15
    ANADOLUBANK A.Ş.
    Faks: (212) 296 57 15
    CITIBANK A.Ş.
    Faks: (212) 288 77 60
    DENİZBANK A.Ş.
    Faks: (212) 267 27 24
    FİNANSBANK A.Ş.
    Faks: (212) 318 55 78
    FORTİS BANK A.Ş.
    Faks: (212) 211 58 79
    HSBC BANK A.Ş.
    Faks: (212) 336 26 41
    MILLENNIUM BANK A.Ş.
    Faks: (212) 233 19 68
    OYAK BANK A.Ş.
    Faks: (212) 286 61 00
    ŞEKERBANK T.A.Ş.
    Faks: (212) 319 70 79
    T.C ZİRAAT BANKASI GEN. MD.SERMAYE PİYASALARI MD.
    Faks: (212) 584 31 40
    TEKFENBANK A.Ş.
    Faks: (212) 357 08 08
    TEKSTİL BANKASI A.Ş.
    Faks: (212) 328 13 28
    T.GARANTİ BANKASI A.Ş.
    Faks: (212) 318 18 88
    T.HALK BANKASI A.Ş.
    Faks: (212) 393 05 96
    T.İŞ BANKASI A.Ş.
    Faks: (212) 316 09 00
    TURKISH BANK A.Ş.
    Faks: (212) 225 03 53
    TURKLAND BANK A.Ş.
    Faks: (212) 368 35 35
    TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (TEB)
    Faks: (212) 249 65 68
    T.VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
    Faks: (312) 455 76 90
    YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
    Faks: (212) 339 60 00

4. 22 Eylül 2007
  5. cranky

cranky Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    paylaşımın için sağol canım.

6. 28 Eylül 2007
  7. canavar

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    Bugün itibariyle Akbanktan cep telefonuma mesaj geldi. İade edemeyiz diye...

8. 16 Kasım 2007
  9. berna87

berna87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    108
    Ugrasinca Ediyolarda Baya Bi Ugrasman Laziimmmm

10. 16 Kasım 2007
  11. ccerence

ccerence Guest

bende hbscye mail attım edemeyiz dediler...ilçe bilmem nelerine başvurunca etmek zorundalarmış heralde valilikle ilgili bi yerdi ama...sanırım şikayetimvar.da okumuştum sizde bi okuyun...

12. 16 Kasım 2007
  13. ilona

ilona psikolocik deli Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    348
    bende geçen sene hem garantiye hemde akbanka denedim canım ters tepti tatlicadiarzu

14. 16 Kasım 2007
  15. didosh

didosh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    is bankasi veya hsbc ye basvuru yapan var mi varsa sonuc ne oldu ?

16. 16 Kasım 2007
  17. ze-ta

ze-ta EmEkli Editör :P Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    şikayetimvara şikayet ettim ve iade etmek zorunda kaldılar :1closedeyes:
    yine istesinler yine şikayet ederim:kızgın:

18. 16 Kasım 2007
  19. ccerence

ccerence Guest

alla alla bende şikayetimvara yazdım ama sonra yazım nerde ne oldu bulamadım :KK70::KK70: nerden bulucam yazımı