Kulağınızı temizlerken çok dikkatli olun.

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve anne-10 tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Kulak kiri oluşumunun kişiden kişiye değiştiğini söyleyen Doç.Dr. Pata, “Kulak kiri, kişiden kişiye değişmekle birlikte açık sarı renkten koyu kahverengiye değişen renklerde olabilir. Yine kişiden kişiye değişmekle birlikte daha sıvı veya daha katı kıvamda salgılanabilir. Bazı insanların kulağında bu salgıyı dışarıya atan mekanizma daha az çalışır ya da dış etkenlerle bozulur ve buna bağlı olarak kulak yolunda kir birikir” diyor. Kulağın çınlamasına yol açar Kulaktaki kirin dışarı çıkma mekanizmasının nasıl bozulduğunu ise Dr. Yavuz Selim Pata şöyle açıklıyor: “Kulak kiri kulak pamuklarıyla temizlenmeye çalışılırsa hem kulak yolundaki kir biraz içeriye doğru itilmiş olur, hem de kulak salgısını dışarı atan tüylerin hareketi kısa

  süreli de olsa bozulur. O esnada salgı salgılanmaya devam eder ama tüyler çalışmadığı için dışarı atılamaz. Bir müddet sonra bu tüylerin taşıma kapasitesini aşan şekilde salgı birikir. Dışarı atılamadığı zaman da birikerek kulak kanalını tamamen kapatır ve problem başlar. Kulak kanalını tamamen doldurana kadar şikayet yapmaz.

  DOLGUNLUĞA DİKKAT!

  Kulak kanalı 7-8 milimetre genişliğinde silindir şeklinde bir kanaldır. Bu kanalda bir toplu iğnenin geçeceği kadar bir delik bile kalsa işitme problemi yaşanmaz, ancak bir dolgunluk problemi yapabilir. Genellikle havuza ya da denize girdikten veya banyodan sonra, birikmiş olan kulak salgısı su ile şişer ve kulak kanalını tamamen doldurur. Doldurduğu zaman işitme kaybı ve dolgunluk hissedilir. Hatta zaman zaman kulak çınlaması ve baş dönmesi bile yapabilir.”
   
 2. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : anne-10
 3. fadimem

  fadimem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Benim de kulağım tıkandı.Gece kalktığımda kulağım tıkanmış.Şimdi ne yapacağım.Bu durum hem canımı sıkıyor hem de sinirlerimi getiriyor.Bana acil olarak ne yapabileceğimi söylerseniz sevinirim.Bugün cumt.Dr.gitmem mümkün değil.Ayrıca yıkatmanın da iyi bir şey olmadığını okudum.Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.