Kulak Çınlamasını Hafife Almayın

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve yaren_76 tarafından 15 Mart 2007 başlatılmıştır.

  15 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Kulak çınlamasının tedavisi var mı


  Kulak çınlamasının sanıldığı kadar kolay tedavi edilmediğini üzülerek belirtelim.

  Çoğu kez altta yatan belirgin bir nedenin bulunamaması, tedavi güçlüğünün başlıca sebebidir. Çınlamanın gerçek nedeni bulunabilirse, bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavilerle çınlamalar yok olacaktır.

  Ne var ki onca dikkatli muayene, laboratuvar ve radyolojik incelemeye rağmen çınlamanın nedeni çoğu kez bulunamamaktadır. Neden ortaya konulamamış olsa da çınlama tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülen ilaçlar vardır ve o ilaçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tamamlayıcı tıp desteklerinden Ginkgo Biloba özütleri ve çinko tabletleri bunların başlıcalarıdır.

  NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  İlk olarak şu önlemlerle işe başlayın:

  Tuz alımınızı azaltın

  Kan basıncınızı izleyin, yüksekse tedavi olun

  Kolesterol, kan şekeri yüksekliği gibi sorunlarınızı tedavi ettirin

  Yüksek sesli müziğe maruz kalmamaya dikkat edin, aşırı gürültüden uzak durun

  Kahve ve sigara tüketimini bırakın

  Stres yönetiminizi gözden geçirin

  MASKELEME TEDAVİSİNDEN YARARLANIN

  Kulak çınlamasının özellikle çevre sessiz olduğu zaman daha rahatsız edici hale geldiğini unutmayın. Maskeleme tedavisinden yararlanmaya çalışın. Maskeleme tedavisi kulak çınlamasıyla yarışacak bir başka ses kaynağından istifade etmektir. Bir saatin tıklaması, sürekli yayın yapan bir radyo veya müzik kaynağı rahatsızlığınızı azaltacaktır. Alçak sesle radyo dinlemek çınlamayla mücadele etmeyi kolaylaştırabilir. Özellikle statik ve değişmeyen tonda seslerin çınlamayı maskeleyebileceği belirtilmektedir.

  Yukarıdaki önerileri geçici tavsiyeler olarak kabul etmenizde ve kulak çınlaması sorunu varsa bir kulak-burun-boğaz uzmanının muayenesinden geçmenizde yarar var. Kulak çınlamasının ciddi bir sağlık sorununa işaret edebileceğini, bir iltihabın, bir tümörün belirtisi olabileceğini unutmayın. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, özellikle yaşlılığı bazen dayanılmaz hale getiren bu problemde de erken çözümün çok önemli olduğunu hatırlatalım.

  Çınlama nasıl oluşuyor

  Kulak çınlaması yaygın bir sorundur ve neredeyse her üç kişiden biri bu sorunu yaşamaktadır. Bir hastalık değil bir belirtidir. Bir dizi sağlık sorununun önemli bir işareti haline de gelebilir.

  İç kulağınızda yer alan binlerce işitme hücresi, elektriksel yük taşımaktadır. Bu hücrelerin mikroskobik kılları sağlıklı olduğu zaman, ses dalgalarının basıncına uygun hareketler yapmaktadır. Bu hareketler hücreleri tetikleyecek işitme hücresi aracılığıyla elektrik yükü boşalmasını sağlamaktadır. Beyniniz işte bu sinyalleri ses olarak yorumlamaktadır.

  Eğer iç kulağınızın içindeki bu ince kıllar bükülür ya da koparsa hareketlilik süreklilik arz etmeye ve rastgele olmaya başlar. İşitme hücreleriniz, beyninize rastgele elektrik etkilerini gürültü şeklinde sızdırmaya başlar.
   
 2. 17 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. Fahriye

  Fahriye Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  108
  'KULAK ÇINLAMASI' HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR!..

  Kulağımız çınladığında 'herhalde birisi beni anıyor' diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir.

  [​IMG]


  Yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilen 'kulak çınlaması' içine kapanık kişilerde daha çok görülüyor.

  Kulağımız çınladığında 'herhalde birisi beni anıyor' diye düşünürüz. Oysa kulak çınlaması aslında bir hastalık habercisi olabilir. Her 5 kişiden birinin yaşadığı kulak çınlaması ve uğultusu zamanında tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Ankara Numune Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Dr. Celil Göçer, kulak zarındaki delinme, kulak kiri, orta kulakta oluşan kireçlenme gibi pek çok hastalığın kulak çınlamasına sebep olabileceğini söylüyor.


  Tek taraflı kulak çınlaması iç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan iyi huylu tümörlerden dolayı olabilir. Özellikle içine kapanık, çekingen kişilerde daha sık görülen kulak çınlaması, sadece kulak kaynaklı olmayabiliyor. Kişinin psikolojik durumu, depresyon, uyku düzensizliği, kolesterol, damar tıkanıklığı gibi pek çok etken kulak çınlamasına neden olabilir. Dr. Celil Göçer, 'Sinüslerin, kulak, burun, boğazın birbirine yakınlığı nedeniyle birindeki hastalık diğerini de etkileyebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından nezle, grip, sinüzit, bademcik iltihabından sonra mikroorganizmaların orta kulağa geçmesi sonucunda orta kulakta iltihap oluşabiliyor. Orta kulakta kızarıklık, orta kulak boşluğuna sıvı birikmesi, sıvının zamanla koyulaşması, sıvı miktarının artması durumlarında bu sıvı miktarı belli bir noktadan sonra zara basınç yaparak zarın dayanıklılık seviyesinin üstüne çıktığında bu basınç zarda delik meydana getiriyor'diyor.


  Kulağa kaçan suyun orta kulak iltihabına neden olduğu inanışı ise yanlış. Göçer, 'Kulağa su kaçmasının eğer kulak zarı delikse etkisi olur, kulak zarı sağlam olanlarda, kulağa su kaçmasının mahsuru yoktur. Bu durum orta kulak iltihabına neden olmaz' diyor.


  Kulak beyine yakın bir organ olduğu için bu bölgedeki tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ciddi risk oluşturuyor. Enfeksiyonlar kalıcı olduğu zaman iç kulakta, beyin ile kulak arasındaki ince kemik yapı zarar görerek kulaktaki iltihap beyine geçebilir. Bu durum, işitme kaybı, menenjit, beyin apsesi gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir, bu yüzden özellikle kış aylarında dikkatli olmak son derece önemlidir.
   
 4. 25 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. oceanqueen

  oceanqueen Guru Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  665
  Beğenildi:
  257
  Ödül Puanları:
  323
  kulak çınlamasına sebebiyet veren başlıca durumkardan biri kanın sulandırılması için günlük tavsiye edlen aspirinlerin oldugunu biliyormuyudunuz?
  biz babamın asırı kulak cınlamsı şikayeti üzerine gittiğimiz prof.den ögrendik.Yapılan arastırmaların bu yönde oldugunu özelliklede erkeklerde tiz seslere karsıda duyma azlıgı ortaya cıkarabildigini de oluyormuş.
   
 6. 13 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. cmcmcns

  cmcmcns _CanCu (: _ Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  535
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Dışardan hiç bir ses veya elektriksel uyaran gelmediği halde kulakta veya başta işitilen çınlama uğultu veya gürültü gibi her türlü sese tinnitus deniliyor. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya sürekli olabilir. Kalın veya ince tek veya her iki kulakta da olabilir. Sürekli olduğunda insanın günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek şekle dönüşebilir. Bazen psikolojik problemlere uyku sorunlarına yol açmaktadır. Uzun süreli kulak çınlaması olanlar depresyon ve kişilik faktörleriyle beraber intihar açısından riskli grubu oluşturdukları bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

  TEDAVİSİ KOLAY
  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. İrfan Aksoy, kulak kirinin de kulak çınlamasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Kulak çınlaması konusunda bilinmeyenleri ve tedavi yöntemlerini Op. Dr. İrfan Aksoy anlattı.
  "Enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemikçiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi nedenler de olabilir. Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, troid ilaçları, bazı antibiotikler ve sakinleştirici ilaçlar tinnitusa neden olabilir. Her durum için tedavi çok farklıdır.Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir. İlerleyen yaşla birlikte iç kulakta meydana gelen bir takım değişiklikler hücre hasarı ve kaybıyla tinnitusa yol açar. Ayrıca günümüzde yüksek sese maruz kalınan ortamlar (fabrika disco bar) iç kulağa zarar vererek işitme kaybıyla beraber tinnitusa neden olmaktadır. Ne yazıkki bir çok insan endüstriel gürültünün yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersiz ya da bunu umursamamaktadır.


  ”SÜREKLİ KONTROL

  Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun

  Kan basıncını sürekli kontrol ettirin

  Tuz alımını kısıtlayın. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin

  Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun

  Günlük egzersizler kan akımını düzenler

  Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının

  Sesten endişelenmeyin, kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin

  Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin


  SEÇENEĞİNİZ VAR

  Kulak çınlamasının çoğu zaman özel bir tedavi şeklinin olmadığını da söyleyen uzman doktor şunları söylüyor: "Eğer doktorunuz gerçek nedeni bulursa bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedavi sonucunda kulağınızdaki çınlamalar ortadan kalkar. Bunlara rağmen tinnitusun çoğu zaman nedeni bulunamaz. Nedeni ortaya konulmamış olmasına rağmen bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır. Son dönemde uygulanan soft lazer alternatif tedavi seçeneği olarak kullanıma girmiştir."


  Soft lazer nedir?

  Tinnitus (kulak çınlaması) problemi yaşayan hastalara soft laser terapisi alternatif bir tedavi seçeneği aslında. Bu cihaz tarafından oluşturulan lazer yaydığı radyasyon, ne ısı oluşturacak ne de insan dokusunda bir değişikliğe yol açmayacak şekilde kontrol ediliyor. Soft lazer tarafından oluşturulan biyolojik uyarının etkisiyle sinir lifleri gibi hasarlı veya dengesiz mikro yapıların tekrar oluşturulması ve onarılması sağlanıyor. Japonya'da yapılan bir çalışmada, hastaların %26'sında çınlama süresinde azalma %58'inde çınlama şiddetinde azalma gözlenmiş %2 hastada tamamen kaybolmuştur. Bunlardan çıkan sonuç soft lazer çınlamanın azalmasında ve giderilmesinde önemli yöntem.
   
 8. 13 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. ada

  ada ebe Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  emeğine sağlık arkadaşım.maalesef bendede bu sıkıntı mevcut.kaç kez dr a gittim.geçmedi.şimdi alıştım artık.bazen kayboluyor sesler.merak ediyorum.niye geçti acaba diye.ama çoğunlukla az bi işitme kaybıyla beraber mevcut.bazan sesleri deniz dalgasına benzetiyorum.ben kulak zarımın zamanında yediği bi darbeden dolayı yamuk kaynamış.sebebini buna bağlıyorum.sevgiler......
   
 10. 27 Aralık 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. ozlemkurul

  ozlemkurul sevgi pıtırcığı:)) Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bende de beş yaşımdan beri orta kulak iltihabı var,ne tedaviler gördüm ama yine tekrarlıyor,çok dikkat etmek gerekiyor,çok nadir de olsa kulak çınlaması oluyor bende,aa biri anıyo beni masallarıyla kandırıyoruz kendimizi,ne komik dimi:1rolleyes:
   
 12. 28 Ekim 2015
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. razilug85

  razilug85 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Mart 2009
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba kulağında çınlama olan birisi ankarada bir doktora gitmiş doktor yanlış yazıyor olabilirim natrium florid gibi bir ilaç yazmış ilaç yurt dışından geliyormuş ve problemi geçmiş sizinle paylaşmak istedim ne düşünüyorsunuz var mı bu ilacı araştırabilecek eczacı arkadaşı falan olan nedir ne değildir?