Kulak Deldirme Hakkinda

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve dispersiyon tarafından 25 Şubat 2008 başlatılmıştır.

25 Şubat 2008
    Konu Sahibi : dispersiyon
  1. dispersiyon

dispersiyon Guest

Merhaba Arkadaşlar Bilgilerinize Ihtiyacim Var Kizim 5 Aylik Kulağini Ne Zaman Deldirmem Gerekiyor Birşey Olur Diye Korkuyorum Yardimci Olursaniz Sevinrim

2. 25 Şubat 2008
  3. EU2

EU2 Guest

Ne zaman deldirmeniz mi gerekiyor? Böyle bir zorunluluk var da ben mi bilmiyorum acaba .Bu acele neden?

4. 25 Şubat 2008
  5. dispersiyon

dispersiyon Guest

size fikrinizi sordum ama senin fikrine ihtiyacım yok sağol

6. 25 Şubat 2008
  7. dispersiyon

dispersiyon Guest

senin fikrine ihtiyacım yokkkkk

8. 25 Şubat 2008
  9. EU2

EU2 Guest

vaay sertsin demek...deldir canım deldir.

10. 25 Şubat 2008
  11. dishy_kartal

dishy_kartal Afyon Kaymağı... Üye

Beğenildi:
    176
    Ödül Puanları:
    123
    ablacim yazik degil mi bebege... daha kücücük o, cani yanar.. hem bebek o yaa belki enfeksiyon bile olur onda... yasina gelsin bir hele.. hem onun etinde budunda ne var pamuk gibidir o daha yazik ona yaa... bekle biraz daha...

12. 25 Şubat 2008
  13. DreamLover

DreamLover Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    113
    canım benim kızımda beş aylık henüz, bende yazın deldirmek istiyorum kulaklarını kısmetse, şöyle bi yazı buldum ben okudum, bi bak istersen sende

Bazıları için kız çocukların kulaklarını deldirmek kültürel ya da ailevi bir
    gelenektir. Diğerleri için ise dünyaya çocuklarının kız mı erkek mi olduğunu göstermenin (saçların uzayıp toka takılmasından önce ) bir yoludur. Sebep ne olursa olsun küçük kızın kulaklarını beşikten kalkar kakmaz deldirmek çok revaçtadır. Fakat bu işlem halk arasında ne kadar popüler olursa olsun tıp çevrelerinde pek fazla hoş karşılanmamaktadır.
    Bunun bir sebebi yapılan işlem sonucunda meydana gelebilecek bir enfeksiyonun anne baba fark etmeden önce kontrolden çıkabilecek olmasıdır. Enfeksiyonlar delme işlemi yapıldıktan sonraki ilk beş ay içinde görülebilir ve çocukların ç.oğu kulağında bir ağrı, kaşıntı ya da hassasiyet olduğunu bildirme yeteneğini henüz kazanamamışlardır (her ne kadar küpeler acıttığında bazıları kulağını çekip ağlasa da). Sonuç olarak bir enfeksiyonun erken işaretleri kolaylıkla gözden kaçabilir.
    Küpelerin kendileri de sorun oluşturabilirler. Küçük bir çocuk oyun oynarken onları çıkarabilir (küpeler kendiliğinden de çıkabilir) ve kendine batırabilir veya bir ya da

birden fazla parçasını yutabilir. Bu yüzden çoğu doktor, çocuk en az dört yaşına gelene dek bu işlemin ertelenmesini hatta sekiz yaşına yaklaşana kadar beklenmesini önerir.
    Yine de küçük çocuğunuzun kulaklarını deldirmek istiyorsanız işlemin ehil kişiler tarafından (çocuğunuzun doktoruna danışın) steril şartlar altında yerine getirildiğine emin olun. İşlemden sonra alkol ya da hidrojen peroksitli (daha az kurutur) bir parça pamukla kulak memelerini her gün temizleyin ve her sabah küpelerin yerlerini değiştirin (deliklere yapışmalarını engellemek için). Eğer bir enfeksiyon işaretine rastlarsanız (kızarıklık, hassasiyet, kanama, şişlik ya da kabuk bağlama gibi) çocuğunuzun doktorunu arayın. Ve çocuğunuzun sallanan küpeler takmasına izin vermeyin: Bunlar başka çocuklar tarafından (ya da çocuğun kendisi tarafından) çekilebilirler ve bu şekilde kulak memesi yırtılabilir. Eğer çocuğunuz küpeleri çıkarmaya ya da onlarla oynamaya başlarsa küpe takmayı durdurun ve delikleri kapanmak üzere bırakın. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde ve sorumluluk sahibi olduğunda kulaklarını tekrar deldirebilirsiniz.

14. 25 Şubat 2008
  15. dishy_kartal

dishy_kartal Afyon Kaymağı... Üye

Beğenildi:
    176
    Ödül Puanları:
    123
    iste bak dedigim gibi enfeksiyona yol açabilir
    hem o daha küçücük agri yaptigi zaman söyleyemezde sende bunu bilemezsin...

16. 26 Şubat 2008
  17. dispersiyon

dispersiyon Guest

fikirleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar yalnız bazı arkadaşalar tepki gösteriyor benim anlamadığım konu ben kızımın kulağını deldircem demiyorumki burası bi payalaşım öğrenme yeri ben sadece ne zaman ve ne şekilde bunu yapabilirm diye bilmediğim için öğrenmek ve fikirleriniz ihtiyacım olduğunu söylemiştim yinede teşekkür ederim iyi günler
    ( DREAM LOVER ) YAZIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

18. 27 Şubat 2008
  19. yxixldan74

yxixldan74 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    kulak deldirme çocuğuna göre değişik durumlara yolaçabiliyor.:KK46:bazı çocuklarda hiç acı hissetmeden hemen iyileşirken bazılarında günlerce rahatsızlığa yolaçabiliyor.benim kulaklarımı annem 4 aylıkken deldirmiş ama yeğeniminkini 9 aylıkken deldirdiğimizde günlerce kulağı şişti hatta küpeleri çıkaramayıp kestirmek durumunda kaldık yara kapandı tabi ama 1.5 yaşında tekrar deldirdik yine aynı sonuçlandı.en son kendi isteğine bırakıp 6 yaşına kadar bekledik kendisi deldirmeye gitti ama şimdide bir kulak deliği yine kapandı.yani çocuğun kulağı boşuboşuna delik deşik oldu.sebebi kulak memesinin çok kalın ve etli olmasıymış.çocuğunuzun durumuna göre siz karar verin artık tabiki erken yasta acısını pek hissetmeyecektir ama anlattığım gibi durumlarda oluşabilir.sağlıcakla kalın!
    bu arada başta bir arkadaşa çok sert karşılık vermişsiniz haddim değil ama konuyu okurken insanı huzursuz ediyor.:çok üzgünüm:sonuçta herkes olumlu şeyler söylemeyebilir sizde kaale almazsınız olur biter.:teselli:iyi günler!