Kulak Tüpü Ameliyatı -Kulak İltihabı-

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve yaren_76 tarafından 30 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  30 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Kulak Tüpü Ameliyatı - Kulak İltihabı- Orta Kulakta Sıvı Birikmesi

  kızıma kulak tüpü takılıcak ,orta kulakta sıvı birikmesi ve zarda incelme olmuş,salı günü ameliyatı var ,bu konu hakkında bilginiz varmı,çevrenizde yaşayan ve düzelenler olabilir,
  bu ameliyatla bereberinde geniz eti ve bademciklerde alınıcak
  biraz internetten araştırdım fakat,okumakla ağızdan duymanın arasında fark oluyor


  Orta Kulak İltihabı nedir ?

  Orta kulak iltihabı; kulak zarının arkasında orta kulak boşluğunda sıvı birikmesidir. Sıvının biriktiği yerde işitmede rol oynayan örs, üzengi ve çekiç olarak bilinen kulak kemikçikleri bulunur. Bu duruma daha çok 6 yaşa kadar olan çocuklarda rastlanır. Tıp dilinde “ Otitis Media “ olarak söylenir.

  Orta kulakta sıvı toplanınca ne olur ?
  İşitme olayı: Dış ortamdan gelen seslerin kulak kepçesi ile toplanıp, titreşen kulak zarı aracılığı ile orta kulağa yani örs üzengi ve çekiç kemikçiklerine iletilmesi ve buradan iletilen titreşimin iç kulağa ve oradan da sinirlerle beyindeki ilgili bölgelere iletilerek ses olarak algılanması olayıdır. Orta kulaktaki hava basıncının dış ortamla eşitlenmesi görevini Östaki tüpü denilen geniz boşluğu ile orta kulak boşluğu arasında uzanan bir kanal üstlenmiştir. Bu tüpün çeşitli nedenlerle iyi çalışmaması, bu basıncın eşitlenememesine ve orta kulakta sıvı birikimine sebep olur. Bu sıvı da kemikçiklerin titreşimine engel olarak işitmeyi bozar.

  Neden küçük çocuklarda sık görülüyor ?
  Küçük çocuklarda östaki tüpünün yapısal özelliği ve östaki tüpünün genize açıldığı deliğinin ağzına yakın yerde geniz etinin büyüyüp tüpün açılma kapanmasına etki etmesi sonucu sıklıkla orta kulakta sıvı birikimi görülür. Aynı şekilde bebeklerde beslenme şekli özellikle yatarak biberonla beslenmenin de rolü olduğu belirlenmiştir.

  Orta kulakta sıvı birikimi iltihap mıdır ?
  Orta kulakta biriken her sıvı iltihap değildir. Biriken sıvının östaki tüpü yoluyla bakteri ve virüslerle teması sonrası iltihap oluşur. Burundaki tıkanıklıklar ve iltihaplar, geniz etinin iltihaplanması ,orta kulak sıvısının mikroplarla bulaşmasını sağlayabilir. Yutkunma hareketi bunu başlatabilir.

  Çocuklarda Orta kulakta sıvı birikimine çok rastlanır mı ?
  Evet, çok sık görülür. Burnu tıkayan hemen her olay veya östaki tüpünün her fonksiyon bozukluğu orta kulakta sıvı birikimine yol açar. Ancak her sıvı orta kulak iltihabı değildir. Bu sıvının toplanmasına yol açan durum ortadan kaldırılmazsa bu sıvı iltihaplanır ve olay süreğen hale gelir.

  Orta kulak iltihabı ne gibi belirti verir ?
  Çocukta ancak hızlı gelişen (=akut) orta kulak iltihabı belirti verir. Özellikle küçük çocuklarda buna karar vermek daha da zordur. Çocuğun elini kulağına sık götürmesi ve çekmesi, uyku düzeninde değişim, nedensiz ağlamalar ve duymasında azalma bunu düşündürmelidir. Bebek ve küçük çocukların ağrıyı tam belirleyememelerinin dışında daha büyük çocuklar da doktor korkusu gibi nedenlerle ancak zarın patlaması öncesi yakınmalarını belirtirler. Bu da tanı konmasını geciktirebilir.

  Ne zaman Doktora gidelim ?

  Belirtilerin başında işitme kaybı gelir. Hafif seslere yanıt alamıyorsanız ve kulaktan akıntı geliyorsa gecikmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız. Geniz etinin varlığını öğrenmişseniz veya çocuğunuz burundan konuşuyorsa veya ağzı açık uyuyorsa mutlaka kulak kontrolünü sık aralıklarla yaptırmalısınız.

  Kulak zarı delinirse ne olur ?
  Akut bir orta kulak iltihabı sonrası kulak zarı delinirse uygun tedavi ile genellikle kısa sürede iyileşir ve zardaki delik kapanır. Ancak mikrop bulaşması veya yeterli tedavi edilememesi sonrası zardaki delik kalıcı olur ve iltihap kronikleşir. Ayrıca sık yineleyen orta kulak iltihapları ve zar delinmeleri kulak zarının titreşim özelliğini bozarak ileride işitme kaybına yol açabilir.

  Orta kulak iltihabının tedavisi nasıldır ?
  Orta kulak iltihabı sıklıkla bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişir. Burada burun tıkanıklığı ve östaki tüpünün görevini bozan her türlü gelişim suçlanır. Bu nedenle Doktorunuzun yapacağı tedavi östaki tüpünü açmaya ve sıvının orta kulaktan boğaza akışına yardımcı olmaya yöneliktir. Kulak Burun Boğaz Uzmanın vereceği ilaçlar bu iltihabı tedavi edecektir.

  İltihap tekrarlar mı ?
  Tedavi sonrası Östaki tüpünün fonksiyonuna engel olan mekanik veya allerjik bir durum söz konusu ise iltihap sıklıkla yineler ve kronikleşmeye yol açabilir. Bu durumda Doktorunuz gerekli muayene ve testleri yaparak size operasyon önerebilir.

  Ameliyatla tedavisi mümkün mü ?
  Doktorunuz ilaçla tedaviden yanıt alamıyorsa yada östaki tüpünün çalışmasına engel olan bir geniz etinden kuşku duyuyorsa size ameliyat önerebilir. Ameliyatta öncelikle amaç östaki tüpünün açıklığının sağlanması ve orta kulak sıvısının dışarıya akıtılmasıdır. Bu nedenle geniz etinin alınması (Adenoidektomi) ve Kulak zarına çizik atarak (Parasentez) orta kulak sıvısını dışarı alma (Aspirasyon) ve gerekirse belli süre için kulak zarında bırakılarak orta kulağın havalanmasını sağlayacak olan tüp yerleştirme (Ventilasyon tüpü uygulanması) uygulanabilir.

  Tüp takılınca çocuğumun yaşantısına kısıtlama gelir mi ?
  Hayır. Kulak zarına tüp takılması çocuğun yaşantısını olumsuz etkilemez. Ancak tüpün belirli aralıklarla Kulak Burun Boğaz Uzmanınızca kontrolü gerekir. Ayrıca banyo yapma sırasında özenli olunmalıdır. Ancak kulak deliğine doğru basınçlı olarak verilmedikçe banyo suyu zararlı değildir. Yine de Doktorunuz size kulak yolunu kapatan tıkaçlar önerebilir. Dış kulak yolundan içeriye herhangi bir yabancı cisim sokulmaması her zaman önemlidir. Çocuğun oyun ve spor aktiviteleri sadece ilk günler azaltılacaktır. Ancak özel durumlar bunun dışındadır.

  Geniz eti ve Kulak tüpü ameliyatı bayıltılarak mı yapılır ?
  Evet bu operasyon Genel Anestezi ile yapılır. Önceki yıllarda lokal yapılıyor olsa da günümüzde kesinlikle genel anestezi ile uygulanır.

  Kulak tüpü dışardan görülür mü ve ne zaman çıkarılır ?
  Kulak zarına yerleştirilen havalandırma tüpü dış kulak yolundan ancak dikkatli bakılırsa görülebilir. Bu tüp sentetik, silikon veya metal olabilir. Şekline veya tipine göre genellikle bir yıl sonra (eğer kendiliğinden yerinden düşmemişse ) çıkartılır. Buna Cerrahınız karar verecektir.

  Düşerse fark edilir mi ?
  Çoğu kez fark edilmez. Bu nedenle Doktorunuz rutin kontrollere davet edecektir. Bu kontrollerde tüplerin fonksiyonu kontrol edilecektir.

  Tüpler alındıktan sonra yeniden kulak iltihabı olur mu ?

  Evet olabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Ancak yeniden iltihaplanma öncelikle ilaçla tedavi edilir. Yarar görülmezse yeniden tüp ameliyatı gerekebilir.

  alıntı
   
 2. 18 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. PelinSude

  PelinSude Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  78
  Çoook geç bir cevap olucak ama yine aynı nedenlerle başlığı okumak isteyen olursa die yazıyorum
  Benim kulağımda şuan tüp var genelde çocuklara takılıyo ama uzun süredir kulağımda dolgunluk oldugu için en son çare doktorumla buna karar verdik, ben de bazen baş dönmesi vs de oluyodu ama doktorum meniere olmadığını kulak içindeki kristallerle ilgili oldugunu düşnüyor, belirtiler o yönde yani
  Lokal anestezi alarak ve ameliyathane kıyafetleriyle sedyede ameliyathanede oldum bu işlemi, 15 dakika falan sürüyor ama çocukları genel anestezi yapıyorlar çünkü ince bi işlem ve sabit durmak gerekiyor, bi acı vs hiç bişi hissetmiyosun ama sonrasında çok yorgun ve sersemdim,1-2 saat hastanede uyuyup çıktım
  Şuan burnumdam derin nefes aldığımda kulağımdaki tüpten bişiler geçtiğini hissediyorum, 1-1,5 mm lik bişi ama orada bi delik var yani, hava geçiyo, ve sesleri de biras farklı duydum yani biras ekolu gibi ama alışıyosun şimdi çok farketmiyorum bile, muhtemelen bu da geçici bişidir
  bi de ben de zaten iştme kaybı vardı, taktırdıktan sonra bi 2 hafta duymakta zorlandım yani fısıltıları vs duyamıyodum, damla kullandm 1 hafta, kortizon damlası o rahatlattı, normale döndü,zaten geçici bişidir demişti doktorum
  onun dışında dolgunluğum gitti şuan 2. aydayım, eskiden yutkunduğumda böle bi dolgunluk olurdu, hasta gibi, şimdi yok, 7-8 ayda atar tüp dio ama şimdiden hareketlenmeye başladı galiba arada kıpırtılar gelio kulağıma:jeyyar::jeyyar:
  tüpte dikkat edilmesi gereken kulağa su kaçmaması bu beni başta çok tedirgin etmişti, tıkaç kullansam da ilk banyodan hiç bişi anlamadım, saçımı başımı doğru dürüst yıkayamadım sonra doktorum esasında kulağa su kaçması çok kolay bişi değil, bazı doktorlar tıkaça bile gerek yok diyolar ama sen yine de kontrollü ol dedi, o beni biras rahatlattı, iltihap kapması kötü sonuçlar verebilio çünkü
  bi de ben sadece telefonla konşyorum doktorumla bi de kıpırtıda nereye gitti bu tüp baksın die gittim yoksa akıntı ağrı olmadıkça gelemene gerek yok, telefonlaşalım dioyerimseniben
   
 4. 15 Ocak 2014
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. Ladybirds

  Ladybirds Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  131
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  63
  Denge probleminin kulak iltihabi ile dogrudan bir ilgisi varmi?