Kulak yıkatmak çok riskli...

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve daylight tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Bayındır Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, ''Kemoterapi gören kanser hastaları, AIDS ve şeker hastaları, dış kulak yoluna mikrop girmesine karşı çok duyarlıdır. Yıkama suyu ile buraya girecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bakteriler, hastalık oluşturup yayıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilen sorunlar yaratabilir'' dedi.

  Dış kulak yolunun kendine özgü (serümen sekresyon adı verilen) ve sarı-kahve renkli koyu kıvamlı bir salgısı olduğunu anlatan Özgirgin, bunun doğal ve fizyolojik bir durum olduğunu ifade etti. Özgirgin, bu salgının, kulaktaki minik titrek tüyler sayesinde dışarıya doğru yavaş yavaş dış kulak yolundan kulak kepçesine itildiğini bildirdi.

  Özgirgin, biriken kirlerin yanlış yapılan temizleme nedeniyle kulağı tıkayabildiğini belirterek, ''Kir, kulak pamuklarıyla temizlenmeye çalışılırsa kulak yolundaki kir biraz içeriye doğru itilmiş olur ve kulak salgısını dışarı atan tüylerin hareketi bozulur. Bu arada, salgı salgılanmaya devam eder ancak tüyler çalışmadığı için dışarı atılamaz ve salgı birikmesine yol açar. Dışarı atılamadığı için de birikerek kulak kanalını tamamen kapatır ve problem başlar. Kulak kanalını tamamen doldurana kadar şikayet yapmaz'' diye konuştu.

  Kulak temizliğinde kulak çöpü yerine nemli bir pamukla, görünen yerdeki kirin alınmasının yeterli olduğunu dile getiren Özgirgin, çöplerin kulağın girişine fazla sokulmaması gerektiğini kaydetti.

  ''İŞİTME KAYBI OLABİLİR''

  Özgirgin, bazı kişilerde bu salgının, dış kulak yolundaki anatomik düzensizlikler ve dış kulak yolunu örten cildin yapısı nedeniyle dışarıya doğru yönlendirilemediğinden dış kulak yolunda birikim yaparak kulak yolunu tıkayabildiğini kaydetti.

  Dış kulak yolunun tam tıkanması ile yaklaşık yüzde 30 oranında işitme kaybı olabileceğine dikkati çeken Özgirgin, ''Bu süreç çok yavaş gelişirse hasta tarafından hissedilmeyebilir. Ancak, denize girdikten veya banyo yaptıktan sonra, dış kulak yoluna suyun teması ile bu kir (buşon) şişer ve şişmesi ile birlikte kişi, ani bir tıkanıklık hisseder. Bu şikayet, genellikle doktora başvuru nedenidir. Bu durumda nadiren ağrı görülür ancak bazen hassas kişilerde hafif acıma ya da baskı hissedilebilir'' diye konuştu.

  ''BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ BASKILANANLAR İÇİN RİSKLİ'' :1no2::1no2:

  Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin, enfeksiyona karşı duyarlı olduğuna dikkati çeken Özgirgin, şunları kaydetti:

  ''Kulak yıkama suyunda var olabilecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bazı bakteriler, kulağın yıkanması sırasında dış kulak yolu cildine girerlerse ve burada çoğalıp çevre dokulara yayılırsa ciddi bir durum ortaya çıkar.

  Dış kulak yolunun hemen altındaki bölge ve kafa kaidesi gözenekli bir dokuya sahiptir. Enfeksiyon, hayati öneme sahip olan bu bölgede kolay ilerler. İşte kulak yıkama suyu ile buraya girecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bakteriler, hastalık oluşturup yayıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilen sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle kulağı yıkanacak hastaların durumlarının önceden bilinmesinde yarar vardır. Bunu da ancak doktor sorgulayabilir.''

  ''KULAK ZARI DELİNEBİLİR'' süprizzzzzsüprizzzzz

  Özgirgin, buşon temizliğinin KBB hekimleri tarafından yapılması gerektiğini belirterek, ''Buşon temizliği sırasında en sık görülen komplikasyon, kulak zarının delinmesidir. Eğer üzerine enfeksiyon eklenmez ise genelde bu tip kulak zarı delikleri kendiliğinden kapanır'' dedi.

  Daha önceden kulak zarı delik hastalarda, yıkama suyunun orta kulağa kaçarak iltihaplanmaya neden olabileceğini ifade eden Özgirgin, buşon temizliğinin yıkama, küretle veya forsepsle tutma ya da vakumlu sistemlerle (aspiratör) çekme şeklinde yapıldığını söyledi.

  Özgirgin, en sık kullanılan kulak yıkama yönteminde, suyun temiz ve vücut ısısında olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, ''Aksi takdirde baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca kullanılacak şırınga da temiz olmalıdır'' diye konuştu.
   
 2. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 3. selduxsx

  selduxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  315
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  canım ben tam 9 yıl önce yıkatmıuştım ama kulagım hergun agrıyordu cok sukur bır daha agrımadı ama şu sıralar tekrar agrımalar var tekrar yıkatmayı duşunuyorum bır tarafatanda endışelenıyorum cok sorunda cıkartabılecegını herkez söylüyor
   
 4. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 5. janet

  janet Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  bunu yapanda kbb bakan doktorlar zararlı ise niye habire milletin kulagını yıkayıp duruyorlar
  bir cok hastada bundan sonra cok rahatladığını söylüyor
   
 6. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 7. Merdiyet

  Merdiyet BoNcUğUm Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  495
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  benım esımdede kulak cınlamasıı ve agrı vardı dr gıttı 5 gunluk damla kullandıktan sonra yıkadı dr esım hacca gıdecektı vaktım yokk damla kullanamadan yıkasanız dedı drr doktorudaa kulak kırının zara yapısık ola bılecegını verdıgım ılaclarla onun yumusayarak daha kolay ayrıla bılecegını soyledıı dırekk yıkarsam cokk rısklı ola bılecegını soyledıı esım vaktı olmadıgı ıcın 3 gun kulandıı bıraz agrı yaptıı ve dr eger bu damlararıı daha vazla kullansaydın bu agrıda olmayaktıı dedıı ve suan cokk sukur bı sorun yok ayy oylede karısık yazmısımkıı :) neyse sılmeyecemm anlayan anlamıstırr yerimseniben
   
 8. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 9. EU3

  EU3 Guest

  yıllar önce babam kulagını yıkatmıştı ve zarı delindi ..ameliyat olması gerekiyor şimdi çünkü duymasında problem oluştu ..
   
 10. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 11. Puantiye

  Puantiye en güzeli hiç doğmamış olmak........ Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2007
  Mesajlar:
  334
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  86
  bende çocukken kulağımı yıkatmıştı babam. o kulağımda problem var şimdi... ve tedavisi yok malesef bzen çok rahatsız oluyorum ,grip olunca beynimde uğultular oluyor.topluma girmek istemiyorum kulaklarım duymuyor gibi oluyor.
   
 12. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 13. jnaz

  jnaz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.453
  Beğenildi:
  576
  Ödül Puanları:
  238
  bende 1 yaşındayken kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülmüşüm ve doktor yıkamış. iki kulak zarımda delinmiş senelerce neler çektim . en sonunda işitme kaybı yüzünden ameliyat olayım dedim olmaz olaydım yine doktor hataları vs ama çok şükür şimdi daha da iyiyim ve su kaçırmadığım sürece problem yok . birde burnumda kemik eğriliği varmış ondan ameliyat olunca daha da rahatladım en azından grip olunca kulağımda basınçta oluşmuyo çok şükür...
   
 14. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : daylight
 15. royall

  royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  benimde kulağımda tıkanma oldu ve 4-5 gündür giliserin damlatıyorum daha sonra temizletecem kulağımı ,artık suyla yıkamak yerine havayla çekiliyor daha iyi oldu bölesi bence, bildiğim kadaırlya arada bir temizletmek gerekiyormuş kulakları