Kulluğum sultanlığımdır

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve REYYAN tarafından 28 Ekim 2008 başlatılmıştır.

28 Ekim 2008
    Konu Sahibi : REYYAN
  1. REYYAN

REYYAN Guest

Kulluğum Sultanlığımdır
    yazar a.s. Ömer Sevinçgül
    Hatırlıyorum, bir tanıdığım 'Niçin namaz kılıyorsun?' diye sormuştu da hemen cevap vermek yerine, başka bir soruyla mukabele etmiştim: 'İlletini mi öğrenmek istiyorsun, hikmetini mi?' Şaşırmış, 'bu ne demek oluyor' demişti. Şöyle bir açıklama yapmıştım: 'İllet, hakiki sebep demektir. Hikmet ise, gözetilen fayda ve menfaat.'

'Şu halde illeti nedir?'

'İlâhî emir, sadece emredildiği için kılıyorum.'

'Ya hikmeti?'

'Saymakla bitmez. Ben, hemen aklıma gelenleri söyleyeyim. Herşeyden önce, cehennem ateşinin kalkanı, kabir azâbının siperi ve cennet kapılarının anahtarıdır. Ebedî saadet, onun sonsuza uzanan bir meyvesidir.

Namaz kalbe gıda, rûha şifa, bedene sıhhat, vicdana ölçü, akla istikâmet, iradeye kuvvet ve duygulara intizam verir.

Namaz, hayatı disiplin altına alır, günahtan korur, manevî kirleri temizler. Ruh, onunla nefes alır, huzur bulur, sükûna erer, Rabbine yönelir. Mânevî yükselişin merdivenidir namaz; bütün ibadetlerin özüdür.

Ancak bunların hiçbiri olmasaydı bile ben namazımı yine kılacaktım. Çünkü, faydalar teşvik edici olabilir, fakat asla hakiki sebep olamaz. Önce istenilmez, belki sonra verilir.'

O zaman söyleyemedim, dostuma şunları da söylemek isterdim:

'Namaz îmânımın ifadesidir, acizliğimin, zayıflığımın, çaresizliğimin, kısacası kulluğumun itirafıdır.

Namaz gözümün nuru, gönlümün gözbebeğidir. Dünyam onunla aydınlandı, hakikatı onun ışığıyla gördüm, diğer varlıkların ibadetlerini onun ilhâmıyla bildim.

Secdedeki zilletimde izzetimi bulmuşum. Allah'a baş eğişim, başkasına baş eğmeyeceğime dair yeminimdir. Alnım yeri öperken, rûhum da beni sayısız ni'metlerle yaşatan rahmet elini öpmektedir.

Namazda ben âlem olurum, âlem de ben olur. Yüce divanda kâinatın sözcülüğünü ederim. Dilsiz varlıklar benim dilimde dile gelir.
    Seccade tahtım, secde saltanâtım... a.s. ve kulluğum sultanlığımdır.'
    harika bir kitap okuyun kızlar

2. 2 Nisan 2009
  3. okyanuscuk

okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

Beğenildi:
    332
    Ödül Puanları:
    113
    paylaşımınız içi çok ama çok teşekkürler...kaydirigubbakcemile5

4. 3 Nisan 2009
  5. cocostar

cocostar azimli,sabırlı,kararlı Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    kitabın ismi çok ilgimi çekti. paylaşımınız için çok teşekkürler...

6. 7 Nisan 2009
  7. REYYAN

REYYAN Guest

Secdedeki zilletimde izzetimi bulmuşum. Allah'a baş eğişim, başkasına baş eğmeyeceğime dair yeminimdir. Alnım yeri öperken, rûhum da beni sayısız ni'metlerle yaşatan rahmet elini öpmektedir.

Namazda ben âlem olurum, âlem de ben olur. Yüce divanda kâinatın sözcülüğünü ederim. Dilsiz varlıklar benim dilimde dile gelir.
    Seccade tahtım, secde saltanâtım... ve kulluğum sultanlığımdır.' çoooook güzel anlatılmaz yaşanır

8. 23 Ocak 2010
  9. REYYAN

REYYAN Guest

bu kitabı okuyan olmamış sanırım aslında çok akıcı ve etkileyici bir kitap

10. 3 Aralık 2011
  11. Anie

Anie Alassea Ancalimë Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    106
    hmmm merak ettim :44:

12. 3 Aralık 2011
  13. prenses_84

prenses_84 ...o beni prenses peri sanıyor..:) Pro Üye

Beğenildi:
    479
    Ödül Puanları:
    188
    Paylaşım için teşekkürler:KK3:

14. 8 Mayıs 2013
  15. Surrender

Surrender Guru Pro Üye

Beğenildi:
    25.010
    Ödül Puanları:
    418
    Konu, ilgili bölüme taşınmıştır bilginize.