Kuraklığa karşı akıllı bulut!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve EU1 tarafından 14 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Kuraklığa karşı akıllı bulut!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kuraklığa karşı akıllı bulut!


  Hacettepe Üniversitesi (HÜ)Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemal Saydam, ''Akıllı Bulut Yönetimi'' projesinin uygulamaya konulmasıyla, barajları yağmur ve kar suyuyla doldurabileceğ ini iddia etti.

  Saydam, yaklaşık 15 senedir proje üzerinde çalışma yaptığını ve artık tabiatın sırrını çözdüğünü söyledi.

  Bulutların içinde buhar ve kristal buz parçacıkları bulunduğunu anlatan Saydam, buz parçacıklarının büyüklüğünün yağmur ve kar yağışını belirlediğini kaydetti. ''Buz parçacıkları büyükse yaz aylarında yağmur kış aylarında ise kar yağışı meydana gelir'' diye konuşan Saydam, bulutlara dışarıdan müdahale ederek buz kristallerinin sayısını artırabileceğini ve büyümesini sağlayabileceğ ini bildirdi. Saydam, projenin, yapay deneylerinin başarılı olduğunu söyledi.

  ABD'de 1950'li yıllarda buna benzer bir çalışma yapıldığını ancak başarılı olamadıklarını ifade eden Saydam, ''Benim projem, onlarınkinden farklı. Dünyada bir ilk olacak. Buna benzer çalışmaları İsrail de yapıyor ve giderek başarıya yaklaşıyor'' dedi.

  ''BULUTLARA SAHRA TOZU TOHUMLUYORUZ' '

  Prof. Dr. Saydam, ''sahra tozlarının bulut içinde yağmuru nasıl tetiklediğini' ' ispatladığını belirterek, ''Yağmurdan sonra camların üstü sarı lekelerle kirleniyor. İşte bunlar rüzgarla buluta, buluttan da yağmurla yere inen sahra tozlarıdır'' diye konuştu.

  Her sahra tozunun yağmura neden olmadığını anlatan Saydam, ''Yaptığımız incelemeler sonucunda hangi sahra tozunun yağmura neden olduğu belirledik. Güney Tunus'tan sahra toprağı aldık'' dedi.

  Projenin işleyişi hakkında bilgi veren Saydam, ilk olarak belirlenen sahradan, yağışı tetikleyecek sahra tozunun toplandığını kaydetti.

  Saydam, daha sonra tohumlamaya uygun nem oranı yüksek bulutun tespit edildiğini anlatarak, şöyle devam etti:

  ''Bulut tohumlamasında, bulut partiküllerinin büyümesine neden olan buz kristali yöntemi kullanılıyor. Bulutun bir parçasının aşırı soğumuş olması gerekiyor. Sahra tozu tohumları, uygun nem ve sıcaklıktaki bulutun içine, uçakla ulaşılarak bırakılıyor. Tohumların bırakılmasından yaklaşık yarım saat sonra yağış başlıyor.''

  Barajların, yağmur suyundan daha çok kar suyuyla dolduğunu, nehirlerin de kar suyuyla beslendiğini belirten Saydam, ''Tohumlama, özellikle uygun sıcaklık açısından kış aylarında yapılmalı. Yağmur suyu sadece toprağı ıslatır. Çok yağdığında sele neden olur ama kar öyle değil. Kar yavaş yavaş eridiği için nehirleri besler. Örneğin, Ankara'ya 2 metre kar yağdırın bir şey olmaz ama çok fazla suyu bir anda indirdiğiniz zaman altyapı bunu kaldırmaz'' dedi.

  Bu işlemi ''Bulutu inek sağar gibi sağmak'' diye adlandıran Saydam, projenin uygulamaya konulabilmesi için bürokratik engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Tohumlama işleminin yapılabilmesi için bulutlara uçması gerektiğini ifade eden Saydam, bunun için gerekli yerlere başvurduğunu ancak izin alamadığını kaydetti. Saydam, ilgili yerlerden izin alındığında kış aylarında hemen projenin uygulamaya konulabileceğ ini bildirdi.

  ''PROJEYİ AVRUPA BİRLİĞİNE SUNDUK''

  Projeyi, Almanya'daki bulut odasıyla ve Atina'daki dünyaca tanınmış meteoroloji uzmanıyla paylaştığını anlatan Saydam, ''Projenin desteklenmesi için onlarla beraber Avrupa Birliği'ne başvuruda bulunduk. Şimdi, cevap bekliyoruz'' dedi.

  ''Sonbahar ve kış aylarında başımızın üstünden geçecek bulutlara yağacak mı acaba diye beklersek, daha çok bekleriz'' diye konuşan Saydam, en kısa zamanda su yönetimi planlamasına ''Akıllı Bulut Yönetimi'' nin de katılması, sonbahar ve özellikle kış aylarında yağışlara müdahale edilmesi gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Saydam, ''Bu sene yaptık yaptık, eğer bu kışı kaçırırsak 2009-2010 kışını beklememiz lazım'' diye konuştu.

  (AA)
   
 2. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ağzım açık okudum...Bu bilim beni ürkütmeye başladı açıkçası.İnsanlık için suyun önemi malum.İnşallah başarılı olurlar.
   
 4. 20 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.828
  Beğenildi:
  1.662
  Ödül Puanları:
  163
  dün bende bu konuyu araştırdım valla gerçekten çözüm olacaksa yapsınlar yoksa bu susuzluk bizi mahvedicek ama ya ters teperse ne olacak diyede düşünüyorum, düşünsenize seller olup insanların evsiz kaldığını hatta bu seller sonucu insanların öldüğünü inşallah Allah hakkımızda hayırlısını verir