kuresel ısınma dengeyı bozdu

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve olilya tarafından 20 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

20 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : olilya
  1. olilya

olilya Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ayılar da Küresel Isınmaya Uydular

İspanyol bilim adamları, İspanya'nın kuzey dağlık bölgelerinde yayılış gösteren ayıların, kış uykusu düzeninin bozulduğunu açıkladılar. Bölgede yaşayan ve sürekli olarak izlenen ayılardan birkaç dişi, yavrularıyla birlikte uyanık ve aktif halde görüldü. Bunlar, Avrupa'nın kış uykusuna yatmadıkları açıklanan ilk ayıları.

Uzmanlar ılıman kış aylarının, dişilerde, uyanık kalarak besin aramalarının enerji açısından kazançlı olacağı güdüsünü uyandırdığını belirtiyorlar. Normalde ayılar, sert kış koşullarının ve bu aylar süresince yaşanacak besin sıkıntısının üstesinden gelebilmek için kış uykusuna yatıyorlar. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca da ayıların kış aylarında uyanık olduklarına ilişkin kesin ipuçları görüldüğünü vurgulayan araştırmacılar, ayıların kış uykusu süresinin her yıl biraz daha azaldığını söylüyorlar ve bu davranış değişikliğinden küresel ısınmayı sorumlu tutuyorlar.

Küresel ısınma, birçok hayvan türü üzerinde büyük etki göstereceğe benziyor. Geçmiş haftalarda sıcaklığa bağlı olarak cinsiyetleri belirlenen türler üzerindeki olası etkilerden bahsetmiştik. Kutuplarda yaşayan hayvanlar da küresel ısınma nedeniyle ciddi bir nüfus azalmasıyla karşı karşıyalar. Dağların en tepelerinde yaşayan soğuk seven canlılar da, daha yukarı enlemlere çıkma olanakları bulunmayışı nedeniyle yok oluyorlar. Costa Rica'da yaşayan bazı kurbağa türleri bu nedenle nesillerinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya.

Küresel ısınma nedeniyle iklimde meydana gelen değişiklikler, her yıl daha çok türü tehdit altında bırakacak gibi görünüyor.

2. 22 Mayıs 2007
  3. dilara

dilara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    22 mayis ellerine saglik bu büyük tehlike hepimizin tehlikesi bunu defalarca okuycam ve daha dikkatli olcam üstüne titredigimiz evlatlarimizin rahat nefes alabilmesi ve onlara biraz guzel dünya birakirsak en büyük miras olur bence sagolasin canim

4. 22 Mayıs 2007
  5. angelike

angelike Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ya evet bende küresel ısınmaya karşı çok hassasım.elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.mesela pcyi kapatınca monitörün düğmesine basıyorum,dişimi fırçalarken suyu açmıyorum çalkalarken açıyorum,yıkanırken saçlarımı tarıyosam suyu kapatıyorum,mümkün olduğunca az elektrik yakıyorum....keşke herkes biraz bilinçli olsa.bu da deprem gerçeği gibi bir gerçek.ama herkes benim yapmamla mı olucak diyor ve hiçbirşey yapmıyorum.unutmayalım damlaya damlaya göl olur.herkes bi işin ucundan tutsa vız gelir küresel ısınma.en büyük görev devlete düşüyor.kyto protokolünü imzalaması gerekiyor.ben gencim ve yaşamak istiyorum ya siz?yerimseniben

6. 22 Mayıs 2007
  7. angelike

angelike Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    emeğine sağlık canım...:çiçek:

8. 22 Mayıs 2007
  9. birsen11

birsen11 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Aynı zamanda zorunlu kalmadıkça uzak ulkelerden ucakla gelen gıdaları tuketmemeye ozen gostermek gerekiyor.Eşdegeri turkiyede olanları ozellikle.

10. 23 Mayıs 2007
  11. angelike

angelike Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    sağol canım ...:)

bende aynı.bi de çok zorunlu kalmadıkça arabaları kullanmayalım arkadaşlar.bu vatan bu dünya bizim.mahvetmeyelimyerimseniben

12. 30 Mayıs 2007
  13. Cagla-Arda

Cagla-Arda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Küresel Isınma
    “Küresel ısınma” denince, bütün dünyada sıcaklığın sistematik bir şekilde artması süreci anlaşılmaktadır. Bu yolla bir iklim değişikliği meydana gelmektedir. Çünkü sıcaklık artınca buharlaşma artar, yağışlar ve hava hareketleri değişir. Küresel iklim değişikliğini; belirli olmayan zamanlarda meydana gelen hava halleri değişikliği ile karıştırmamak gerekir. Örneğin belirsiz zamanlarda veya herhangi bir mevsimde meydana gelen kuraklık (örneğin bizde kış kuraklığı) veya yaz kuraklığı olan bölgelerde yağışlı yazlar olayı “hava değişikliği” olarak nitelenir yani iklim değişikliği değildir. O nedenle son 10-15 yıl içinde, sıcaklığın bütün dünyada sistematik olarak artışı, 1983 yılından itibaren ölçmelerle belirlenmiştir. Son yüzyılın en sıcak ve en kurak yazları son 8 – 10 yıl içinde yaşanmıştır. Sıcaklık ölçümleri ile elde edilen bu sonuçları, bazı buzul erime olayları da desteklemektedir. Örneğin, güney kutbundan şimdiye kadar görülmemiş büyüklükte buzul parçalarının koparak ayrılması, İzlanda Buzul’larının son 30 yılda şimdiye kadar görülmeyen bir hızla erimeleri, Himalaya ve Alpler’de cereyan eden buzul erimesi süreçleri gibi dünya üzerinde yaygın olarak görülen süreçler “Küresel Isınma” gerçeğinin yadsınamaz kanıtlarıdır.

:çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm::çok üzgünüm:
    http://www.tema.org.tr/CevreKutuphanesi/KureselIsinma/KureselIsinma.htm

Binlerce Yıllık Buzul Kütlesinin Erimesi Sonucu Ortaya Çıkan İnsan İskeleti.

Arkadaslar lütfen küresel isinma icin herkes birseyler yapsin ve etrafindakileri daha duyarli olmaya davet etsin.
    dünya hepimizin ve cocuklarimiza daha iyi bir gelecek birakalim.LÜTFEN
    Tema vakfinin sayfasinda daha bircok sey bulabilir ve bilgilenebilirsiniz. bende bu yaziyi tema vakfinin sayfasindan aldim, ve orada gördügüm resim beni cok korkuttu insallah sonumuz susuzluktan o hale gelmez.

14. 30 Mayıs 2007
  15. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Duyduk duymadık demeyin ! Sizden gelen güncel haberler, kutlamalar, evlilikler, doğum haberleri gibi sizin yaşantınızda olan ve bizlerle paylaşmayı istediğiniz konuların olduğu bölüm.

16. 30 Mayıs 2007
  17. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    paylaşımın için tesekkürler:)

18. 30 Mayıs 2007
  19. Cagla-Arda

Cagla-Arda Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    buketcim eger forumda el ele verirsek küresel isinma icin birseyler yapabiliriz. okadar cok kisiyizki forumda,herkes bir yerinden tutsa inan insanlar daha bilincli olurlar. deger veripte mesajimi okudugun icin tesekkürler.