Kürtajın riskleri

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve EU1 tarafından 5 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  5 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Kürtajın riskleri

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hijyenik şartlara, cerrahi tekniklere uyulduğu sürece ve tecrübeli bir uzman tarafından gerçekleştirilen kürtaj işleminde riskler yok denecek kadar azdır. Ancak bu işlemlerde risk ve komplikasyon adı verilen istenmeyen sorunlarda en çok önem arzeden durum kürtaj işlemini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanının bu konudaki deneyimi ve tecrübesinin yanında işlem esnasında hijyenik şartlara ve sterilizasyona verilen önem, kürtaj sonrası hastanın öneri ve ilaçlarını kullanımına uygun davranmasıda son derece önemlidir.


  Yasal sınırlar içinde (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının tecrübesine bağlıdır.

  Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bu, geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür.

  İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.

  Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700'de 1). Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir.

  Gebelik çok erken ise (<5 hafta) tahliye başarısız olabilir. Kürtaj işleminin başarılı olarak uygulanabilmesi için ultrasonografi de gebelik kesesinin görülebilir olması gerekir. Gebelik kesesini ultrason ile görmeden yapılan küretaj işlemlerinde bu sorun yaşanabilir ve daha önemlisi dış gebelik ihtimali atlanabilir. Kürtaj işlemi sonrası ultrason ile işlemin başarılı olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir.

  Özellikle gebelik büyükse işlem esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.


  Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) tahliyelerde işlem esnasında rahim delinebilir ki etik kurallara sahip ve hastasını riske atmak istemeyen hiçbir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının 10 hafta üzeri gebeliklerde fetal anomali raporu mevcut olmayan bir gebeliği sonlandırması ve hastasını ciddi riske atması hiçbir açıdan kabul edilir bir prosedur değildir.


  Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500'de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.


  Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.


  İçeride "parça kalması" durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.


  Geç dönemde görülen en önemli, ancak ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir.
  Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla uygulanan işlemlerde ender olarak gözlenir.
   
 2. 4 Ocak 2010
  Konu Sahibi : EU1
 3. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.