kürtajın tehlikeleri

Konusu 'Duyuru : Ben de hamileyimmm' forumundadır ve aleyna26 tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 1. aleyna26

  aleyna26 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  108
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]Kendiliğinden meydana gelen düşüklerden sonra veya tıbbi zorunluluk sonucu bir geVİRÜS!beliğe son vermek amacıyla yapılan opeVİRÜS!rasyonlara kürtaj adı verilir. Bu operasyonda önce rahim ağzı genişVİRÜS!letilmekte yani dilate edilmekte sonra deVİRÜS!ğişik büyüklükte küretler kullanılarak raVİRÜS!him içi boşaltılmakta ve kazınmakta yani kürtaj (curretage) yapılmaktadır. Rahim içine kanül şeklinde ince tüpler soVİRÜS!karak ve vakum temin ederek içerdekileri emmek (aspirasyon kürtajı) yöntemi de bazı vakalarda kullanılmaktadır. Ayrıca rahim içinden teşhis amacıyla parVİRÜS!ça almaya da endometrial biopsi veya probe kürtaj denilmektedir. Eskiden kürtaj operasyonunun gebe kadıVİRÜS!nın sağlığı açısından tehlikeli olduğu düVİRÜS!şünülürdü. Oysa günümüzde uzmanlar taVİRÜS!rafından gerekli koşullar altında yapılması halinde doğumdan bile daha az tehlikeli olduğu kabul edilmektedir. Gebelik ayı ilerledikçe kürtajın tehlikesi artar. GebeVİRÜS!liğin kadının sağlığını tehdit ettiği durumVİRÜS!larda (kalp akciğer ve böbrek hastalığı, rahim kanseri vb.) veya doğacak çocuğun tehlikeli fiziksel veya akli bozukluklarla karşılaşacağı durumlarda (gebeliğin ilk haftalarında bazı ilaçların bilinmeden alınması, ışın tedavisi görmüş olmak veya rahim içi araca rağmen gebe kalmış olmak vb.) doktor raporu ile tıbbi tahliyeye yani çocuğun alınmasına karar verilebilir. GüVİRÜS!nümüzde birçok ülkeler” kürtajı bazı şartVİRÜS!lar altında kanunen serbest bırakmış buVİRÜS!lunmaktadır. Kürtaj operasyonunda önce rahim ağzı (kollum) genişletilir. Aspirasyon kuretaj aletiyle plasenta hücreleri emilir. Daha sonra kuret denilen aletle kalan parçalar kazınır.

  Kürtajla gelen riskler

  Perforasyon (rahim delinmesi ): Gebe rahmi yumuşak olduğu için dikkatsizce yapılan sert bir hareketle delinebilir.Risk gebelik yaşı büyüdükçe artmakla beraber vakum küretajlarda plastik kanüller kullanıldığından nadir görülür.Çoğu kere delik küçük ve rahmin tepe kısmında olduğundan kanama olmaz ve kendiliğinden kapanır.Delinme alanı büyükse kanama olacağından acil ameliyatla alınması gerekir.
  Enfeksiyon: Hijyenik olmayan ortamda işlemin yapılması veya kişinin kendi ihmali (kürtaj sonrası erken cinsel ilişki, havuza girme, antibiyotikleri düzenli kullanmama, dış ortamdan enfeksiyon alma gibi..) sonucu 5-6 gün sonra enfeksiyon gelişebilir.Koruyucu antibiyotik önlem için kullanılmalıdır.Fallop tüplerinde hasara,rahim içi tabakada yapışıklıklara neden olabilir.
  Gebeliğin devamı: Gebelik kesesinin rahim içinde görüntülenmeden çok erken, 5 haftadan önce yapılan kürtajlarda meydana gelebilir. Kürtaj sırasında vakum ile kese çok küçük olduğu için alınamaz .Kontrolde tespit edilir ve ikinci bir kürtaj gerekir.
  Parça kalması (rest plasenta): Kürtajdan sonra kanamanın artması ile anlaşılır. Bazen kanama 10-15 gün sonra görülebilir.Bu nedenle kürtaj sonrası bir hafta sonra yapılan kontrol ultrasonografisi önemlidir.Tedavi olarak kürtaj tekrarlanır.
  Rahim içi kan birikmesi (hematometra): Nadir görülür.Epey ağrılıdır.Daha çok 8 haftadan büyük gebeliklerde veya yaşlı anne adaylarında görülür. Rahim toplayamaz ve rahim ağzının kapanması sonucu kan birikmesinden meydana gelir.Rahim ağzının buji ile açılması problemi çözer.Ek olarak rahmin hızlı toplamasına yardımcı ilaçlar verilebilir.
  Başarısız küretaj: Önceden yapılan rahim ağzında yara yakılması,konizasyon gibi işlemler, eski sezaryenlere bağlı veya doğumsal rahim kanalındaki şekil bozuklukları,çift rahim gibi anomaliler veya rahim kanalının yapısını bozan myomlar gibi sebeplerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve teknik olarak kürtaj gerçekleştirilemez.Ağızdan alınan veya rahim ağzına konan ilaçlar ile rahim ağzının açılması denenerek kürtaj tekrar denenebilinir. Fakat tekrar başarısız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
  Asherman sendromu (yapışıklık). Kürtaj sonrası rahim içi duvarlarında gelişen yapışıklık sonucu adet miktarında azalma ,adet görememe halidir.Kısırlığa neden olabilir.Rahim içi dokusunun keskin küretle kazınması veya kürtaj sonrası enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur.Tedavi olarak spiral takılıp rahim içini destekleyecek hormon ilaçları verilir.Rahim filmi ile kesin tanı konur. Tedavi için gerekirse Histeroskopi uygulanabilir.
  Anestezinin riskleri nelerdir?
  Lokal anestezi; ile yapılan kürtajda rahim ağzı tek dişli ile tutulu iken ve dilatasyon (rahim ağzının açılması) sırasında ani ağrıya bağlı tansiyon düşmesi,terleme ,fenalık hissi,bayılma oldukça sık görülmektedir.Vakumun yarattığı çekilme hissi de karında kramp tarzına ağrı ve bulantı-kusmaya sebep olabilmektedir.Bu gibi durumda kürtaja ara verilir veya hemen bitirilerek hastanın ayakları yukarı kaldırılıp tansiyonun düzelmesine ve fenalık hissinin geçmesine yardımcı olunur. Ağrıya bağlı şok durumu dahi olabilir. Hemen hastaya damar yolu açılıp serum verilmesi ve gerekli ilaç ile destek tedavisi yapılması gerekebilir.Fakat bu kadar ileri derece şikayetler çok nadirdir . Daha çok lokal anestezi ile yapılan 7 hafta ve daha büyük kürtajlarda sık görülebilir.
  Genel anestezi; Riskleri hasta yaşı,genel sağlık durumu ,sistemik hastalık varlığı gibi faktörlere bağlıdır.Genel anestezi uzman ve tecrübeli anestezi doktoru tarafından uygulanmalıdır.Kürtaj süresinin kısa olması (3-5 dakika) ve yüzeyel anestezi yapılması riskin çok fazla olmamasını sağlamaktadır. Genellikle hastalar anesteziden uyanırken bazen bulantı- kusmaları olur veya psikolojik sebeplerden dolayı ajite olup ağlayarak uyanırlar.
  Doktorunuzu hemen arayın!

  Kürtaj sonrası evde fenalık hissi olursa

  Kanama çok fazla olup gittikçe artıyor ise

  Kürtajdan 15-20 gün geçmesine rağmen kanamanız hala adet vasfında devam ediyor ise ve azalmıyorsa

  Şiddetli kanama ile birlikte olan kıvrandırır tarzda ağrılarınız olursa

  Hiç kanamanız olmayıp ağrılar çok şiddetli ve kramp tarzında ise

  Ateşiniz yükseliyor,kokulu akıntı, kanama ve kasık ağrılarınız var ise

  Gebelik belirtileri hala devam ediyor ise ve

  Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, huzursuz iseniz doktorunuzu arayınız!!
   
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2009