Kuş Gribi nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve mondschein2 tarafından 18 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  KUŞ GRİBİ NEDİR ?
  Dünyada yaklaşık 15 çeşit Kuş Gribi türü kanatlıları enfekte edebilmektedir. Manyas’da tespit edilen tip H5N1’dir, bu virüs kanatlılar arasında çok çabuk bulaşır ve kanatlıları öldürebilir. Kuş gribinin diğer çeşitlerinin aksine H5N1 insanlara bulaşabilir. Bu bulaşma insanların Kuş Gribi enfeksiyonu çok yoğun olduğu ortamda ve gerekli koruyucu giysiler olmadığında gerçekleşebilir. Çok uzun yıllardır mevcut olduğu düşünülen H5N1, Hong Kong’da yaklaşık 8 sene evvel tam olarak tespit edilmiştir. Bu 8 yıl zarfında Kuş Gribinden ölen insan sayısı 65’dir. Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütü, WHO verilerine göre her yıl normal gripten dünyada 150.000 ila 300.000 insan hayatlarını kaybetmektedir.
  NEDEN KUŞ GRİBİ SALGINI ENDİŞESİ VARDIR ?
  Öncelikle bilimsel otoriteler olası salgınlara karşı geçmişe kıyasla çok daha duyarlıdır. Grip virüsleri oldukça dengesizdir, şekil değiştirebilir, ve bir cins hayvandan diğerine atlama potansiyeline sahiptir. Bilim insanlarının endişelerinin temeli Kuş Gribi virüsünün hasta bir insanda şekil değiştirerek bir başka insana bulaşacak potansiyele gelmesidir. Bu değişim ancak şu şekilde meydana gelebilir: Normal grip hastası olan bir insanın vücuduna bir şekilde Kuş Gribi virüsünün girmesi, bu iki virüsün birleşerek mütant virüs yaratmaları, bu virüsün yüksek patojenitede olması, yani insanların bağışıklık sistemlerinin üstesinden gelemeyeceği tipte olması ve bir insandan diğerine çabuk atlayabilme potansiyeline sahip olmasıdır. Bu olasılıklar gerçekleştiği takdirde bir salgın olması endişesi vardır.
  KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR ?
  Kuş Gribi bir kanatlıdan diğerine göçmen kuşların ve arka bahçede serbest dolaşan kaz, ördek gibi kanatlıların dışkıları ile bulaşabilir. Normal dezenfektanlar kullanılığı takdirde virüs ölür. Virüs 20C derecede yaklaşık 4 gün yaşayabilir.
  Kuş Gribi ile enfekte bir kanatlı sürüsü içerisinde bulunan koruyucu giysi kullanmayan bir insana hava yolu ile bulaşabilir. Ağız maskesi, göz koruyucusu ve bir kullanımlık giysiler insanı enfeksiyondan korur.
  Dünya Sağlık Örgütü, WHO verilerine göre Kuş Gribinin insandan insana bulaşarak öldürmesine dünyada rastlanmamıştır.
  KUŞ GRİBİ ET İLE BULAŞIR MI ?
  Kuş Gribinin et ile bulaştığı tespit edilememiştir. Fakat güvence açısından virüs normal pişirme şartlarında, 70C derecede zaten yok olacağından, normal pişirme yöntemlerine uyulması en doğrusudur.
  İNSANDA KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ ?
  Kuş Gribinin insanlarda normal gribe benzer belirtileri vardır. Bu belirtiler insandan insana değişmekle beraber öksürük, boğaz iltihabı, kas ağrıları, göz enfeksiyonu, akut solunum sorunu gibi belirtilerin biri veya birkaçı olabilir.
  KORUNMA VE TEDAVİ ?
  Piyasadaki Kuş Gribi ilaçları hem koruyucu hem de tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Virüs Amantadine ve Rimantadine isimli eski ilaçlara dirençli gözükmektedir. Fakat Tamiflu ve Relenza isimli yeni ilaçlar Kuş Gribi virüsüne karşı koruma ve tedavi yönlü etkin olarak çalışmaktadır.
  Kuş Gribinin aşısı henüz piyasada yoktur, ilaç firmaları bu konuda yoğun olarak çalışmaktadırlar. Diğer taraftan insanların normal grip aşılarını yapmaları çok önemli bir tavsiyedir. Normal gribe karşı dirençli insanlarda Kuş Gribi’niden etkilenme ve diğer insanlara yayma etkisinin yok olacağı düşünülmektedir.
  alintidir
  Dr.Ruhi Çakır