Kuşlar 5 gün önce doğuyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 1 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  1 Aralık 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Küresel ısınma nedeniyle Türkiye'de artık kuş yavruları 5 gün erken doğuyor.
  [​IMG]
  TBMM’de oluşturulan Küresel Isınmaya karşı alınacak tedbirleri inceleyen araştırma komisyonunda ilginç bir veri açıklandı. Komisyon üyesi milletvekillerine bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü Müdürü İlkay Dellal “ Küresel ısınma nedeniyle artık kuş yavruları 5 gün erken yumurtadan çıkıyor.’’ dedi.

  Küresel ısınmanın etkileri ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bürokratlarını dinledi.

  VERİMLİLİKTE YÜZDE 13’E VARAN AZALMA

  Dellal, küresel düzeyde yeryüzü sıcaklığının son 100 yıl içinde ortalama 0,7 derece arttığını ifade ederek, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen sektörün tarım olduğunu kaydetti.

  Son 50 yıllık gelişmeler dikkate alındığında son 10 yıldır çiçeklenmenin ve kuşlarda yumurta bırakmanın 5 gün daha erken olduğunu belirten Dellal, sıcaklık artışının hayvanların ısı dengesini ve performansını da önemli ölçüde etkileyeceğini söyledi.

  Dellal, 7 coğrafik bölgede ve 5 temel üründe yapılan 2050 iklim projeksiyonlarına göre, buğday ve arpa veriminde yüzde 7,58, mısır veriminde yüzde 10,14, ayçiçeği veriminde yüzde 6,35 ve pamuk veriminde yüzde 2,19 azalma olacağının tahmin edildiğini bildirdi. Dellal, Türkiye genelinde verimlilikte yüzde 2 ile yüzde 13 arasında azalma olabileceği, bunun da ekim alanı ve üretim desenini değiştireceğini kaydetti.
  Kaynak:internethaber