Kutlu Doğum Haftası

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve terlik tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 1. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  KUTLU DOĞUM HAFTASI

  A-TARıHÇE VE AMAÇ
  Asırlardır Müslümanlar,Yüce Yaratıcının son mesajını insanlara duyurmak, öğretmek ve mesajın içerdiği konularda insanlara örneklik etmekle görevlendirilen Hz. Peygamber’in hayatını araştırmaya ve öğrenmeye büyük önem vermişler, bu amaçla O’nun doğumunu, miracını ve irtihalini anlatan şiirler, naatlar, mersiyeler kaleme almışlar ve ciltler dolusu kitaplar yazmışlardır.
  1989 yılına kadar ülkemizde Hz. Peygamber’in doğumu, Kameri Takvime göre Rebi’ül Evvel ayının 12. gecesinde camilerde mevlit, Cuma günü de hutbe okunarak ve vaazlarda konu halkımıza anlatılarak Mevlid Kandili adı altında kutlanmıştır.
  Yüce dinimiz ıslam’ın inanç, ibadet ve ahlak prensipleri konusunda halkımızı doğru/sahih bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılığı arttırmayı amaçlayan Diyanet ışleri Başkanlığı, Kutlu Doğum haftası kutlamalarında; bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber’i bütün yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirilerek hayatımıza yansıtmayı, güzel ahlakını davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapmayı, toplumda peygamber sevgisini yaymayı, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı, ıslam'ın mesajını, Peygamber’imizimerkeze alarak, yediden yetmişe toplumun her kesimine bilimsel ve anlaşılabilir bir üslup ile ulaştırmayı hedef olarak belirlemiştir
  Hazret-i Peygamber’i ve O’nun insanlığa takdim ettiği değerleri, ıslam’ın aydınlık bilgisini/mesajını doğru ve sahih bilgiler ışığında, seçkin, güvenilir ve alanında ehil şahsiyetlerin katkılarıyla vatandaşlarımıza daha etkili ve yaygın bir şekilde anlatmak/tanıtmak amacıyla, ilk defa Başkanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında Kameri Takvim, 1994 yılından itibaren de, Peygamberimizin Miladi doğum günü olan 20 Nisan tarihi esas alınarak Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede bütün il ve ilçelerde değişik konularda panel ve konferanslar düzenlenmiş, 1994 yılından itibaren de hafta içerisinde sempozyum düzenlenmeye başlamıştır


  Kutlu Doğum Haftası hakkında genel bilgi

  Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî (Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi), asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.Diyanet ışleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilân etmiştir.
  2009 yılı "Kutlu Doğum (Hz. Peygamberi Anma ve Peygamberlere Saygı) Haftası" hepimize mübarek olsun.  _alıntı_
   
 2. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 3. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Kutlu Doğum Haftası’nda neler yapabiliriz?

  İnsanlığı içinde bulunduğu karanlık dünyadan kurtarmak, onlara kılavuzluk yaparak yollarını aydınlatmak üzere ışıklar saçan bir kandil olarak seçilmiş ve vazifelendirilmiş olan sevgili Peygamberimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) dünyaya teşriflerinin kutlanıldığı Kutlu Doğum Haftası’na ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünleri nasıl değerlendirelim, neler yapalım diyorsanız size şu tavsiyelerde bulunabiliriz:

  * O’nun getirdiği mesaj bir huzur kaynağıdır. Bu huzur kaynağından istifade edebilmek için O’nu ve O’nun getirdiği nûru tanımak gerekir. Bu amaçla Allah Rasulü’nü (sas) tanıtan kitaplar okuyabiliriz. Okuduklarımızın kalıcı olması için de öğrendiğimiz bilgileri başta aile fertlerimiz olmak üzere çevremize anlatabiliriz.

  * Akşamları çocuklarımıza Efendimiz’in (sas) yaşadığı örnek hayattan kesitler anlatabiliriz. O’nun ashabıyla arasında geçen diyalogları hikaye tarzından anlatarak çocuklarımızın dikkatlerini Peygamberimizi anlama üzerinde yoğunlaştırabiliriz.

  * Nebiler Serveri’ni hayatını anlatan video kasetlerini veya film CD’lerini ev halkıyla beraber izleyebiliriz. Yine bunun gibi Efendimiz’in (sas) hayatından kesitler sunan veya O’nunla alakalı yazılan şiirlerin bulunduğu ses kasetlerini dinleyebiliriz.

  * Yaşadığımız yerde Allah Rasulü’nü (sas) hatırlatan ne varsa oraları ziyaret edip hayalen asr–ı saadete gidip tefekküre dalabiliriz. Ziyaretlerimizde yanımıza çocuklarımızı da alabiliriz.

  * Bir gül satın alarak yanında da Efendimiz’i (sas) anlatan bir kitapla beraber akraba veya dost ziyaretlerinde bulunabilir, onlarla beraber Efendimiz (sas) yörüngeli sohbetler yapabiliriz.

  * İki Cihan Serveri, “Beni Hûd, Vakıa, Mürselat sûreleri ihtiyarlattı.” (Tirmizi, Tefsir, 57) buyuruyor. Bu sûrelerde içerisinde kıyamet sahnelerinin resm edildiği ayetler, Allah Rasulü’nü (sas) derin bir tefekküre salmıştı. Bizler de bu günlerde bu sûrelerin muhatabının kendimiz olduğunu düşünerek Hûd,
  Vakıa ve Mürselat sûrelerini okuyabiliriz.

  * Allah, “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin.” (Ahzab, 33/56) buyurarak bizlerden Efendimiz’in (sas) ismini andığımız zaman salavat getirmemizi istiyor. Bu İlahi emir doğrultusunda bizler de özellikle bu günlerde Efendimiz’e (sas) bol bol salavat getirebiliriz. “Allah Rasulü’ne nasıl salavat getirelim?” diyorsanız işte size birkaç örnek: Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed. Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin adede ma fî ilmillâhi salaten daimeten bidevâmi mülkillâhi. Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashâbihî biadedi ilmike ve biadedi ma’lûmâtike.


  Salât-ı Tefriciye
  Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihî’l–ukadu ve tenfericu bihi’l–kürabu ve tugdâ bihi’l– havâicu ve tünâlü bihi’r–reğâibu ve hüsnü’l–havâtimi ve yüsteska’l–ğamâmu bivechihi’l–kerîmi ve alâ âlihi ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin biadedi külli ma’lûmin leke.
   
 4. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 5. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG] Adı güzel, kendi güzel Muhammed
  Canım kurban olsun senin yoluna,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed,
  Şefâat eyle bu kemter kuluna,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed

  Mü'min olanların çoktur cefâsı,
  Ahirette olur zevk-u sefâsı,
  On sekiz bin âlemin Mustafâ'sı,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed

  Yedi kat gökleri seyrân eyleyen,
  Kûrsûn üstünde cevlân eyleyen.
  Mi'râcda ümmetin Hak’dan dileyen,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed

  Ol çâriyâr anın gökler yâridir,
  Anı seven günahlardan beridir,
  On sekiz bin âlemin serveridir,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed

  Aşık Yunus neyler iki cihânı sensiz,
  Sen Hak Peygambersin şeksiz, gümânsız
  Sana uymayanlar gider imânsız,
  Adı güzel, kendi güzel Muhammed.  [​IMG] Kutlu Doğum Haftası
  Nur oldu; nurdan oldu;
  Kutlu doğum haftası…
  Ol fahri cihan oldu,…
  Müminlere sefası,
  Kutlu, Doğum haftası…

  Kalplere dolan nurun,
  Etrafında oturun,
  Allaha zikre durun,
  Gayri yoktur dahası,
  Kutlu, doğum haftası…

  Âlemlerin sahibi,
  Ol Muhammet Habipi,
  Yeniden doğmuş gibi,
  İnsanlığın en hası,
  Kutlu, doğum haftası…

  İnananlar saf tutun,
  O nur olsun tek sütün,
  Vahdet ile bir bütün
  Muhammed Mustafa sı
  Kutlu, doğum haftası…

  Yeri, göğü yaratan,
  Doğ ,diyince doğar tan
  Âlemlere renk katan,
  Şahlara kul yaftası,
  Kutlu, doğum haftası…

  Müminlere şen ola,
  Gülleri Gülşen ola,
  Gönüllere pusula,
  Yüreklerin taftası,
  Kutlu, doğum haftası…


  Gürsoy SOLMAZ
   
 6. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 7. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
 8. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 9. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148


  Sen, fikir kadar güzel;
  Ve tek, birden daha tek!
  Itrını süzmüş ezel;
  Bal sensin, varlık petek...

  Sensin ölüme hisar;
  Bâkisi hep inkisar...
  Sar bizi, çepçevre sar,
  Rahmet rüzgârı etek!..   
 10. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 11. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Hz Muhammed orta boyluydu. Fakat yanına birisi gelse, ondan uzun görünürdü. ıki uzun boylu kişi Peygamberimizin koluna girse, ikisi de Peygamberimizden kısa kalırdı. Bu, Allah'ın bir hikmetiydi. Allah için her şey kolaydı: Bütün azaları güzel bir uyum içindeydi.

  ınsandı. Ama özel olarak yaratılmıştı. ınsanların en üs*tünü idi.

  Teni beyazdı. O'nun yüzüyle yağmur istenirdi.Yetimle*rin sığınağı, dul kadınların kalesi idi. Yüzündeki ter inci gibi olurdu. O'nun teri misk gibi kokardı. .

  Saçları güzel ve taranmış olurdu. Ne kıvırcıktı, ne de tamamen düzdü, zaman zaman omuzlarına kadar uzatırdı. Genellikle kulak memelerine kadar uzun olurdu. Mübarek saçında ve sakalında on yedi tane beyaz tüy vardı. Yaratıl*mışların en güzeliydi. O'nu tarif edenler ayın on dördüne benzetirlerdi.

  Kızması ve üzülmesi, yüzünden hemen okunurdu. Emindi. Seçilmişti. Hayra çağırıyordu. Dünyanın kararan ufkunu nurlandırıyordu.

  Alnı oldukça genişti. Kaşları kavisliydi. ıki kaşının arası saf gümüş gibiydi. Gözleri büyük, kirpikleri uzun ve gürdü. Burnu son derece ölçülü ve düzdü. Dişleri hafif aralıklıydı. Güldüğü zaman dişleri göründüğünde, şimşek gibi bir nur parlardı. ıki dudak bakımından Allah'ın en güzel kuluydu. Yanakları, elmacık kemiklerini çıkarmayacak biçimde çekikti. Yüzü ne uzun, ne de yuvarlaktı. Belki ikisinin arasıydı. Mübarek sakalı gürdü. Bıyıkları uzayınca tıraş ederdi.

  Göğsü oldukça genişti. ıki omzunun arasında peygam*berlik mührü vardı. Pazuları ve kolları kalındı. Kemikliydi. Güzel koku sürsün sürmesin her zaman gül gibi kokardı. Herhangi bir çocuğun başını okşasa, kokusundan her zaman Efendimizin okşadığı belli olurdu. Elleri ipekliden daha yu*muşaktı.

  Yürüyüşüne gelince, sanki taştan koparılmıştı. Sanki yüksek bir yerden iniyormuş gibi yürürdü. Vücudu, hafif öne eğilirdi. Ayaklarını sağlam basardı. Sağa sola yalpalamazdı. Adımlarını genişçe atardı.

  Bir tarafa bakacak olsa başı ile değil, bütün vücuduyla dönerdi.

  Kızdığı zaman iki kaşı arasında bir damar kabarırdı. Kızgınlığı geçince kaybolurdu. Gerekmedikçe çevresine bakmazdı. Hep önüne bakardı. Allah'dan çok utanırdı.
  Uyumak için yattığında sağ yanı üzerine yatar, sağ elini yanağının altına koyardı. Dizlerini de hafif bükerdi.
  Bütün hayatı, gözler önündeydi. Arkadaşları hep O'nu izlerlerdi. Ne yaparsa öyle yapmaya çalışırlardı. Aşırı gidenleri uyarırdı. ınsana taşıyamayacağı işleri uygun görmezdi. En güzeldi. Peygamberler peygamberi idi. Hz. Muhammed (s.a.v.) idi.
  __________________
  *****
  Ey Habibim Sen olmasaydın Ben Kainatı yaratmazdım.. diyor Allah cc..
   
 12. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 13. bebisim52

  bebisim52 Tüm varlığım kızımmm... Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.903
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  bende geçti diye biliyodum geçen mevlüd kandiliydi 1 aya yakın oluyo yanlışmı biliyorum arkadaşlar yoksa
   
 14. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 15. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Mevlit Kandili ile kutlu doğum yakındı,içersindeki hafta yani..
  Ama ayrı bir topik açılmadığı için Terlik arkadaşımız yeni açmış, emeğine sağlık..
  Günlerin en özellerinden olan kutlu doğumu hatırlatmak ve güller gülüne selam yollamak için bir vesile bence burası..
   
 16. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 17. bebisim52

  bebisim52 Tüm varlığım kızımmm... Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.903
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  bende yanlışmı hatırladım yoksa bu haftamıydı diye tereddütte kaldım herkeze teşekkürler bu arada çok güzel bir konu.
   
 18. 8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : terlik
 19. terlik

  terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.858
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  Bende öyle oldum birden ama baktım takvimlere doğru yaniii ...
  Bu kutlu doğum haftası tatlım.... 14 - 20 Nisan olarak geçiyor...
   
  Son düzenleme: 8 Nisan 2009