Kutu sütteki çocuk 30 yıldır kayıp ..."Benim küçük oğluma ne yaptın?"

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Halikarnas tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  29 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  ABD'de 30 yıl önce kaybolan 6 yaşındaki Etan Patz, kayıp çocukların kutu süt ilanlarıyla aranmasına ilham verdi. Akıbeti hâlâ bir sır... Hapisteki bir numaralı şüpheli ise, asla itiraf etmedi

  Etan Patz kaybolduğunda 1979 yılıydı... 25 Mayıs 2009 günü itibariyle kayboluşunun üzerinden tam 30 yıl geçmiş oldu.. O, yakın tarihteki en eski kayıp çocuk vakası... ABD'de 1980'li yıllarda kutu sütlerin üzerinde kayıp çocukların fotoğraflarına yer verilmesine varan hareketin ilham kaynağı olan Etan'ın başına neler geldiği hala gizemini koruyor. Ailesiyse, oğullarının katil zanlısı olduğu tahmin edilen pedofilin 17 yıldır suçunu itiraf etmesini bekliyor. ışte, "Etan'ın hikâyesi Amerika'yı esir aldı" diyen Emmy ödüllü prodüktör Lisa R. Cohen'in anlatımı ve fotoğraf sanatçısı babasının gözüyle Etan'ın hikâyesi.

  OKULDAN EVE DÖNMEYıNCE...

  Etan'ın o gün, New York'un ünlü bohem mahallesi Soho'da okulundan çıkıp ilk kez tek başına otobüsle eve dönmesi gerekiyordu. Ancak 6 yaşındaki oğlunun geç kalmasıyla anne Julie Patz'ın okulu araması bir oldu. Fakat oğlu okula bile gitmemişti. New York Polisi de günlerce Etan'ın izini sürdü. TV kanalları, gazeteler kayıp ilanını yayınladı. Ülkede bir numaralı gündem Etan'dı artık... Arama çalışmaları haftalar sürdü. Hatta aylar ve yıllar... Ama hiç sonuç çıkmadı. Aile, 1982'de Jose Antonio Ramos isimli berduşun, Soho yakınlarında erkek çocuklarını köprü altındaki derme çatma evine sürüklemeye çalışırken yakalanmasına kadar hep bir umut bekledi. Ancak hakkında hiçkimse resmen şikâyette bulunmayınca, o da serbest bırakıldı. Ramos'un Etan'ın katili olabileceği şüphelerini akla getirense, kayıp çocuğun eski bakıcısıyla arasındaki ilişkiydi. O zamanlar olayı araştıran gözüpek FBI dedektifi Stuart GraBois, zayıf da olsa bi ipucunun peşini bırakmadı ve Ramos'un izini, 6 yıl sonra 1988 yılında cinsel taciz suçlusu bir "pedofili" hastası olarak Pennsylvania'da bir hapishanede buldu.

  2 MıLYON DOLARI REDDETıLER

  GraBois, zanlıyı New York'a getirterek Etan'ın akibetini sordu. "Evet, o gün bir çocuğu kentin Alt Doğu Yakası'nda bir daireye götürdüm" dedi Ramos. Ama asla "O Etan'dı" demedi. Suç kanıtlanamadığı için de Etan'la ilgili hüküm giymedi. New York mahkemesi de 'kayıplarının karşılığı' olarak aileye 2 milyon dolar tazminat ödenmesine hükmetti. Fakat Patz'ler bu parayı düşünmeden reddetti. Baba Stan Patz, Etan'ın her doğum günü ve kayboluş yıldönümünde Pennsylvania'daki hapishaneye oğlunun fotoğraflarını gönderiyor. Zarfın üzerinde hep aynı soruyla: "Benim küçük oğluma ne yaptın?"


  [​IMG]


  Etan'ın Kayboluşu ABD'de kayıp çocukları arama tekniklerinde yeni bir sayfa açılmasını sağladı. Bunun ilk örneği de "Kutu Süt" projesiydi. 80'li yılların ortalarında kutu sütlerin üzerinde kayıp çocuk ilanları basılmaya başlandı. Ardından da Amerikan Kayıp ve ıstismar Edilen Çocukları Arama Merkezi (National Center for Missing and Exploited Children) kuruldu.

  Baba Stan Patz ve eşi Julie'nin akıllarında 1982'ye kadar iki olasılık vardı: Bir yabancı onu öldürmüş veya umutsuz bir kadın onu kaçırarak çocuğu yerine koymuştu.

  Bir gün eve döner umuduyla Soho'dan hiçbir zaman taşınmayan Patz çifti, hep ikinci senaryoya inanmak istedi: En azından biri onu besler, bakar diye... Ödüllü gazeteci-prodüktör Lisa R. Cohen'ın, "Etan'ın Ardından..." adlı kitabını kaleme alarak hikâyeye dahil olması ise 1990'a denk geliyor. Bu inanılmaz hikâyenin dedektifi GraBois, 65 yaşındaki "avı" Ramos'un 27 yıllık cezasını çekip 2012 yılında salınmasını bekliyor.

  GraBois'e göre Etan'ın dosyası hâlâ sıcak... Yazar Cohen de aynı görüşte: "Patz çifti sonuna kadar gitmeye hazır. Çocukları kaybolan diğer aileler onların kararlılığından ümitle besleniyor."