Kuzey Irak Nasıl Verilmiş Biliyor musunuz?

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 12 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Teröre 30 binden fazla kurban verdik. Ama bundan daha acı bir gerçek var. Bu hata bile bile yapılmış. İşte kanınızı donduracak o tarihi belge...

  USAK Başkanı Laçiner, 1926'da verilen toprağın bugün hayati önemde olduğunu söyledi.

  Yeni Aktüel, son sayısında Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Doç. Sedat Laçiner'in, Irak sınırıyla ilgili çarpıcı bir iddiasına yer verdi: İddiaya göre dönemin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Bey, K. Irak sınırındaki 1000 km2'lik toprak parçasını büyük ihtimalle Atatürk'ten habersiz "jest olarak" İngilizlere bıraktı. Ve bugün bütün mesele işte o toprak parçasında cereyan ediyor...

  İddianın dayanağı, Tevfik Bey'in 7 Haziran 1926 günü (İçtima: 115, Celse: 2) TBMM'de yaptığı konuşmada söylediği şu sözler:

  "Şurasını da derhal arz etmeye mecburum ki hudut üzerinde bile bin kilometre murabbaı (kare) miktarında lehimize tashihat ilavesini teklif ettiler, esas davamızın böyle bin veyahut iki bin kilometrekarelik arazi davası olmadığını söyleyerek bu tekşif olunan araziden de sarfı nazarla bütün Musul vilayetinden müstakil Irak devleti lehine feragati prensiplerimize daha uygun bulduk."

  Bu sözler, Kültür Bakanlığı tarafından 1981'de yayımlanan "Atatürk'ün Milli Dış Politikası (Milli Mücadele dönemine ait 100 Belge)" kitabında yer alıyor.

  Laçiner'in alıntıladığı bu sözler, "Türkiye'nin sadece Musul ve çevresini değil, sınırın en hayati yerlerini de Irak'a terk ettiğini acı bir şekilde gösterdiğini" iddia ediyor. 27 Ekim 2007'de yayımlanan "Kuzey Irak'ı Neden Verdik?" başlıklı makalede iddiaya yer veren Doç Laçiner, "Peki, Atatürk'ün Tevfik Rüştü (Aras) Bey'in kararından haberi var mıydı?" sorusuna, şu yanıtı veriyor: "Atatürk büyük ihtimalle bu "fedakârlığı" sonradan öğrendi." Laçiner bu toprak parçasının tam olarak neresi olduğunu da bugün bilemediğimizi, ancak sınırda bugünlerde bizi en zor durumda bırakan yerler olduğunu belirtiyor:

  "Bugün sınır ne kadar güneye kaysa o kadar rahatlayacağız. Bu açıdan bakıldığında dönemin Dışişleri Bakanı'nın jestinin Türkiye'ye ne kadar ağır bir fatura çıkardığı ortada." Laçiner'e göre Atatürk için Musul, petrolden dolayı ve İngilizlerin burada bir Kürt devleti kurmak istemesi nedeniyle önemliydi. "Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu" ve "Kutsal Anadolu Toprakları" kitaplarının yazarı, İngiliz gazeteci ve yazar Lord Kinross'a göre ise Musul'un Irak'a verilişi "Atatürk'ün dış politikada yaptığı tek hata"ydı. Ancak Laçiner'e göre Musul'un verilmesi Atatürkçü dış politikada bir hata değil; aksine "askeri güç değil, diplomasi merkezli bir dış politika" yürüten Atatürk'ün anlayışını özetleyen mükemmel bir örnek.

  MUSUL'DAN VAZGEÇMEK DOĞRU

  Emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu ise "Meseleyi Atatürk'ün yaşadığı dönemdeki sorunlarla birlikte ele almak lazım" diyor ve ekliyor: "İngilizler bugünleri çok iyi değerlendirdikleri için bu petrol bölgesi konusunda tam bir kararlılık gösterdi. Dolaylı strateji dediğimiz, bugüne benzer bir durum yarattılar ve orada isyanları başlattılar."

  Küçükoğlu'na göre; Atatürk'ün Musul'dan vazgeçmesi, devrimlere ve çağdaşlaşmaya doğru yönelmesi en akılcı yoldu. Aksi takdirde ciddi bir İngiliz-Türk savaşı başlayabilirdi.
   
 2. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 3. ftmdgn

  ftmdgn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2007
  Mesajlar:
  223
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bu bilgi yazısı için çok teşekkürler. Ben de küçük bir not eklemek istiyorum, Kuzey Irak'ı merak edenler için bir kitap önermek istiyorum "Şemdinli'de Sınırı Aşmak" çok bilgilendirici bir kitap, merakı olanlar okusun derim. sevgiler
   
 4. 12 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 5. ftmdgn

  ftmdgn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2007
  Mesajlar:
  223
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ingilizlerle savaşmaktan korktuk demek tarihimize saygısızlıktır . O zaman bugunde Amarikayla karşı karşıya geleceğiz diye güneydoğuyu verlelim bu kadar kan akmasın öylemi . Çanakkalede niye boşuna o kadar kan aktı o zaman . Ben bir karış topraga binlerce can verecek bir millet olduğumuzu sanıyorum vede bir karış toprak icin dunyayı karşımşza alabilecek bir millet olduğumuzu düşünüyorum eger ingilizlerle savaşmaktan çekinip o topraklar verildiyse tek kelimeyle yazıklar olsun .
   
 6. 5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 7. bluesky

  bluesky Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  büyük atatürkün tabiiki haberi yoktu o ileri görüslü atatürk ankaraya bile sadece cöl gözüyle bakmayan bir insandi.musul ve kerkükün önemini cok iyi biliyordu ve bunun icin hastaliktan bitap düsene kadar savasti vermemek icin.siyasi yollarla cok savasti.ama sayin inönü (sayin kelimesini ne kadar hak eder orasi tartisilir)o topraklari ve ege bölgesinde burnumuzun dibinde bulunan adalari da sadece bir jest icin vermistir lozan antlasmasi sirasinda gitmistir ege bölgesi.musul ve kerkük ise inönünün basta oldugu dönemde verilmistir.tarihimizi bize anlatmiyorlar.ve ve ve atatürkün vasiyeti niye aciklanmiyor neden nicin??????????cünkü bazi cikarcilarin isi bozulacak,tek dilegim:ben ölmeden o vasiyeti duymak istiyorum. yazik atatürkün kemiklerini sizlatiyorlar.:1no2:
   
 8. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 9. papatyaalkan

  papatyaalkan Guest

  Bu yazı için çok teşekkürler,konuya hakim olduğum kadarıyla Atatürk'ün durumdan çok iyi haberdar olduğunu ve içinde bulunduğu şartlar doğrultusunda o coğrafi bölgeler için "işi sıcak savaş noktasına getirmeden" elinden gelen gayreti gösterdiğini belirtmeliyim. Çok yazıktır ki Ata'nın toprak parçaları için verdiği siyasi mücadeleler hastalık dönemlerine denk gelmiş,örneğin Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarına katıldığını görmeye ömrü vefa etmemiştir..