Kuzum konuşmuyor çok üzülüyorum.

Konusu 'Mart Anneleri' forumundadır ve shrylz tarafından 30 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

30 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : shrylz
  1. shrylz

shrylz Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    kayra 25 mart doğumlu, "baba,mama,anne,haydi" gibi temel şeyleri söylüyor ama sorun şu ki bunların hiçbirini bilinçli olark söylemiyor. yani bana hitaben anne ya da mamasını kastederek mama ya da uykusu geldiği için eeee eeee demiyor. dün bir çocuk doktoru ile görüştüm. "16. haftası bitmiş en az 3-4 kelimeyi bilinçli kullanabiliyor olmasını beklerdik. ya kalıtımsaldır(ailelerde geç konuşma eğilimi vardır) ya da çalışan annelerde rastlıyoruz bu duruma bakıcınız gelişimi ile ilgilenmiyordur." dedi. "günde yarım saatten fazla (baby tv bile olsa) tv seyrettirmeyin ve bebeğinize kitap okuyun"dedi çok moralim bozuldu. canım sıkıldı. 3-4 tane değişik değişik kitap aldım. ama gel kuzum kitap okuyalım diye oturtuyorum. resimlerini falan anlatarak okumaya çalışıyorum güzel güzel ağlayıp sıkılıyor elimden kitabı çekiştirip yemeye çalışıyor. çok hareketli bir çocuk öle benimle oturup kitap falan okumaz. gelişimine yardımcı olur diye baby tv seyrettiriyordum onu da önermedi. bakıcıya düşman düşman baktım bu sabah ona da çok kızdım. arada eve gidiyorum bütün gün tv7 ve stv deki şu acıklı hikayeleri izliyor. bu gün tatile gidiyorum 1 haftalık dönünce ciddi bir konuşma yapıcam kendisiyle. çok uzatıp kafanızı şişirdim kusura bakmayın. sizde durum nasıl arkadaşlar? çocuklarınız konuşmaya başladılar mı kaç kelimeyi bilinçli kullanıyorlar acaba?bilmiyorumkismile

2. 30 Temmuz 2010
  3. taha0203

taha0203 EVLİ-MUTLU-ÇOCUKLU:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bence o kadar korkmana gerek yok.doktorda biraz korkutmuş sanırım.benim teyzemin kızı 3 yaşına kadar hiç konuşmadı.sorunu çıkacak diye doktora götürmeye korkuyorduk.çocuk konuşmaya okuyarak başladı.panik yapma ama bakıcısıylada konuş.tv yi açtırma.bebeğinle bol bol konuşsun.şarkı söylesin.emin o birden gelişecek ve sen de buna çok şaşıracaksın

4. 30 Temmuz 2010
  5. akdenizli15

akdenizli15 hoşgeldin bebeğim Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    canım üzülecek bişey yok doktor biraz abartmış bence her çocuğun gelişimi farklı oluyo benim 2.5 yaşında yeğenim var daha senin saydığın kelimeleri anca söylüyo yavaş yavaş öğrencek inş kuzucuklar

6. 30 Temmuz 2010
  7. Boddim

Boddim Batuhan'ım küçük Aşkım Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    153
    aynen benim kuzenimde öyle 2.5 yaşına kadar hiç konuşmadı birden okuyarak konuşmaya başladı bebeğinden bebeğine değişkenlik gösteriyor bu durum erkek bebekler daha geç konuşuyor batuhan daha bilinçli anne diyeli 1 ay olmuşdur zaten batuhanda 12 şubat doğumlu hala birşey isteyeceği zaman elimizden tutup götürüyo ıııhhhhlarla ahhhlarla yaptıryor yaptıracağını doktor abartmış karşındaki 16-17 aylık bebek anne demese bile çok normal bence ben hiç takmıyorum çünkü batu geç yürüdü neden yürümüyor diye sorun ediyorduk şimdi oturtamıyoruz emin ol konuşuncada susturamayacağız heranın tadını çıkarmaya bakkk
    ama bakıcınla konuş tvyi açmasın o uyanıkken heleki saçma sapan kanalları hiç o uyuynca nereyiizlerse izlesin beraber oyuncaklarıyla oynasın adını söylesin oyuncakların onlara aktivite yarat sende tatil dönüşünde zaten çalıştığın için üzülüyorsun böyle şeylere takılıp daha fazla üzem kendini opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

8. 31 Temmuz 2010
  9. hasret0587

hasret0587 BAL KIZIM we BAL OĞLUŞş:) Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    selam canım ben 2010 mart annesiyim benimde bir kaç ahbabımın çocukları ortalama 2 yaşından sonra konuştular.. we hiç bir sağlık sorunları da yok.. bence bu kadar dert etmemelisin.. umarım kısa zamnda kayra bebek annesine tatlı tatlı sözler sölemeye başlarolumunekankayizsmile

10. 5 Ağustos 2010
  11. ohcanimadeysin

ohcanimadeysin ♥pamugum ve prensesim ♥ Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    benimki çok geveze ama arkadaşımın oğlu 2 den sonra başladı konuşmaya..dert etmeyin bence..ama bakıcı elbette bilinçli olmalı.

12. 9 Ağustos 2010
  13. shrylz

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    cevap yazan herkeze teşekkür ederim. bakıcımızla bu sabah konuştum. tv açma zararlıymış doktor öyle söyledi. çocukla oynamaya ve konuşmaya daha fazla zaman ayır dedim. tabi ki ben zaten çok az izliyorum. hep konuşup oynuyorum kayrayla falan dedi. ama zaman gösterecek nasıl etki edeceğini. eğer düzelme görmezzsem bir süreliğine kayın validemi bir süreliğine bize çağırıcam bakıcıyla beraber kalıp onu izleyip yönlendirsin. umarı bebişlerimiz için en iyisini düşünüp yapabiliriz. hepinize kucak dolusu selamlar...

14. 9 Ağustos 2010
  15. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Mart ayı dediğinize göre 5-6 aylık bir bebekten bahsediyorsunuz dimi.

neden bu telaşınız, korkunuz. Daha minnacık bir bebek o.

Doktorda abarttıkça abartmış maşallah, sizi de almış bir telaş.

Yahu bu bebek daha 6 aylık 3-4 yaşında çocuk değilki, yok kalıtımsal yok, bilmem ne diye söylemiş çok bilmiş doktor. Ne bekliyorsunuz ki minnacık bebekten.

Yapmayın lütfen, telaşlanacak birşey yok ortafa, boşuna üzmeyin kendinizi.

Konuşur elbet:hulya:

16. 9 Ağustos 2010
  17. shrylz

Beğenildi:
    609
    Ödül Puanları:
    113
    canım ben 2009 mart annesiyim.

18. 9 Ağustos 2010
  19. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Heeee, bunu bilmiyordum. Konuya direkt Mart annesi diye girdiğiniz için 2010 sandım.

Yine de telaş etmeyin.
    Her çocuk bir değil, kimseyle kendi çocuğunuzu kıyaslamayın. Kimi erken konuşur kimi geç
    kimi 4 aylıkken diş çıkarır kimi 12-13 aylık. Kimi erken yürür, kimi geç. O yüzden yavrunuza zaman tanıyın ama sizde elinizden geleni yap. Sürekli konuşun onunla, bol bol kitap okuyun yatmadan önce. Masallara bayılırlar.