laboratuarda bebek ürettiler

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve celibon tarafından 7 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  7 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 1. celibon

  celibon Guest

  Kanadalı araştırmacılar, laboratuvarda olgunlaştırdıkları bir yumurtayı önce dondurdular, ardından çözdüler ve suni dölleme yaptıktan sonra bebeğin doğumuna kadarki tüm evrelerini laboratuvarda gerçekleştirmeyi başardılar. Bu şekilde anne karnında döllenmeden ve gelişmeden bir bebek dünyaya getirilmiş oldu. Bugüne kadar bu sürece tabi tutulan yumurtaların, çözüldükten sonra döllenme ve doğum sürecine kadar hayatta kalıp kalmayacakları kesin olarak bilinmiyordu.

  3 BEBEK DAHA YOLDA

  Kanadalı bilim adamları, Fransa'nın Lyon kentinde düzenledikleri bir basın toplantısında gelişmeyi duyururken, aynı şekilde 3 bebeğin daha dünyaya getirilmeye hazır olduğunu belirttiler. Bilim dünyasındaki bu son gelişmenin, kanser olan veya doğurganlık sorunu yaşayan kadınlara bir umut ışığı olacağı belirtiliyor. Kemoterapinin bir çok kadında kısırlığa yol açmasından dolayı, yeni gelişme sayesinde kanserli kadınlar, yumurtalarını bu şekilde dondurup, kanser tedavisi olabilecek.

  20 YUMURTADA DENENDİ

  Montreal'deki McGill Yeniden Üretim Merkezi'nden Doktor Hannal Holzer ve meslektaşları, geliştirdikleri bu tekniğin şu ana kadar kanser hastası kadınlarda denenmediği konusunda uyarıda bulundu. Holzer, kendilerinin üzerinde araştırma yaptıkları kadınların, rahim iç tabakasının progesteron hormonuna maruz kalması, sürekli kalınlaşması ve belli bir süre sonra rahim iç tabakasında kanser öncesi değişiklikler oluşmasına yol açan ve hastalık uzun süre devam ettiğinde bu tabakada kanser gelişmesine neden olabilen bir rahatsızlık olan "polistik over sendromu" (PCOS) yaşayan denekler olduğunu söyledi. Laboratuarda incelenen 20 yumurtadan dördünün bu yöntemle "hamile bırakıldığı" kaydedildi.

  BİR İLKE İMZA ATTILAR

  Dr. Holzer, "Bugüne kadar döllenmemiş yumurtalıklardan alınan yumurtaların, bir tüpte olgunlaştırıldıktan ve ardından camlaştırıldıktan (dondurulduktan) sonra, yeniden çözülmeye maruz kaldığında yaşayıp yaşamayacakları ve başarılı bir şekilde döllenip döllenmeyecekleri ve embriyo transferinden sonra bir hamilelik yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyordu" dedi. Bu araştırmayla bunun yapılabileceğini ilk kez gösterdiklerini kaydeden Holzer, bugüne kadar dört yumurtayı döllemeyi başardıklarını ve bunlardan bir tanesinden de bir bebek "ürettiklerini" söyledi. Ancak Holzer, araştırmanın daha ilk evresinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

  KANSER HASTALARINA UMUT

  Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü Tıbbi Araştırma Konseyi'nden Profesör Robin Lovell-Badge ise "Bu araştırmadaki her evre daha önce ayrı ayrı başarıyla denenmişti. Ancak ilk defa bütün evreler birlikte başarıyla gerçekleştirilmiş oldu" dedi. İngiliz Doğurganlık Cemiyeti sözcüsü Doktor Laurence Shaw ise "Hamilelik çok güzel bir süreç. Ancak hamilelik oranı çok düşük ve çok sayıda yumurtaya ihtiyaç duyulabilir. Bu devrim yaratan teknik doğurganlık sorunu olanlar için çok uygun” dedi.
   
 2. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 3. nerde

  nerde Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Çok güzel bir araştırma sağol arkadaşım ama uygulaması mutlaka çook ama çook pahalıdır..
   
 4. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 5. EU1

  EU1 Guest

  bu gidişle gerçekten çocuksuz çift kalmaycak
   
 6. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 7. g.a.m.z.e

  g.a.m.z.e Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  839
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  :1shok::1shok::1shok::1shok::1shok:.
  HAHH BİR BU KALMIŞTI YAPMADIKLARII ŞAŞTIM KALDIM YANEE.:1shok:
   
 8. 24 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 9. fely

  fely Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  anaaa :1shok: :1shok: :1shok:
   
 10. 25 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 11. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.833
  Beğenildi:
  1.671
  Ödül Puanları:
  163
  VAY ANAMMMM VAAAYYYY, ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYANLAR İÇİN GÜZEL BİR HABER AMA GENEDE BEN ANNE İLE BEBEĞİN BİR ARADA GEÇİRDİĞİ O 9 MUHTEŞEM AYI HİÇBİR ŞEYE DEĞİŞMEM[/SIZE]
   
 12. 25 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : celibon
 13. EU1

  EU1 Guest



  haklisin canim katiliyorum sana bende hic biseye deyismezdima.sa.s.
   
 14. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : celibon
 15. ezine

  ezine ogluşum gelio :) Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  2.226
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  346
  ya bana imkansız gibi gelio ama yaptılarsa bravo valla