Laktoz intoleransı bebeğim

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve esenruzgar tarafından 30 Nisan 2010 başlatılmıştır.

30 Nisan 2010
    Konu Sahibi : esenruzgar
  1. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar arkadaşlar,
    Bebeğim 4.5 aylık ve 4. ayında laktoz intoleransı teşhisi kondu. Yani süt şekeri laktozu sindiren laktaz enzimi eksikmiş. 2.ayından itibaren emme sorunu, inek sütü alerjisi, arada oluyor böyle şeyler diye oyalandık. Ancak 2 ay sonunda hacettepeki doçent sayesinde konuldu bu teşhis. Çocuğa endoskopi vs. yaparlar diye korkumdan gidememiştim hacettepeye. Tabi doktorumuzun da çocuğu hırpalamayalım demesiyle korkmuştum. Halbuki basit bir gaita testiyle çıkıyormuş.
    Belirtileri karın krampları, aşırı gaz, ishal, buna bağlı olarak emememe ve uyuyamama sorunları... Bir de kilo alımı nerdeyse duruyor.
    2.aydan sonra yani şu aşılardan sonra oldu. Rotavirüs aşısından kaynaklanabileceğini düşünüyordum, doktora sordum evet olabilir dedi. Bu hastalık zamanla geçer diyor doktorlar. Şimdi her emzirmeden önce laktazim diye bir ilaç kullanıyoruz. Hala yoğun gazımız ve karın ağrılarımız devam ediyor. Çocuğu laktoz intoleransı olan var mı aranızda? Veya daha önce olmuş ve şimdi geçmiş. Ne kadar sürede geçiyor merak ettim.

2. 30 Nisan 2010
  3. duyguby

duyguby Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim bebeğime de bugun bu teshişi koydular canım.bebeğim 1,5 aylık.inanılmaz gazı var.sürekli ağlıyor gece gunduz.kusma sorunumuzda var 15 gundur.kilo alımı durmadı ama yavaş.
    doktorum süt ürünleri yememi yasakladı.6-7 ay sonra kendiliğinden geçer hastalık dedi.
    aynı ilacı verdi bana.bu ilacı dolapta sakla,sıcakta bırakma dedi.sende öylemi yapıyorsun.birde yemenin yasak olduğu şeyler varmı..
    Birde bu hastalığı geciren anneler bize yardımcı olurlarsa sevinirim bende..

4. 30 Nisan 2010
  5. yagmur00

yagmur00 Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    merhaba arkadaşlar benim de 1.5 aylık bebeğim var anne sütü yetersiz olduğu için mama takviyesi yapıyoruz ilk günden beri 15 günlükken ishal başladı ve tahlillerinde biraz amip ve lökosit çıktı ilaç tedavisinde sonra tekrar tahll yapıldı amip yok ama lökosit yine çıktı bu arada ishal bir türlü geçmedi iki gündür mamayı değiştirdik inek sütü olmayan bir mama soya bazlı ve bebeğimin ishali durdu acaba bizimki de mi bu hastalık var ya da inek sütüne karşı allerji mi ?

6. 30 Nisan 2010
  7. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bebeğimden kan da alındı. İnek sütü alerjisi veya başka bir besin alerjisi olabilir mi diye. Çünkü şikayetlerimiz damlayı kullandığımız halde devam etti. Sonuç negatif çıktı. O yüzden hiçbir diyet vermedi doktor. Sadece gaz yapan yiyeceklerden uzak dur dedi. Mesela bilinen bakliyatlar, elma ve onun kompostosu vs.
    Çocukta bu hastalıktan dolayı zaten gaz çok olduğu için bir de yediklerimizden dolayı gaz olmasın o bakımdan.
    Bir de o damlayı mutlaka buzdolabında tutmak lazım. Biz 1 saat dışarda unutmuşuz. Artık onun etkisi azalmıştır. Atmayın ilerde iyileşmeye yakın kullanırsınız dedi doktor. Eczanelerde de dikkat etmeyebilirlermiş, o yüzden de bizim damla kullandığımız halde şikayetlerimiz devam etmiş olabilir dedi doktor.
    Ben bazen o eczanelerin verdiği buz kalıbı şeklindeki şeyle en fazla yarım saat kadar yanımda tutuyorum. Çünkü gazdan dolayı emmek istemiyor. 15-20 dk sonra çabalayarak sonunda emiyor ben de hemen buz kalıbının üzerinde duran damladan veriyorum. Zor oluyor böyle kullanması ama yapacak bişey yok anne sütü alması için bebişlerimizin.

Bize süre vermedi doktor. Zamanla rahatlar dedi. Anne sütü aldığı müddete devam edecek. Ayrıca süt ve ürünlerini de ek gıdaya geçince tüketemiycek. Laktozsuz süt alıp ondan yoğurt yapıp verilmesi gerekiyormuş. Çünkü süt şekerini sindiremiyolar.

Kusma sorunu reflüden de olabilir. Bizim kusmamız yok ama biz ayrıca reflü ilacı da kullanıyoruz.
    Allah dermansız dert vermesin...

8. 30 Nisan 2010
  9. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Belirtiler birçok hastalıkla benzeşiyor. Aklına takılıyorsa bence gaitada redüktan maddeye baktır. Laktaz bulunuyorsa kakasında laktoz intolerans teşhisi konuluyor. İnek sütü alerjisi için sıkı bir diyet yapılıyor öyle çıkıyor. Biz de çıkmadı şüphelendik kan testi yapıldı mecbur. Negatif çıktı.
    Bence takibini iyi yapın. Bizim gibi 2 ay boşa zaman geçirmeyin.

10. 1 Mayıs 2010
  11. cinnamon34

cinnamon34 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaslar. bizim bebeğimiz şimdi 10 aylık. ancak, doğduktan 1 hafta sonra laktoz intoleransı dediler. dediğiniz belirtiler aynen geçerlidir... bizimkinde kan testinde redüktan madde bulunmuştu. birde idrara bakıyorlar. galaktozemi hastalığından şüphelendiler.. bu konuda cok araştırma yaptım. merakı olanları gidermek için yazıyorum.

bir kere öyle normal cocuk doktorlarına gitmekle olmuyor. biz 3-4 ay uğraştık bu işle.. hemen istanbul için çapaya gideceksiniz. çozuk hastalıkları binasında beslenme ve metabolizma bölümü var. bebekler için özel bir bölüm. oraya gidip prof. gülden gökçay ile görüşeceksiniz. randevu işi zor ama gidip bölümün kapısındaki kalabalığı yarıp oradaki sekretere derdinizi anlatınca hemen ilgileniyorlar. EĞER LAKTOZ HASSASıYETıNıZ VARSA HEMEN ÖZEL MAMAYA GECMEK GEREKıYOR. BEBELAC LAKTOZSUZ MAMASI VAR. bebelac lf isminde....

bizimkisinin kanını taaa amerika ve almanyaya gönderdik. çoook testler yapıldı. şimdi normal herşey çok şükür. ama problem ciddi olabilir arkadaslar.. zeka gelişimini ve büyümeyi etkileyebilir... aman dikkat edin. doktoru ve testleri ihmal etmeyin. sonra gec olmasın..
    herkese sağlık dilerim

12. 2 Mayıs 2010
  13. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Ankaradayım. Bizi hacettepedeki bir doçent takip ediyor. Yani 2 ay sonunda oraya gittik ve bu teşhis konuldu. Sizin ne kadar zamanda geçti bu hastalık acaba? Bize geçici ve sonradan oluşan birşey olabilir dediler ama sizinki sanırım doğuştan bir hassasiyet?
    Anne sütünü sizde kestiler mi ? Bize de o mamayı verdiler ama anne sütü yeterliyse de gerek yok dediler. Bizimki hem biberona hem o mamaya alışamadı. O yüzden hala sadece anne sütüyle devam ediyoruz. Tabi laktazim damlayı öncesinde vererek...

Ama dün bir de prof.a gittik muayeneye. Gaita test sonucunu görünce laktoz oranı küçükmüş, sadece bu yeterli diil bu teşhisi koymak için dedi. Benim de kafam karıştı acaba başka bir rahatsızlığı mı var diye. Besin alerji testi de yapıldı o da negatif çıktı. Ama benim anladığım laktoz intoleransının çok ciddi bir hastalık olmadığı yönünde... Tabi kilo alımı hala minimum düzeyde devam ediyorsa...

Benim sıkıntım çocuğumun bu hastalıktan dolayı yoğun gaz sancıları daha ne kadar devam edeceği.. Yani sizin kaç ayda düzeldi? Yavaş yavaş mı düzeliyor zamanla?

14. 2 Mayıs 2010
  15. cinnamon34

cinnamon34 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhaba... bizim bebekte anne sütünü tamamen kestiler. sadece bebelac lf verdiler. dediğin damlayı hiç bilmiyorum. bebeğimiz 4.5 aylık olduğunda sorun ortadan kalktı. dolayısıylada anne sütü alamamış oldu ama olsun. şimdi kilosu ve boyu çok iyi. hatta önde gidiyor. bizim bir tanıdık vasıtasıyla hacettepede genetik bölümünde prof.mehmet alikaşifoğluna bebeğin kanını göndermiştik. hacettepenin bu konudaki doktorları süper. orada prof.turgay coskun ve ekibi var. onların dediklerine tüm türkiye itibar ediyor. ha bu arada demeden gecmeyeceğim. bizim testlerdeki oran eser miktarda cıkmıştı. ona rağmen anne sütünü hemen kestiler. sadece mama verdiler. sende neden kesmediler onu anlamadım. neyse... bununla gecmiş olsun.. göreceksin hiç yaşamamışa döneceksin. bende cok üzülmüştüm. meğerse hiçbirşeyi yokmuş. gecti gitti kötü günler.. sanada gecmiş olsun. takmayın kafanıza

16. 2 Mayıs 2010
  17. duyguby

duyguby Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar asıl kafası karısan benim.cunki bana test falanda yapılmadı.sadece alttan cok gaz cıkarıyormu diyo sordu doktor.bide kusması ishali ve ayrıca sonrasında kabızlığı vardı.laktazim damla verdi.ama damlaya basladık 2 gundur bebeğim baya rahatladı.yinedesancısı var tabi ama ilki gibi değil..
    ee ben şimdi bu testleri yaptırayımmı dersiniz.yada ist.da özeli olan bi doktor varsa tavsiye edeceğiniz gideyim bari ona..
    off canım cok sıkkın.Allah hepimizin bebeğine şifa versin..

18. 2 Mayıs 2010
  19. duyguby

duyguby Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu arada bende de sütü kes falan demedi.mamada vermedi.kilo alımı iyi olursa gerek yok dedi.