Laparaskopik Lazer Cerrahisi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve character tarafından 29 Mart 2007 başlatılmıştır.

29 Mart 2007
    Konu Sahibi : character
  1. character

character Guest

Günümüz modern tıp çağındaki en önemli gelişmeler arasında endoskopik cerrahi tekniklerinin geliştirilmesi bulunmaktadır. Laparoskopi, endoskopik cerrahinin karın içi operasyonlarındaki uygulama şeklidir. Özellikle son 20 yılda laparoskopik cerrahinin giderek daha yaygın olarak kullanılması ve bu tekniği uygulayan çok deneyimli cerrahların bu süre içinde yetişmesi sayesinde artık hemen her operasyon bu teknikle yapılabilmektedir. 15 yıl öncesinde çok sınırlı ve basit operasyonlar veya sadece tanı amacıyla bu teknik kullanılırken, günümüzde kanser ameliyatları gibi pek çok zor operasyonlar da yapılabilmektedir.
    Deneyimli ekipler tarafından uygulandığında kadın hastalıklarındaki ameliyatların % 95'i endoskopi tekniği ile yapılabilmektedir. Endoskopik cerrahi veya minimal invasif cerrahide operasyonlar vücut dışından yapılmakta, karın içindeki görüntü kamera sistemiyle monitöre aktarılmaktadır. Kadın hastalıklarında endoskopik cerrahi laparoskopi ve histeroskopi olarak ikiye ayrılmaktadır. Karından yapıldığında adına laparoskopi, vaginadan girilerek yapılan rahim içi operasyonlarında ise Histeroskopi adını almaktadır.
    alıntıdır...

2. 30 Mart 2007
  3. hadin

hadin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    geçenlerde bir yakınımında kistini laparoskopiyle alınmasını teklif etti doktor bende o zaman duymuştum ve normal ameliyatlardaki ağrı ve sorunların çok azı oluyormuş bunda

4. 13 Nisan 2007
  5. character

character Guest

basit ve rahat bir operasyon diye biliyorum..hasta ertesi gün taburcu ediliyormuş zaten..

6. 14 Nisan 2007
  7. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    10 yıl önce dış gebelik geçirmiştim.şanslıydım ki erken teşhis kondu ameliyatım laparoskopi yöntemiyle yapıldı.ertesi gün eve geldiğimde dikişlerim bile görülmüyordu.çünkü sadece 3 delik açarak yapılmıştı ameliyatım.hiçbiriniz ameliyatlık olmayın inşallah ama olursanız da laparoskopiyi tercih edin.tabi dr nuz öneriyorsa.çünkü bildiğim kadarıyla bazı durumlarda açık ameliyatlar tercih ediliyor.sağlıklı günler herkese...

8. 14 Nisan 2007
  9. character

character Guest

çok geçmiş olsun arkadaşım.

10. 15 Nisan 2007
  11. Biricik

Biricik üç böcek bir çiçek Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    slm aranızda çikolata kisti ameliyatı olan varmı acaba:uhm:

12. 15 Nisan 2007
  13. Biricik

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ben yaklaşık 1 ay önce çikolata kisti sebebiyle laparoskopik cerrahi yöntemiyle ameliyat oldum ilk başta ağrılarımdan kurtulmuştum ama adet dönemimim sonunda tekrar aynı ağrılarım başladı . sizce aynı hastalık tekrarlıyormu???

14. 15 Nisan 2007
  15. Biricik

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    slm
    ben yaklaşık 1 ay önce çikolata kisti sebebiyle ameliyat oldum. ilk önceleri ağrım kalmamıştı ama adet dönemim sonunda ağrılarım yine başladı sizce hastalığım tekrar mı başlıyor???:a015:

16. 15 Nisan 2007
  17. character

character Guest

ameliyat olan arkadaşlar var ama genelde ağrının ortadan kalktığını söylüyorlar:sm_confused:

18. 15 Nisan 2007
  19. Biricik

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    teşekkür ederim:1yes2: