Lavabodan su niçin sağa dönerek boşalıyor?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve Elif tarafından 8 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

8 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    Lavabonuzu veya küvetinizi su ile doldurun ve tıkacı aniden çekin. Su düz olarak delikten boşalmayacak, döne döne bir hortum oluşturacak şekilde boşalacaktır. Bu dönüş yönü kuzey yarımkürede sağa doğru, yani saat yönünde, güney yarımkürede ise tam tersidir. Bilim insanları buna ‘Coriolis’ kuvveti diyorlar. Her iki yarımkürede böyle birbirine ters yönde hava akımlarının ve okyanus akıntılarının olduğu herkes tarafından kabul ediliyor da, bir lavabodan boşalan suda, böyle küçük bir ortamda dünyanın dönüşünün etkili olup olamayacağı tartışma konusu.

Dünya kendi etrafında dönerken her tarafındaki hız aynı değildir. Ekvatordaki biri, bir günde dünya çapı kadar yani 40.000 kilometre giderken bir diğer ifade ile saatte 1670 kilometre hızla yol alırken, tam kutuptaki bir insan sıfır hızla sadece kendi etrafında dönmektedir. Aynı şekilde gökyüzünde asılı gibi duran bulutlar rüzgarın etkisini katmazsanız yere göre hareketsizdirler ama altlarındaki kara parçası ile birlikte dönerler. Bu durumda ekvatordaki bulutlar da kutupdakilere nazaran hızlı dönmektedirler.

A’yi ekvatorda, B’yi ise onun tam kuzeyinde 45 derece paralelinde iki nokta olarak düşünelim. Bir top mermisini A’dan tam kuzeye nişanlayıp attığımızda, atış sırasında ekvatorun dönüş hızı B noktasına göre neredeyse iki kat olacağından mermi B noktasının doğusuna gidecektir. Aynı şekilde kuzey kutbundan hemen hemen hareketsiz bir konumdan tam güneye atılan bir mermi 45 paralelinde dünya dönüş hızı daha çok olduğundan bu sefer hedefin batısına düşecektir. Yani kuzey yarımkürede kuzeye veya güneye atılan her şey atanın konumuna göre sağa gitmektedir. Bu durum güney yarımkürede ise sola doğru gerçekleşmektedir.

Her iki yarımkürede kuzey - güney doğrultusunda hareket eden hava akımları ve okyanus akıntıları bu durumdan etkilenirler. Kuzey yarımkürede sağa, güneyde sola dönerler. Ancak bu, dünya yüzünde büyük bir ölçekte okyanusların dibindeki sürtünme ve bulutların, hava akımlarının üzerinde bulundukları yerle birlikte hareket etmelerinin etkileriyle oluşan bir tabiat olayıdır.

Bilim insanları bunun lavabo veya küvet gibi nispeten mik-ro ölçüde de mümkün olup olmadığını hala tartışıyorlar. Bir kısmı burada suyun musluktan çıkış şekil ve hızının, lavaboya düştüğü noktanın, lavabonun ve suyun gittiği yerin yapısının etken olduğunu söylüyorlar, diğerleri de ideal şartlarda 50 kere deney yapın ve görün diyorlar.

2. 2 Temmuz 2008
  3. seyyah_m

seyyah_m Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. neden okulda böyle şeyleri anlatmazlar ki:bbo:fisfisfis

4. 3 Temmuz 2008
  5. DuRu@--'-

DuRu@--'- HAYALİM, AŞKIM VE BEN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de bunu sevgili Barış Manço'nun programında izlemiştim çok ilginç gelmişti.:1shok:Benim hatırladığım başka bişey daha var, her iki yarım kürenin tam ortasında yani ekvator çizgisinin üzerinde su hiç dönmeden boşalıyordu bunu da paylaşmak istedim.a.s

6. 13 Temmuz 2008
  7. EU1

EU1 Guest

barış manco yapmıştı ekvatora gıdıp bır sagında bır solunda suyu cewvırıp kıbrıt kjoymustu döndüğü yönü görduk allah rahmet eylesın

8. 19 Eylül 2008
  9. 27Eylul

27Eylul RABBİM SENDEN İSTİYORUM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    barış manço'nun isminin geçmesi ne kadar güzel bir duygu allah rahmet eylesin.

10. 10 Haziran 2009
  11. seyma88

seyma88 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Bilmediğim bir bilgiydi teşekkür ederim.Daha doğrusu hiç dikkatimi çekmemişti bu durum.Ve birşey daha, tam da Barış Manço'yu dinliyordum (Gesi Bağları) Onu dinlerken,beklemediğim bir anda ondan bahsedildiğini görmek ne güzel a.s.

12. 10 Haziran 2009
  13. EU3

EU3 Guest

ekvatorla ılgılı bısılewr duymustım bende,

14. 13 Haziran 2009
  15. ayca_can

ayca_can 3'üzlerim geldi ;)) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları: