Lazer Epilasyon nedir?

Konusu 'Lazer Epilasyon' forumundadır ve Bextra tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Bextra
 1. Bextra

  Bextra Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ekim 2007
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  11
  LAZER EPİLASYON NEDİR?
  Laser Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Epilasyonda kullanılan laser ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli laser tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

  Bir daha tüylerinizi almak zorunda olmayacağınızı, cımbız veya ağda kullanmayacağınızı veya iğneli epilasyonun acısına veya diğer problemlerine katlanmayacağınızı düşünün. istenmeyen tüylerinize elveda deyin, sonsuza kadar...

  LAZER GÜVENLİ MİDİR?
  Tıpta 40 yılı askın bir süredir kullanılan lazer bugün, göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar çeşitli alanlarda en etkili tedavi seçeneğini oluşturmaktadır. Doğru vakalarda, doğru dozajla kullanılan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici etkisine rastlanılmamıştır. FDA onaylı bu cihazlar ABD'den ingiltere'ye, Hollanda'dan Avustralya'ya kadar, çeşitli gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır.

  LAZER NASIL EPİLASYON YAPAR?
  Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşıp 1 saniye süreyle büyük bir ısı oluşturur. Çevre dokuya hiçbir zarar vermeden sadece kökün kendisini, besleyici damarlarını ve yeniden çıkmak üzere bekleyen, üreme özelliğine sahip çekirdek hücrelerini tahrip eder. Böylece, birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama bölgesi tüylerden arındırılmış olur.

  LAZERİN GELENEKSEL YÖNTEMLERE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?
  Öncelikle, etkisi (sonucu) açısından, başka bir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğu, tüm dünyada milyonlara varan sayıda uygulama ile kanıtlanmıştır. Acısızdır. Uygulama sırasında, en hassas kişilerce bile ancak küçük bir fiske vurusu gibi algılanabilir. Çok kısa sürede, büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Örneğin, dudak üstü 2-3 dakika, her iki koltuk altı 10- 15 dakikada temizlenir. Hiçbir özel bakım gerektirmez. Önce veya sonra banyo, makyaj, parfüm vs. uygulanabilir.

  LASER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?
  Gözleri direkt ışıktan özel gözlülerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

  SEANS ARALIKLARI NASIL OLMALIDIR?
  Seans araları bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

  HER TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?
  Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık l - 2 dakikada, bacaklar l saat gibi denilebilir.

  TEDAVİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?
  Hayır, hissedilmez. Yalnız soğutucu gazın ve lazer ışığının çarpmasını cildinizde bir lastik çarpması gibi hissedebilirsiniz.

  YAZ AYLARINDA LAZER EPİLASYON DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE NE YAPILMASI GEREKİR?
  Sahip olduğumuz lazerlerle yazın bile rahatlıkla lazer epilasyon yapabiliriz.
  Eğer yazın tatile gitmeden 1-2 gün önce lazer yaptırırsanız 1-2 ay boyunca tüyleriniz çıkmaz hem yazın rahat edersiniz hemde döndüğünüzde diğer seansınızı yaptırabilirsiniz.
  Lazer seansı sonrası güneş koruyucu kullanıldığı takdirde yazın yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

  EDAVİ SONRASINDA İZ KALIR MI?
  Tedavi sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde, ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmemekte böylece yanık riski ortadan kalkmaktadır.

  LAZER EPİLASYONA DAİR YANLIŞ VE DOĞRULAR
  Beş yıldır Lazer epilasyon ile ilgileniyorum. Yurtdışında ve yurtiçinde bir çok lazer epilasyon kliniğini ziyaret ettim ve bu konuyla ilgili birçok bilimsel organizasyona katıldım, iki yıldırda kendi kliniğimde lazer epilasyon uygulaması yapılıyor. Sizlerle şu gerçekleri paylaşmak istiyorum.

  * Her Lazer Epilasyon uygulaması sonrası ciltte kızarıklıklar ve yanıklar oluşabilir-Yanlış

  * Lazer Epilasyon'da iyi bir cihaz ve iyi bir teknik kullanılıyorsa ciltte yanık ve kızarıklık oluşması söz konusu değildir-Doğru

  * Her Lazer Epilasyon uygulamasında ağrı ve acı hissedillr-Yanlış

  * Tedavi sırasında yalnız soğutucu gazın ve lazer ışığının çarpması bir lastik çarpması gibi hissedilir-Doğru

  * Lazer Epilasyon herkes tarafından ve herhangi bir ön tetkik yapılmadan uygulanabilir-Yanlış

  * Lazer Epliasyon mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı ve en iyi sonuç için uygulama öncesi kişinin görülüp değerlendirilmesi gereklidir - Doğru
   
 2. 1 Aralık 2007
  Konu Sahibi : Bextra
 3. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.Lazer Epilasyon da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.
  [​IMG]

  LAZER EPİLASYONİstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu lazer epilasyon'dur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

  İstemediğiniz tüylerinizden lazer epilasyon ile en hızlı ve sağlıklı olarak
  kurtulabilirsiniz.Lazer ışınının dalga boyu kıldaki rengi veren melanin adlı pigment tarafından emilim özelliğine sahiptir.. Hava soğutma sistemi sayesinde ısısı düşen cilde hiç zarar verilmeden doğrudan kıl kökü oluşan ısı ile yok edilir.

  uygulanmaması gereken hastalar
  Gri ve beyaz saçlı hastalar, güneşlenmiş hastalar, yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenler, hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlar , Tetracycline veya retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar alanlar olarak sıralanabilir. Bu ilaçların lazer epilasyon tedavisinden üç veya dört hafta önceden kesilmesi gerekir.Ayrıca, V ve VI cilt tipindeki hastalar ve Herpes hikayesi olanlarda lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Laser epilasyon şu andaki bilgilerimize göre genel olarak güvenli bir yöntemdir.
  Long Pulsed Alexandrite Lazer (755 nm):Alexandrite lazer de Ruby lazer gibi kısa dalga boylu dolayısıyla melanine duyarlılığı fazla olan bir lazer tipidir. İdeal cilt tipi acık ten koyu renk kıldır. Esmer tenlerde kullanımı kısıtlıdır, bu cilt profilinde yan etki riski ruby lazerden daha az olmakla birlikte yine de alexandrite lazerin koyu tenlilerde kullanımı önerilmemektedir

  Lazer epilasyon kimler için uygundur?
  12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.Lazer epilasyon hangi bölgeler için uygundur?
  Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir. Her seansın süresi ne kadardır?Bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık 1 - 2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılabilir.
  Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?
  Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece bir lastik çarpması gibi acı hissedebilirsiniz.
  Lazer epilasyon tedavisi sonrasında cildimizde bir farklı görüntü ortaya çıkarmı?
  Lazer epilasyon sonrasında bazen 5 - 10 dakika bazen ise
  yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur.
  Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Aleksandrite tipi lazerler epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatasına bağlı bir komplikasyondur.
  Tek bir seans lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?
  Hayır, mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için ek lazer epilasyon seanslarınınuygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.

  Seansların aralıkları ne kadardır?
  Lazer epilasyon Seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.
  Lazer epilasyon arzulandığında ne yapılması gerekir?Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, gerekiyorsa Dermatoloji uzmanı tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyonuygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.
  Lazer epilasyon kıllara nasıl etki eder?
  Lazer epilasyon ile kıl kökü imha edilirken hedef seçici olarak ısıtma yaparak kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir Bunu ancak bu derinliğe ulaşan aleksanrite tipi bir lazer epilasyon cihazısağlayabilir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazları tedavi açısından önemlidir. Lazer epilasyon uygulaması esnasında kılların farklı evrelerde olması, kalıcı ve kesin neticenin ortalama 4-6 seans sonrası alınmasının gerekçesidir. Lazer ışının uygulama süreleri ve dozları kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterir.
  Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?
  Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.
  Lazer epilasyonun kalıcı sonuçlar vermekte midir?
  Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  Lazer epilasyon uygulaması sonrası cilt nasıl olmaktadır ?
  Lazer epilasyondan hemen sonra cilt üzerinde,en fazla birkaç saat içerisinde geçecek şekilde hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi ve kızarıklık oluşabilir.


  alıntı