Lazerle kaynaan yaralar

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve ema1 tarafından 5 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2009
  Konu Sahibi : ema1
 1. ema1

  ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  19.459
  Beğenildi:
  7.408
  Ödül Puanları:
  238
  Lazerle Kaynaşan Yaralar
  Hakan BOYACI

  Tıpta lazer önceleri dokuları kesmekte ve kan damarlarını birleştirmekte kullanılmaktaydı. Son zamanlarda ise lazerin kesici bir aletin se-beb olduğu yaraların iki kenarını kaynaştırıcı hususiyeti keşfedilmiştir. Farelerin derileri üzerinde yapılan denemelerde elde edilen netice, metodun dikişle tutturulan yaralara üstünlüğünü ortaya koymuştur.
  Lazerle yaralar kaynaştırıldığında elle müdaheleye ve başka maddeler kullanmaya gerek kalmadığından, dikiş metoduna göre daha sağlıklı ve emniyetlidir. Ayrıca estetik bakımdan daha iyi bir görünüş arzetmektedir.

  Fakat, derisi fare derisinden daha kalın hayvanlar üzerinde yapılan tecrübelerde bazı zorluklarla karşılaşılmıştır. Yaralı deriyi kaynaştırmak i-çin daha fazla enerji kullanılması neticesi, deride yanıklar meydana gelmiştir. Enerji miktarı azaltılarak yapılan ikinci denemede ise yara bir müddet sonra tekrar açılmıştır.

  Ayrıca derideki renk pigmentlerinin enerjiyi yutarak lazerin tesirini azalttığı, böylece yaranın kapanmasını geciktirdiği tesbit edilmiştir. Lazerin yarayı nasıl kapattığı henüz tam olarak anlaşılamadığı için mahsurların ortadan kaldırılması şimdilik mümkün olamamaktadır.
  Günümüz ilim adamları lazeri bu tip faydalı sahalarda daha iyi nasıl kullanacağını araştırıp insanlığa faydalı olmaya çalışırken: yine lazerle kendi neslini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan "Yıldız Savaşları" benzeri projeleri de hazırlamaktadır. İnsan elinde hem kurtarıcı hem de öldürücü bir rol üstlenen lazer, insanın içindeki nefis ve vicdan tenakuzuna ne güzel bir misaldir. İnsan bu noktada yine aklını ve iradesini kullanarak doğruyu seçmeli ve Yaradan'ın bahsettiği bu nimete nankörlük yapmamalıdır.
   
 2. 2 Kasım 2013
  Konu Sahibi : ema1
 3. zeynepakpin

  zeynepakpin LR Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  31
  Lazer uygulaması ile dilimde çatlama yarıklar var aft var 1 sene oldu geçmiyo lazerin faydası olurmu