Lekelenen Giysilerimizi Atmayalım!

Konusu 'Püf Noktaları' forumundadır ve gelincik06 tarafından 20 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  20 Haziran 2007
  Konu Sahibi : gelincik06
 1. gelincik06

  gelincik06 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  259
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  108
  Severek, beğenerek aldığımız bir kıyafetinizin üzerinde çıkmayan bir leke oluştuğunda ya da çamaşır suyu değmiş/damlamış ise; kıyafetimizi tekrar giyilebilir yapabilir, onu yeniden hayata kavuşturabilirsiniz.. Bu yöntemlerin bazıları ile sadece lekelenmiş değil, yıpranmış ya da küçük bir yeri yırtılmış ama onarılmayan giysilerimizi de kurtarabilmemiz mümkün..  Yöntemler şöyle :  1 ) Lekelenin üzerine gelecek şekilde kıyafetinize uygun bir desen çizin.. Bu desen bir çiçek motifi de olabilir, eğer eliniz yatkın ve giysinizin modeli de müsaitse bir şal deseni bile olabilir. İnternette bulabileceğiniz değişik desenlerden de ilham alabilirsiniz..


  Çizdiğiniz deseni, bildiğimiz dikiş ipliklerinden giysinizin rengine yakışacak bir renkte iplik ile zincir işi işleyin.. Zincir işi, dikiş ipliği ile işlenildiğinde sanki kumaşın üzerinde baskı gibi duruyor..

  İsterseniz nakış ipliği ile de işleyebilirsiniz; bu kez işlediğiniz desen ipliğin kalınlığına bağlı olarak kabartma gibi duracak ve yine çok güzel olacaktır..  Aynı kıyafetiniz tekrar lekelenirse, aynı çiçeklerden ya da desenlerden yine işleryerek, desen sayısını arttırabilirsiniz.


  Çocuklarımızın kıyafetlerine de aynı işlemi farklı motifler ya da figürler ile uygulamamız mümkün ...  2 ) Kıyafeti batik olarak boyamak da bir çözüm.. Paket lastikleri ile ya da iplikler ile çeşitli yerlerinden aralıklı olarak bağladığımız giysiyi, suda erittiğimiz toz boyaya batırıp 3-4 dakika kadar sonra tuz ve sirke katılmış duru suya batırarak beklettikten sonra, iyice sıkıp ipliklerini çözüyoruz ve batik giysimiz hazır olmuş oluyor..  3 ) Kumaş boyası ile ya da hobi malzmeleri satan yerlerden 1,5 liraya alabileceğimiz boyutlu kumaş boyaları ile lekeli kısmı aynı işlemede olduğu gibi desen çizerek boyayabiliriz.  4 ) Lekeli yerin ebatına göre farklı bir kumaştan aplike yapabiliriz  5 ) Leke uygun bir yerdeyse, kumaştan pratik bir gül ya da çiçek yaparak lekenin üzerine dikebiliriz..  6 ) Çocuklarımızın kıyafetlerinde lekenin olduğu yere dikilebilen çizgi film karakterli ya da farklı çıkartmalarından dikebiliriz (tuhafiyelerde bulunuyor)

  Böylelikle giysinizi giyilmez olmaktan çıkarıp, israf etmemiş olursunuz = )


  İnşaallah hayatımızda her yönü ile israfa hiç yer vermediğimiz, Sünnet-i Seniyye’ye uygun, Rabbü’l Âlemîn’in hoşnut olduğu bir hayat yaşayabilmek duası ile...
   
 2. 20 Haziran 2007
  Konu Sahibi : gelincik06
 3. suavea

  suavea Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  güzel öneriler
   
 4. 23 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : gelincik06
 5. vera

  vera Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  135
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Allah razı olsun konuyu çok beğendim
  tembellik etmemek lazım bu günleri çok arayacağız