Lenf nodları-Lenfoma

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve pink_anqel tarafından 20 Şubat 2011 başlatılmıştır.

20 Şubat 2011
    Konu Sahibi : pink_anqel
  1. pink_anqel

pink_anqel Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sol parotis bezi içerisinde 11x3 mm boyutunda eliptik şekilli reaktif görünümlü lenf nodu
    Ayrıca en büyüğü sağ anterior servikal zincirinde 10x5 mm boyutunda olmak üzere bilateral submandibuler bez komşuluklarında anterior ve posterior servikal zincirlerde bazıları hipoekoik yapıda hiler kanlanma gösteren eliptik şekill...i lenf nodları izlendi bilateral aksiller e inguinal bölgeye yönelik yapılan yüzeysel doku us de sağ aksiller bölgede en büyüğü 8x5 mm boyutunda sağ inguinal bölgede en büyüğü 15x4 mm boyutunda ve sol inguinal bölgede büyüklüklüri 12x5 boyutunda olmak üzere sağ aksiller ve bilateral inguinal bölgede birkaç adet eliptik şekilli reaktif görünümlü lenf nodları izlendi

lenfoma olmaktan korkuyorum arkadaşlar
    burda ki reaktif kelimesi ne anlama geliyor bilgisi olan var mı_? iyi huylu mu kötü huylu mu yayılabilen cinsten mi ne demek bu reaktif
    :KK25:

cok korkuyorum bir yıla yakındır var bu lenf nodları mm çaplarda....... antibiyotik kullandım ama geçmediler :KK43::26:

2. 25 Şubat 2011
  3. mybeans

mybeans Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Allah şifalar versin. Bende de var 2 lenf nodu. Benimkiler daha büyük 19 mm civarı 15 mm den sonrası riskli diye okudum. Sendekiler küçük anladığım kadarıyla. Lenfoma da kilo kaybı, gece terlemesi, ateş olabiliyormuş. Bir de koltuk altını ve kasık bölgeni kontrol ettin mi?
    Benimkiler 1 ay önce fark edildi 2 kutu antibyotik kullandım 10 gün sonra tekrar ultrasonla kontrol edilecek inşallah geçmiştir. Geçmemişse biyopsi yapılacak.
    Tüm kan tahlillerin yapıldı mı? Bazı enfeksiyonlarda da olabiliyormuş. Bana bir sürü kan testi yapıldı. Yapılmadıysa haseki doktorları iyi ilgilendi bir dene istersen.
    Söylediğin ifade benimkinde de geçiyor. Başka raporlarda da okudum. Kötü anlamı olduğunu sanmıyorum.

4. 19 Mayıs 2011
  5. enteresting

enteresting Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Lenfomanın evreleri var belirti vermeyebilirde reaktif kötü huyludan uzaklaşmış demek ama tam biopsiyle anlaşılıo onlar doktora gorunmenızde fayda var

6. 12 Haziran 2011
  7. bebiscan

bebiscan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm arkadaşlar bende şuan hodgkin lenfomadan tedavi görüyorum 4. kür bitti 6 kür toplamda bakalım hayırlısı inş iyi olur ben 26 yaşındayım doğumdan sonra meydana çıktı benimkiler boynumda patalojiye gönderildi aldıkları lenf nodları sonra kemik iliği biyopsisi yapıldı evre 3 çıktı ilk kürde kayboldu hemen nodlar korkmayın burda birbirimize destrek olalım benimki iyiye gidiyor inş hepimiz şifa buluruz daha 2 ayda asonuçlaR temiz çıktı allah yardımcımız olsunnn

8. 12 Haziran 2011
  9. bebiscan

bebiscan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu arada bilgi paylaşımı yapmak isterseniz özelden msj atın hastalığı atlatan veya yeni teşhisi konulan allahım şifa versin

10. 31 Temmuz 2011
  11. LaSeRa

LaSeRa Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Canım öncelikle gecmiş olsun... Benimde babam boyun ultrasonu ve mr cekildiginde reaktif lenf nodları gözüküyordu normalde reaktif kelimesi iyidir diye birşey söz konusu değildir patoloji düşündürebilir anlamındadaır. ben hastanede calısıyorum bu yuzden babamı alıp universite ( EGE ) hastanesine götürdüm orada bakıldı ve biyopsi yapıldı cünkü antibiyotik ile inmiyorlardı Non hodgkin lenfoma tanısı koyuldu ates kilo kaybı halsizlik vs gibi sıkıntılarımız yoktu. NHL de olmuyormus zaten bu tip şikayetler Hodgkin lenfomada daha cok olabliyormus.. Diycem o ki inşallah seninki bu tip bişi değildir ama sen bir an evvel zaman kaybetmeden bir universite hastanesi HEMATOLOJİ ANA BİLİM DALINA gidersen ve gerekli tetkiklerini yaptırırsan güzel olur... Hakkında ve Hakkımızda hayırlısı olsun... Tüm şifa bekleyen insanlarada Rabbim şifa nasip eylesin....

12. 9 Ağustos 2014
  13. teacherderya

teacherderya Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    ben de reaktif görünümlü lenf nodlarını araştırırken burda buldum kendimi. reaktif kelimesi okuduğuma göre iyi anlamda kullanılıyormuş enfeksiyona bağı gelişmiş bir şişlikten olabilirmiş. benim eşimde de iki aydır boğazında şişlik hissi vardı kaç doktora gittibir şey yok diye gönderdiler sonunda biri ultrason istesi ultrasonda 8 mm lik reaktif lenf nodu görüntülendi. doktor bunu hiç önemsemedi 15 mm gçerse araştırılmalı dedi gönderdi. ben de geçmişte hodgkin lenfoma geçirdiğimden aklıma kötü şeyler geldi hemen. bana da bişiy yok bişiy yok derken büyümeye başlamıştı hiç bir belirtisi de yoktu ancak ameliyatla aldıklarında patolokjiden teşhisim konmuştu bundan on yıl önce başlangıç evrelriydi 6 ay kemo 2 ay da radyo terapi aldım şükür çok iyiyim nüks etme tehllikesi de tmamen ortadan kalktı. şimdi eşimde de böyle birşey çıkmasından korkuyorum ama inş önemsiz birşeydir. babası rahatsız olan arkadaş geçmiş olsun sizin söylediklerinizi okuyunca tedbiri elden bırakmamak gerek diye düşündüm ama ben de 9 eylüle yakınım ancak hematolojiye gitsek kovarlar bizi bunun içinmi geldiniz diye. çünkü kbb ci de öyle der gibi konuştu. zaten haftaya benim kontrolum var. olmazsa ben araya sıkıştıraymı eşimin durumunu da.

14. 9 Ağustos 2014
  15. teacherderya

teacherderya Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    geçmiş olsun. yukardaki mesajımı görebilesiniz diye alntı yaptım

16. 9 Ağustos 2014
  17. sivridil

sivridil Üye Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    olayınızı bilemiyorum ama daha bir ay once benzeri bir durumdan ötürü bir hemotolojı doktorundan bilgi aldık reaktif kelimesi olumlu bir sey, kanser değil dedi

18. 17 Eylül 2014
  19. yekruye

yekruye Previously ikra006 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    arkadaşlar benimöde sol kulağımın altında şişlik oldu bi anda nisan ayı gibi sonra ara ara tekrar etti gittim doktora bişey yok inmiş dedi bi taneside antibiyotik verdi. tükrük bezinde taş olabilir deedi. bnmde içim rahat etmedi bayburtta artık devlet hastanesi gittim ultrasyonda 13x8 mm boyutunda reaktif görünümünde bir kaç adet lenf nodu vardır yazıyıo. doktor önemli bşy değil yağ bezesi dedi gönderdi. bnm ağrı oluyo ama sızı gibide. eşimde dyo madem yağ bezesi nie ağrıyo özel hastaneyede gitsek diyo. napim kızlar korkulacak bişey yok dedi doktor pannik olma dedi ama bnm aklım hep şüpheli.tekrar gideyimmi doktora diğer değerlerim normal.yardımcı olur musunuz :KK43:(