lenslerin bir süre sonra göz retinasını çizdiği ve zarar verdiği doğru mu?

Konusu 'Kontakt Lens, Gözlük' forumundadır ve saref tarafından 19 Eylül 2009 başlatılmıştır.

19 Eylül 2009
    Konu Sahibi : saref
  1. saref

saref aşık olmak istiyoooo :) Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    108
    ben numaralı gözlük kullanıyorum ve lens kullanmak istiyorum ama astigmatım yüksek mafoldumben

benim sormak istediğim lenslerin bir süre sonra göz retinasını çizdiği ve zarar verdiğini söylüyorlar CADIARZU

bu ne kadar doğru acaba CADIARZU

özellikle numaralı lens kullanan arkadaşlardan cevap bekliyorum çok tereddütte kaldım :sinifsinif:

2. 20 Eylül 2009
  3. baDeM..

baDeM.. Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Canım öyle bir risk var ama düzenli ve temiz kullanırsan hiçbir problem olmaz... :)

4. 20 Eylül 2009
  5. esra.

esra. Sağlıkla gel bebeğim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    4,5 miyopum var 6-7 yıldır da lens kullanıyorum şimdiye kadar kuruma dışında bir problem olmadı. arada hafif alerjiler oluyo o da ne zaman ben temiz kullanmasam boşversem oluyor. kaliteli bir lensle sorunun çözülür bence lens büyük rahatlık. sevgiler. a.s.

6. 20 Eylül 2009
  7. PrensesPeri

PrensesPeri yepyeni bir yaşam :) Pro Üye

Beğenildi:
    568
    Ödül Puanları:
    188
    canım bende 4 yıldır lens kullanıyorum..her yıl mayıs ayında kontrole giderim..bende şimdilik kurumada yok..hijyene çok dikkat ediyorum. çok büyük rahatlık.hele ilk defa taktığında herşeyi o kadar parlak ve canlı görüyorsun ki şaşırıp kalıyorsun kaydirigubbakcemile3 bi göz uzmanına görünüp astigmatınla ilgili fikir al..lense karar verirsen göz çapınıda ölçtürmeyi unutma..

8. 20 Eylül 2009
  9. White Mocha

White Mocha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    canım.. yanlışın olmasın? retina gözün en önemli kısmı.. retinayı değil ama kornayı çizme ihtimali var diye biliyorum ben. Ben mi yanlış biliyorum acaba? Retinamızda riskte mi yoksaa :KK43:((

10. 20 Eylül 2009
  11. saref

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    108

cnm retinayada zarar verme ihtimali olduğunu söylüyorlar(bu konudada değişik şeyler okudum galiba en iyisi b,r uzamnla danışmak )

ama ben doktordan şunu dinledim bir süre sonra korneanın beslenmesini bozuyomuş yani oksijen alamıyomuş bir süre sonra ve artık kronikleşen birşey haline geliyomuş(oksijen alamaması) ondan sonrada göz bu ihtiyacınını karşılamak için kendine yeni damarlar buluyomuş...
    gözün beyaz kısmında oluşan kırmızı damar gibi şeyler bunun ispatıymış..

ayyy bilmiyorum çok teredddütte kaldım bu konuda yaa ama bi traftanda arkadaşların dediği gibi çok büyük rahatlık yaa çünkü en bastinden göz makyajını bile doğru dürüst yapamıyorum ki mafoldumben
    neredeyse aynanın içine girmem gerekiyor :çok üzgünüm:

doktor bide şunu söyledi benim tavsiyem mesela akşam eve geldikten sonra bir yere gitmeyecekseniz lensinizi çıkarıp korneayı dilendirin dedi yani oksijen almasını sağlayın dedi...

Son düzenleme: 20 Eylül 2009
  12. 20 Eylül 2009
  13. saref

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    108

teşekker ederim :)

her göz lense uygun değilmiş zaten mutlaka gözün lense uygun olup olmadığını öçtürmek gerekiyormuş...

2-3 sene önce gittiğim doktor lensi tavsiye etmiyorum çünkü astigmaın yüksek demişti :çok üzgünüm:

napıcam bilmiyorum yaaa :kızgın:

14. 20 Eylül 2009
  15. White Mocha

White Mocha Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.609
    Ödül Puanları:
    238
    canım valla ben lens kullanıyorum ama sadece dışarıya çıkarken. daha az zarar görmek için eve geldiğimde hemen gözlüklerimi takıyorum. şu ana kadar bir sorun yaşamadım inşallah da yaşamam çünkü gözlük kullanmayı sevmiyorumm :KK43:

16. 20 Eylül 2009
  17. sophronie

sophronie Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    172
    Ödül Puanları:
    123
    doktora danıştıktan sonra rahat rahat kullanabilirsin canım :) lensin düzgün kullanılırsa öyle aman aman bir zararı olmuyor.

18. 20 Eylül 2009
  19. epilogue

epilogue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet lensi düzgün kullanırsan sorun olmaz ama gözüne uygun lens seçmezsen korneada çizikler meydana gelebilir.