Leonarda Da Vinci Arap Kökenli Mi?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve zxuxm@rxuxt tarafından 16 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  16 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : zxuxm@rxuxt
 1. zxuxm@rxuxt

  zxuxm@rxuxt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  769
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  LEONARDA DA VINCI ARAP KÖKENLİ Mİ?


  [​IMG]  İtalyan antropologlar, Leonardo da Vinci'nin el yazmaları ve tablolarını inceleyerek ressamın işaretparmağının izini çıkardı.


  Chieti Üniversitesi Antropoloji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Luigi Capasso, üç yıllık bir çalışmayla, sanatçının 52 eserindeki 200'e yakın parmak izi kalıntısının incelenerek birleştirilmesi sonucu elde edilen parmak izinin iki önemli sorunun yanıtına ışık tutabileceğini düşünüyor. Parmak izinin yardımıyla "Da Vinci'nin diyeti" ile "annesinin Arap kökenli olup olmadığı" araştırılacak. Çek Cumhuriyeti'nde "Anthropologie" isimli bir dergide yayımlanan çalışmanın aşamaları da 30 Mart'a kadar Chieti kentinde sergilenecek.

  Çalışırken çoğu zaman atıştıran Da Vinci'nin elyazmaları ve resimlerinin üzerinde bulunan kan, tükürük ve yemek izleri de araştırmaya veri oluşturuyor. Bu veriler, Da Vinci'nin insani tarafını aydınlatmak için büyük öneme sahip. Capasso'ya göre çalışma, bugüne kadar eserlerinden sadece dünyayı ve geleceği nasıl gördüğünü bildiğimiz Da Vinci hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için büyük bir fırsat.

  Her etnik grubun kendine özgü parmak izi karakterine sahip olduğunu belirten uzmanlar, Da Vinci'nin parmak izinin Arap özellikleri taşıdığını saptadı. Bu bulgu, Da Vinci'nin annesinin İstanbul'dan İtalya'ya getirilen Arap kökenli bir köle olduğu şeklindeki iddiayı destekliyor.

  Bazı uzmanlar da bulunan parmak izlerinin Da Vinci'ye değil, zaman içinde tablolara ya da elyazmalarına dokunan kişilere ait olabileceğini ileri sürüyor. Ancak Capasso'ya göre, resmin yapılması sırasında ıslak mürekkebi temizlerken oluşan lekeler gibi Da Vinci'ye ait olduğundan şüphe edilmeyecek izlerin varlığı göz ardı edilmemeli.

  Da Vinci'nin parmak izi için mektup ve resimleri incelendi. Her etnik grubun kendine özgü parmak izi karakterine sahip olduğunu belirten uzmanlar, Da Vinci'nin parmak izinin Arap özellikleri taşıdığını saptadı.


  alıntı
   
 2. 16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : zxuxm@rxuxt
 3. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Çok ilginç acaba gerçekten öyle mi :uhm:
   
 4. 16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : zxuxm@rxuxt
 5. EzBuZ

  EzBuZ Danalar girmiş bostana Pro Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.239
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  fisfisfis:1shok::1shok::1shok:
   
 6. 3 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : zxuxm@rxuxt
 7. smiley

  smiley Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mart 2008
  Mesajlar:
  359
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  woow cok ilgincmis gercejten...