Lohusalık dönemi beslenme

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Günde ekstradan en az 2 litre su içilmelidir. Bu dönemde genel olarak daha sulu beslenilmelidir.Süt,meyve suyu, sebze çorbası, domates suyu, boza, limon, zeytinyağlı yemekler bu dönemde faydalıdır.Soya fasulyesi, hem sütün bol olmasını sağlar hem de bebeğin zekasının gelişimi için çok yararlıdır.Soyayı hem fasulye, hem filiz, hem de tofu halinde bolca tüketmeye gayret edin. Hatta eğer soya sütü bulabilirseniz özellikle içmelisiniz çok etkili ve yardımcıdır.
  [​IMG]
  Bunların dışında , her iki memeye bir parça susamyağıyla daireel hareketlerle yumuşakça masaj yapmak, meme dokusunu rahatlatır ve süt gelmesini kolaylaştırır. Tabii ki sütün artması için en önemli uyarıcı, anne ve bebeğin sevgi dolu temaslarıdır.Annenin bebeğini kucağına alıp sevmesi, onu koklaması, ona kokusunu vermesi ve zamanı geldiğinde düzenli emzirmesi bebeğin her türlü gelişimi için gereklidir. Anne ve bebek arasında halen tıbbın tam olarak saptayamadığı çok hassas bir haberleşme sistemi ve enerji alışverişi vardır.Burada çok üst bir teknoloji devreye girer.Hatta çocuğun hastalık durumuna veya ihtiyacına göre sütün yapısı değişebilir.Her bebek için en doğru besin annesinin sütüdür.Eğer olanak varsa bir sene ama en azından altı ay bebeğe anne sütü verilmelidir.Meslek yaşamımda bana ilginç gelen gözlemlerimden biri de,
  sezaryenle dünyaya gelen ve hemen hazır mamalara geçen çocuklarda ileri yaşlarda alerji ve çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olmasıdır.Kim bilir, belki de doğanın teknolojisine güvenmek ve doğal süreçleri kendi akışına bırakmak daha doğrudur.Tabii ki bu her şeyin olağan tıbbi akışında gittiği durumlarda geçerlidir.