Lohusalık ve kayınvalide sendromu lütfen yardım

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve seli54 tarafından 27 Şubat 2009 başlatılmıştır.

27 Şubat 2009
    Konu Sahibi : seli54
  1. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    Selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ve yaşadıklarımı paylaşmaya cidden ihtiyacım var çok sıkıntıdayım..Ekim 15 de çok zor bir doğum yaşadım (12 saat sonunda olmayınca ebeler karnıma çıkıp doktor vakumla çekti) Eve geldiğimde gözümün beyazı hiç yoktu kıpkırmızıydı çok ciddi bir hemoroid vakası ile karşı kaşıyaydım oturmak bile mümkün değilken tuvalet denetimimi dahi kaybetmiştim. Derken kabus başladı. Kayınvalidem hemşire emeklisi ve çok dominant bi karakter, önce memleketinden arayan herkese doğumumda başıma gelenleri abartarak anlatmalar başladı. Sonra doğumhaneye ben masadayken giren densiz erkek hastayı içeriye kayınvalidemin kapıdaki şifreyi tuşlayarak yardım amaçlı (!) soktuğunu öğrendim. Bu şoku atlatmadan müdahaleler başladı sütüm suluymuş çocuğa yaramazmış çocuğumun kafası yamukmuş vb.vb. derken 7.günde çocuğun rengi turuncu haldeyken kontole gittiğimizde sarılığının tehlikeli seviyede olduğunu öğrendik ve üniversite hastanesi gönderdiler. Her gün kan alınmaya takip edilmeye başlandı doktor sürekli emzir diyordu.Bu seferde tutturdu bu çocuk kör sağır, duyarsız diye, çıldırmak üzere idim. Sonra da emzirmem battı, çocuğa ıh dedikçe meme verilir miymiş arsız etmişim diye bütün gün söyleniyordu. Onu değil doktorları dinliyorum diye sinirden köpürdü.Bu arada 5 defa mastit oldum ateş 40lara geliyor her yanım uçuk atıyordu. Tabi bana yavaş yavaş gelmeye başladılar kayınvalidemin hiçbir dediğini yapmamaya ve söylediklerinin yanlış olduğunu yüzüne söylemeye başladım. Düşünsenize bebeğimin kafasını sarmaya (düzgün olsunmuş) göbeğine para bağlamaya falan çalışıyordu. Daha on günlükken parmağını sallayıp sallayıp bak duyarsız işte takip edemiyor diye tuttuyordu. Neyse meğer bu süreçte bana kin beslemiş onu adam yerine koymamışım diye 28 gün sonra gitti ve tafra yapmaya başladı. 4ay sonra da baklayı çıkardı ağzından telefonda bana ağzına geleni saydı. Ben onun için ölmüşüm, beni bu güne kadar tanımamış, çok fena biriymişim, doktorları dinleyip onu dinlememişim onun 30 yıllık meslek hayatını hiçe saymışım onun mesleğini hiçe sayanı o parçalarmış falan falan... Bir şok daha yaşadım şu an açtığı travmayı atlatmaya çalışıyorum.5 yıldır dört dörtlük gelinlik yaptım eşimin ailesi ile aram süper ama kayınvalidemin bu lohusalğa karşı anlayışsız tavrı beni çok yaraladı üstelik haklıymış gibi bir de silip atması o saldırgan üslubu, hatalı yönlerini anlatmaya çalıştım ama kabul etmek şöyle dursun beni suçlu çıkardı. Şu an bütün gün kafamda bunlar zihnimdem atamıyorum. Kalbim sıkılıyor sanki. Allahtan dünya tatlısı oğlum var da o bana iyi geliyor. Desteklerinize ihtiyacım var.

2. 27 Şubat 2009
  3. burcu77

burcu77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    merhabalar. öncelikle kendini sakinlestirmeye calis. bebegin icin. eger hala süt veriyorsan bebegini düsün. sütün kesilir Allah korusun. ben seni cok iyi anliyorum. büyükler malesef biz kac cocuk yetistirdik moduna giriyorlar. halbuki en son yetistirdikleri cocuk kimbilir kac sene önceden. bir senede bile neler degisiyor bilimde bunu malesefff kabul edemiyorlar. ben de bastan beri yanlis bildikleri ve simdi dogru olarak söylenen seylerini düzelttim ama göze battim. sonra bizim aile de de patlama oldu. tek ben hamileymisim gibi davranmisim.sunu demisim bunu demisim- sürekli onlara yok doktor böyle diyor yok kitapta bu yaziyor demisim. kitap okumam bile batti gözlerine. seninle ayni duygulardan sürecten bende gectim ama en iyisi yüzyüze konusmak. yapabilirsen al karsina konus. duygularini anlat ona kendi de yasayabilecegi duygulari hatirlat. kizi varsa kizinin da bunlari yasayabilecegini o zaman da ayni seyleri mi yapip düsünecegini sor...konusmak seni de rahatlatir icinde kalmasin cünkü o zaman kafanda kurdukca da daha büyür sorun. umarim esinde sana destek oluyordur. eger konustugunda ve alttan aldiginda kayinvaliden yine seni üzerse onla görüsmezsin olur biter. Artik en önemlisi senin icin minik bebegin. senin üzüntünden inan o da etkilenir

4. 27 Şubat 2009
  5. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    evet aynen dediğin gibi kitap okumam araştırmam dahi battı, sen profesör müsün dedi bana süt veriyorum ve süt vermeme rağmen bunları yaptı bunu kendisine ifade ettim eşim annesinin huyunu biliyor yüzde yüz haklısın diyor telefonda içimi döktüm ama kesinlikle kabul etmiyor hatta beni suçluyor, kızı yok sorunda bu zaten, üstelik ben ilk geliniyim kabak bana patladı, bir de ben her şeyin en iyisini bilirim modunda zaten yani konuşarak anlaşamıyoruz canım..malesef.. görüşmemek mümkün değil aramızda 1000km var ama çok bağlılar yazları gidilip kalınır mutlaka. işin en kötüsü bunlara rağmen torunuma asla yabancıya el sürdürmem ben bakıcam diye tutturuyor bizde kalacakmış bir de bu meseleden fırtına kopacak...nasıl konuşacağım onunla olmayacağını bilmiyorum of offf..

6. 27 Şubat 2009
  7. fxuxsfxuxs

fxuxsfxuxs yanılsamalar ülkesi Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ah canım ya, sakin ol sen, senin kayınvaliden de pek fenaymış, moralini bozmak için ne gerekiyorsa yapmış
    ne demek sütün yaramıyor, çocuk kör bilmem ne
    benim annem de ebe ama senin ki pek cahilmiş canım ya
    eğer bebğine bakmaya eve gelirse senin için çok zor olur, eğer istemiyorsan şimdiden ufak ufak çıtlatın

8. 27 Şubat 2009
  9. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    zaten aramızda geçen o dehşet telefn konuşmasından sonra nasıl utanmadan gelecek ki bana ağzına geleni saydıı allahtan kendimi tuttum da şimdi geriye bakınca utanmıyorum bir de bebeğim üzerinde kendini benimle eşit hak sahibi olarak görüyo bakım konusunda fikrimi bile sormadı sanki ben taşıyıcı anneyim :KK43:

10. 27 Şubat 2009
  11. mayalihamur

mayalihamur scarface Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tatlım çok zor şeyler yaşamışsın öncelikle metanetin ve denilenleri ciddiye almayıp kendi bildiğini yapman konusunda seni tebrik ediyorum.birincisi lohusanın halinden anlamayan bir hemşire olduğu için kayınvalidene çok şaşırdım.bence gitmesi senin için en hayırlısı olmuş.sanırım hazmedemeği için saldırıyor ve bence devam da edecek.ben de aynı sorunları yaşadım sütüm kesildi bebek hastalandı kayınvalidem biberonu dayadı vs vs 10 yıldır bir kere bile kavga etmediğim kadınla papaz oldum.sonra bu hastalık ayağına yatıp oğlunu bebeğini seviyor diye kıskanıp kendi tarafına çekti. ben nasıl işin içinden çıktım.eşimle konuştum sonra o da annesiyle konuşmuş bana zaman verdiler.(lohusalık depresyonundayım diye)sağolsun kayınpederim çok anlayışlıydı o da sanırım annemi telkin etti.3. ayda tamamen düzeldik. bebek bakımı konusunda ona güvenmediğimi düşünüyordu (güvenmiyordumda) bazı onun istediği şeyleri yapıverdim gönlü olsun diye.bebeği onunla bırakıp dışarı çıktım. böyle yapa yapa hem ben ona güvenimi kazandım hemde o bana.sonuçta olan başlarda bebeğime oldu iyi beslenemedi vs vs.eğerki kayınvaliden laftan anlayan biriyse sen ara ve doğum sonu yaşadığın stresi ve bebği koruma içgüdüsüyle bunları yapmana izin vermediğini izah et. sorunun ona güvenmemek değil bebeğine bişey olur endişesi olduğunu söyle. ama eşininde senin tarafında olması çok önemli.baktın hala anlamıyor üste çıkıyor o zaman salla gitsin hiç kafanı bile bulandırma bebeğinle mutlu ol.umarım kısa zamand adüzelirsin.

12. 27 Şubat 2009
  13. Yesim83

Yesim83 2 Melek Annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Bebegini buyuturken sadece doktorlari ve icgudulerini dinle bence. Ben kayinvalidemle
    kaliyorum. Ve ben nasil istiyorsam oyle buyutuyorum. Mantigima uyan seyleri yapiyorum
    sadece. Oda 5 tane buyutmus isterse 15 tane buyutsun bu benim bebegim.
    Ama suda bir gercekki Allah tan esimle aramiz iyi su an yurtdisinda ama Allaha sukur
    guzel bir evliligimiz var. biz bosanacak filan olsak bebegi alip memeleketine doner
    asla dusunmez bu cok kucuk annesine ihtiyaci var diye. Zaten oda sut konusunda
    bayiltti beni, bende kizdim sonunda simdi bisey diyemiyor, benim sutum azmis yok ac kaliyormus bebek. ona kalsa sekerli su verecek cocuga. Parcalarim valla adami nereye
    veriyor. Ezdirme kendini cocugunuda ziyan etme.

Son olarak sana sunu soyliyim kimsenin gonlunu yapamaz, memnun edemezsin.
    Bebeginin bakimindan taviz verme bence birilerinin gonlu olsun diye. Allah yardimcin olsun

14. 27 Şubat 2009
  15. keremini

keremini Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yazık sana ya canım benim neler yaşamışsın.. gözlerim doldu inan yazdıklarını okurken ve sabrına hayran kaldım. ya bikere o kim oluyo da seni annelik görevini yapmaktan alıkoyuyo günah değilmi yavruna hiç mi acıması yokmuş vicdansız kadın ! yerin dibine batsın onun hemşireliği de ebeliği de her ne haltsa !! sakın bu kadına bebeğini emanet etme sakınnn sakın !! o bebek senin ve sorumluluğu da tamamen sana ait! çok duyduk o lafları biz kaç çocuk büyüttük te yok bilmemne. o ozamandı bu da bu zaman, sen bu zamanın annesi olarak tabiki doktorları dinliyceksin, tabi ki araştırıcaksın. o engin tecrübelerini kendine saklasın o. insan olsun önce insan !!

16. 27 Şubat 2009
  17. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    herkese çok teşekkür ederim yanıtlarınız için bu arada aslının annesine katılıyorum, Allaha şükür çok güzel bi evliliğim var ama boşanacak olsak aynen bebeğimi götürmeye kalkar aliye dizisine döneriz aynı acayip bi sahiplenme güdüsü var kadında oğlu onun ben onunum torunu onun bizi bi aile olarak değil de beni ailenin beşincisi bebeğimi de altıncısı olarak görüyor, ama ne olursa olsun ne kadar hükmetmeye çalışsa sa benimde inatçı bi karakterim var, güzellikle olmadıktan sonra baskı ile eleştiri ile kimse bana bir şey yaptıramaz ben bebeğimi ankara üniv. tıp fakültesi hastanesi doktorlarına danışarak kontrolllerini yaptırdım onlar varken bi hemşirenin dediklerine uymamı beklemesi çok yanlış aslında, çocuk doktoru ayrı şey hemşire ayrı ama anlataamıyorum arkadaşlar, o kadar iyi bilseydi çocuğun rengi sarıdan turuncuya ve kahverengine dönmeye başladı ben götürmesem doktora hala bu yenidoğan sarılığı normal normal deyip duruyodu, deseydi ya kızım bunu bi götür doktora diye di mi

18. 27 Şubat 2009
  19. BeyazLilyum

BeyazLilyum diplomalı uzman ev hanımı Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    canım yaaa kıyamam sana...korku filmi tadında bir kadın..neyseki sen dr ların dediğini yapmışsın..ne biçim hemşire onuda anlamadım yaa..10 günlük bebek parmağı nasıl takip etsin..göbeğe para bağlamalar...benim kayınvalidem öyle cahilce şeyler yapmaya kalkışsa kesinlikle uyrarırım kusura bakmasın kimse..kaç çocuk büyüttüğü umrumda değil...bir psikolog demişti aradan 5 yıl bile geçse yetiştirme şartları çok değişiyor diye...benim eşim zaten öyle cahillikler yaptırmaz..uyarır..o uyarmazsa ben uyarırım...çocuğa bakmaya falanda gelmesin çok terbiyesiz bir insanmış..o kadar lafı söyleyip suratına nasıl bakmayı düşünüyor acaba...Allah yardımcın olsun canım..benimde kayınvalidem gelecek inşallah çok az kalır..karışmasın bana..çok kötü olur...