lohusalıkla ilgili merak ettikleriniz...

Konusu 'Mayıs Anneleri' forumundadır ve rida tarafından 21 Haziran 2008 başlatılmıştır.

21 Haziran 2008
    Konu Sahibi : rida
  1. rida

rida بسم الله Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaşlar lohusalıkta yapılması ve terk edilmesi gereken şeyler konusunda yanlış inanışlar var.
    KIRK ÇIKARMA
    LOHUSALIK SÜRESİ
    LOHUSALIKTA CİNSEL İLİŞKİ vs..

konuyla ilgili ihtisas sahibi ilahiyatçılardan edindiğim bilgiler ve islam ilmihallerinden yaptığım araştırmalar neticesinde merak ettiğiniz konularda naçizane paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Son düzenleme: 22 Haziran 2008
  2. 22 Haziran 2008
  3. rida

rida بسم الله Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    lohusalık süresi ile ilgili bir şey var ki bunu çoğu kimse bilmiyor.
    lohusalık süresinin tamamının kırk gün olduğuna inanılıyor, oysa ki lohusalık süresi en fazla kırk gündür. ancak en az süresi ne ayetlerde ne de hadislerde belirtilmemiştir, bazı bayanlarda bir gün sürebileceği gibi bazı bayanlarda hiç kanama olmadığı da görülmüştür..bu her kadına göre farklılıklar gösteriyor.
    örneğin benim lohusalığım 31 gün sürdü..bu süreden sonra normal yaşantıma geri döndüm..bebeğimle birlikte..
    kırk çıkarma gibi dinimizle bağdaştırılmış bir sürü hurafe var konuyla ilgili..bence tüm bayanların kendi özel durumlarını kendi dinlerinden araştırmaları gerekir kulaktan dolma bilgilerle ne kendilerini ne eşlerini ne de bebişlerini sıkıntıya sokmamaları en güzeli..

4. 22 Haziran 2008
  5. Gkcn

Gkcn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    benim de bitti bitecek 26 gün oldu.sezeryanda daha kısa sürdüğünü söylemişti doktorum.

6. 22 Haziran 2008
  7. Gkcn

Gkcn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    106
    ama ilişki için 40 gün beklememizi söyledi.mikrop falan kapmayayım diye.

8. 22 Haziran 2008
  9. avebru

avebru Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Lohusalık kanamasının sezeryanlılarda daha kısa sürmesinin sebebi sezeryan olanların ameliyat esnasında 1.5 litre kan kaybetmesidir. Normal doğum yapanlar sadece yarım litre kan kaybeder ve onların kanaması doğumdan sonra daha yoğun ve çok olur. Ancak hem sezeryanda hemde normal doğumda rahmin toparlanma süresi tıbbi olarak 40 gün civarındadır. Ve doktorların hiçbiri bu süre içinde ilişkiyi önermez..Yani kanamanın kesilmesi lohusalığın bittiği anlamına gelmiyor aslında..Bu yüzden 40 günden önce ilişkiye girmek dinen sakıncalı olmasa bile sağlık açısından kadın için risk taşıyor.

10. 22 Haziran 2008
  11. murgiz

murgiz kuşum ardam Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    drum 1.5 ay ilişki yasağı koymuştu

12. 23 Haziran 2008
  13. BenKardelen

BenKardelen AŞKLARIM BUĞRA&BEYZA Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ridacığım tam anlayamadım ama bu lohusalık kanama bittiğindemi sona eriyor şimdi:uhm:
    ben bu cumartesi kırkım doldu. banyomu normal boy abdesti alarak yaptım.(dua harici diğer yapılanları batıl olarak düşündüğümden kendi düşüncemle) ama kanamam damla gibi gelmiş ben hala lohusamıyım şimdi? bu kanama bitene kadarmı ilişki yok? (zaten hoş benimde şimdilik niyetim yok ama normal doğumu denerken yaşadıklarımdan sebep korku vardatatlicadiarzu) bilen bilmeyenlere anlatsında bilelim ya:bbo:

14. 23 Haziran 2008
  15. avebru

avebru Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Kardelencim dinen bilmiyorum ama artık rahminin toparlanma süresi bitmiş sadece 40 sonu denilen bir kanama daha olabilirmiş. Sanırım seninki o kanama olsa gerek.Normalde 40 günden sonra kendini ne zaman hazır hissedersen o zaman ilişkiye girebilirsin.. Bu konu tamamen eşinin anlayışına ve sabrına kalıyor yerimseniben

16. 23 Haziran 2008
  17. BenKardelen

BenKardelen AŞKLARIM BUĞRA&BEYZA Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    eşim benden daha çok tırsıyor zaten. bakalımnezaman hazır hissediceztatlicadiarzu

18. 23 Haziran 2008
  19. YAXGXMURCN

YAXGXMURCN ALLAHIM KUZUM SANA EMANET Pro Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Benim 11 Gün Arayla Normal Doğum Yaptim Ikizlerimi Kaybettim.kanama çok Oldu Doğumda 1.5 Saat Doğum Hanede Kadim Kanam çok Az Oldu Doğumdan Sonra Hemen Bitti 38 Gün Adet Oldum Bugün 41.günüm