''Lösemili Çocuklar Haftası'',30 Mayıs - 5 Haziran

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve suprensesi tarafından 15 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  15 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : suprensesi
 1. suprensesi

  suprensesi bir gün mutlaka... Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  5.021
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  ÇOCUKLUK ÇAĞINDA "LÖSEMİ"
  Lösemi, nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamış ve her yaşta görülebilen bir hastalıktır.

  Dikkate değer rakamlar
  çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

  Kemik iliği nakli nedir?
  Çocukluk çağı lösemilerinde esas olan ilaçla tedavidir. Toplam 3-3.5 yıl süren kemoterapi sonunda % 85'lere varan oranda tamamen iyileşme sağlanır. Tedaviye cevap alınamayan vakalarda ve bazı özel durumlarda kemik iliği nakli uygulanabilir (%5-10 oranında). Kemik iliği naklinde temel prensip, kan hücrelerinin yapımını sağlayan ana-kök hücrelerin sağlam bireylerden alınarak lösemi hastasına verilmesidir. Böylece normal kan yapımı sağlanmış olur.

  Karşılaşılan problemler
  Okuldan uzak kalmak, dışlanmak, toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi, maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi başlıca sorunlardır. Çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları, sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu, kan bulamamak diğer sorunlardır. Parasızlık, çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin işlerinden sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi ise ailelerin önemli sorunlarındandır.
  Belirtileri
  İştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamalar (kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve dişeti kanamaları, ateş ilk gözlenen bulgulardır. Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir. Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir. Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

  Tedavi
  Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerin donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli müdahalelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.

  Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır. Lösemili çocuklar etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.

  Lösemi hastalığının tedavisindeki temel prensip kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile olgun olmayan "blast" adı verilen hücrelerin çoğalmasını durdurmak ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır.

  Kötü huylu blast hücreler çok hızlı çoğalırlar. Bunlar olgunluk ve çoğalma zamanlarına göre çeşitli evrelere ayrılırlar. Tedavideki amaç; birbirinden farklı etkilerdeki ilaçların bir program çerçevesinde uzun süre kullanılarak tüm safhalardaki blastların öldürülmesidir. Tedavi süreci yaklaşık olarak 3-3.5 yıl sürmektedir.

  LÖSEV
  Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı-LÖSEV, Türkiye'nin dört bir yanında bulunan lösemili çocuklara ulaşarak onlara ücretsiz tedavi imkanı sağlamakta, onların sosyal ve psikolojik tüm ihtiyaçlarına kalıcı çözümler getirmektedir. LÖSEV şu günlerde, tüm dünya ülkelerindeki lösemili çocukları 30 Mayıs- 5 Haziran tarihleri arasında 3. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri ile Türkiye'de ağırlamaya hazırlanıyor.

  Lösev Tel : (0 312) 447 06 60
  Faks : (0 312) 447 68 83
   
 2. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : suprensesi
 3. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  tüm lösemili çocuklara açil şifalar dilerim.allah yüzlerini güldürsün,darda bırakmasın,sevdilerine bağışlasın.

  bu acıyıda yaşadık henüz 9 yaşında ki yeğenimi kaybettik senağlama senağlamakan kanserinden.
  o küçüçük canıyla nelere göğüs gerdi ama geç kalınmışlık sebebiyle pencesinden kurtulamadı,sonunda teslim oldu zalim illete.
  aman aman küçüçükde olsa moraran yerlerimiz gecmiyorsa uzun müddet hemen soluğu dr. alın.biz bilmediğimiz için bu şansı kaybettik takiii soğuk algınlığı grip yüzünden gidildi ve bu soğuk teşhisle karşılaştık.
  allah tüm hastalara açil şifalar versin kimseye yaşatmasın.:Saruboceq:
   
 4. 28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : suprensesi
 5. suprensesi

  suprensesi bir gün mutlaka... Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  5.021
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
 6. 7 Haziran 2009
  Konu Sahibi : suprensesi
 7. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  Tüm hastalara acil şifalar....