Lumbago (bel ağrısı)

Konusu 'Algoloji - Ağrıbilim' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  22 Haziran 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Lumbago (bel ağrısı) hayatlarının herhangi bir dönemine 5 kişiden 4'ünü etkilemektedir. Vakaların çoğunda bel ağrısı birkaç gün ila birkaç hafta arasında iyileşmektedir, ancak bazı durumlarda daha uzun süreli olup tekrar etme olasılığı vardır. Bel ağrısı ani olarak ortaya çıkıp çok şiddetli olabilir veya zaman içinde gelişerek uzun süreli kronik sorunlara dönüşebilir.
  Lomber (bel) bölgesi, L1'den L5'e kadar numaralarla ifade edilen 5 adet omurdan oluşur. Bu bölge üst gövdenin bütün ağırlığını taşıdığı gibi, eğilme, dönme ve kaldırma gibi eylemlere bağlı olarak sürekli baskı altındadır.
  Bel bölgesinin bu kompleks yapısına bağlı olarak, küçük miktarlardaki hasarlar bile çok fazla ağrı ve huzursuzluğa neden olabilir. Bel ağrısının ortaya çıkması, eklem bağı, kas, tendon veya disklerde baskı veya hasar meydana geldiğinin göstergesidir.
  Çoğunlukla bel ağrıları kendiliğinden iyileşmekle beraber, şiddetli ve geçmeyen durumlarda mutlaka doğru teşhis ve tedavi için bir hekime başvurulmalıdır.


  SEBEPLERİ NELERDİR?

  Yaygın inanışın aksine, bel ağrılarının %90'inda agrinin gerçek nedenini saptamak mümkün olmamaktadir. Çok sik görülen ve sadece bel agrisi olarak adlandirilan bu tür agrilar 4-8 hafta içinde kendiliginden rahatlar. Bu nedenle, erken dönemde bel agrisinin nedenlerini arastirmaya yönelik inceleme yapmanin geregi ve yarari yoktur.
  Bel agrilarinin çok küçük bir kismi romatizmal hastaliklara, bazi infeksiyon hastaliklarina, karin içerisindeki organlarin hastaliklarina ya da tümörlere bagli olabilir. Ileri tetkik ve tedavi gerektiren bel agrisi nedenleri söyle siralanabilir:
  Agrinin süresi uzuyor ve siddeti artiyorsa
  Bel agrisina eslik eden ve kisa zamanda gerilemeyen, hatta artan sinir basisi bulgulari varsa (örnegin, bacakta uyusma, his kusuru, kas güçsüzlügü, bacakta agirlasma hissi, idrar kaçirma gibi)
  Agri özellikle geceleri oluyorsa ya da sabah bel hareketlerinde tutukluk ile birlikte olan agri hareketle rahatliyorsa
  Eslik eden ates, kilo kaybi, bel bölgesinde basmakla belirgin hassasiyet varsa

  NASIL TESHIS EDILIR?
  Bel bölgesini ayrintili olarak görüntüleyebilen bilgisayarli tomografi (BT) ya da manyetik rezonans (MR) gibi inceleme yöntemleri bulunmasina karsin, bel agrisi olan hastalarin büyük çogunlugunda erken dönemde bu tetkikleri istemenin bir yarari olmamakta hatta yaniltici sonuçlar alinabilmektedir.


  TEDAVISI NASIL YAPILIR?

  Bel agrilari için önerilen tedavi yöntemleri;
  Agri kesici ilaçlarin kullanilmasi
  Doktora danisarak antienflamatuar ilaçlarin ve daha güçlü agri kesicilerin kullanilmasi
  Mümkün olan her yerde günlük normal aktivitelere devam edilmesi
  Çalismaya devam edilmesi veya en kisa zamanda tekrar baslanmasi
  En fazla 2 gün yatak istirahati
  Kaslari kuvvetlendirmek ve beden durusunu düzeltmek için egzersiz yapilmasi
  Bölgesel enflamasyonu azaltmak için soguk kompres uygulamasi
  Kas agrilarini azaltmak için birkaç gün geçtikten sonra sicak kompres uygulamasi

  Seyrek rastlanan daha ciddi durumlarda tedavi için ameliyat gerekebilir.