Luteal Faz Yetmezliği Nedir... çok önemli...

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  LUTEAL YETMEZLİĞİ... Normalde her adet döneminde beyin ve yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisi ile endometrium adı verilen rahim iç zarında da değişiklikler olur.

  Adet siklusunun ilk yarısında yani yumurtlamadan önce endometrium giderek kalınlaşırken yumurtlama olduktan sonra artık daha fazla kalınlaşmaz ancak olgunlaşır. Bu ikinci döneme siklusun luteal fazı adı verilir.

  Luteal faz defekti ya da luteal faz yetmezliği ise siklus günü ile karşılaştırıldığında endometriumun 2 gün ya da daha fazla geride olması anlaşılır.

  Normal kadınlarda değişik zamanlarda %30 oranında saptanır. Eğer iki adet dönemi arka arkaya saptanır ise infertilite nedeni olabileceği kabul edilir. İnfertilite nedeni ile tedavi olan kadınların %3-4'ünde sorun luteal faz defektidir.Tekrarlayan düşüklerde bu oran biraz daha yüksektir.

  Luteal faz yumurtlamadan sonra yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonunun etkisi altındadır. Progesteron yetersizliğinin luteal faz defektine neden olabileceği düşünülmektedir. Yüksek prolaktin düzeyleri de LFD'ne neden olabilir. Ayrıca ovülasyon indüksiyonu için klomifen alan kadınlar da risk altındadır.

  Tanı
  Luteal faz defektinin bir hastalık olup olmadığı tartışmalıdır.Bazıları durumun normalin bir varyasyonu olduğu, her kadında zaman zaman görülebileceğini kabul etmektedirler.

  LFD'de tanı kanda siklusun 21. gününde progesteron düzeylerinin tespiti ile konsa da altın standart endometrium biopsisidir.Çünkü progesteron endometriumun yapısından çok yumurtlamanın olup olmadığı hakkında fikir verir.

  Adet siklusunun 21. gününde progesteronun 6.5 ng/ml'den yüksek olması ovülasyon olduğunu düşündürür. Değerin tek bir sefer 6.5 ng/ml altında olması ovülasyon olmadığı anlamına gelmez.

  21. gün progesteron düşük bulunur ise 2 gün daha arka arkaya bakılır. 3 günün ortalaması 10 ve üstünde olur ise ovülasyon olduğuna karar verilir.

  Biopside ise yapılan küçük bir kürtaj ile günleme (endometrial dating) yapılır. Burada endometriumun olması gerekenden 2 gün ya da daha fazla geride olması tanı için gereklidir. 2 defa arka arkaya sikluslarda bu bulguya rastlanır ise tanı konmuş olur.

  Tedavi
  LFD tedavisi tıbbidir. Ancak bu durum saptandığında tedavi gerektirip gerektirmediği konusunda fikir birliği yoktur. Tedavi planlanacak ise ilk tercih edilen yöntem ovülasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçlardır.Bu tedavinin tek önemli riski çoğul gebelik oranlarının yüksek olmasıdır.Ovülasyon çeşitli yöntemler ile saptandıktan sonra progesteron içeren ilaçlar kullanılır.
   
 2. 29 Ekim 2010
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 3. atlanta

  atlanta Nedenböyleolduk Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.643
  Beğenildi:
  80
  Ödül Puanları:
  148
  CADIARZUSanırım bende de luteal faz yetmezliği var. tedavisiçok kolaymış ama ben bitkisel birçözüm arıyorum, öneriniz var mı ?
   
 4. 9 Kasım 2013
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 5. adzeynep

  adzeynep Varlığına Elhamdűlillah. .. Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2013
  Mesajlar:
  3.518
  Beğenildi:
  261
  Ödül Puanları:
  118
  merhaba.epey olmus bu yazıyı yazalı ama şansımı deneme istedim.:)bende luteal faz yetmezliğinden şüpheleniyorum.siz tedavi oldunuz mu?olduysanız nasıl tedavi uygulandı?
  bebeğinizi sağlıcakla kucağınıza almanız dileğiyle..
   
 6. 10 Kasım 2013
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 7. atlanta

  atlanta Nedenböyleolduk Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.643
  Beğenildi:
  80
  Ödül Puanları:
  148
  Merhaba zeynep. Bende ve eşimde hiçbir zaman bir problem bulunamadı. Ama yzun süre gebe kalamayınca tüp bebekle Rabbim nasip etti çok şükür. Darısı başına İnşallah :)
   
 8. 10 Kasım 2013
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 9. adzeynep

  adzeynep Varlığına Elhamdűlillah. .. Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2013
  Mesajlar:
  3.518
  Beğenildi:
  261
  Ödül Puanları:
  118
  çok sevindim hikayenizin mutlu sonla bittiğine.bende 2 senedir uğraşıyorum inşallah bende siz gibi mutlu olurum sonunda:)
  bebeğinizle birlikte daha mutlu günlere inşallah..