lütfen boşanma konusunda yardım...

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve elif_love tarafından 9 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

    9 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  1. elif_love

    elif_love Aktif Üye Üye

    Katılım:
    21 Ocak 2008
    Mesajlar:
    60
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhabalar bir sey sormak istiyorum boşanmalarda erkek cocuklrı anneye kız cocukları da babayamı veriliyor acaba?bir arkadasım esinden ayrılma durumunda ancak böyle bişey duymus bilgisi olan varmı acaba kzı henüz 2 yasında.boşanırsa babamı alır kızını biln varsa acil cvp lütfen...
     
  2. 9 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  3. ela_ela

    ela_ela Aktif Üye Üye

    Katılım:
    31 Mayıs 2008
    Mesajlar:
    257
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Öncelikle arkadaşınıza geçmiş olsun.. Böyle bir kural yok canım.. Çocuğun velayetinin kime verileceğini hakim takdir ediyor, sosyal hizmet uzmanından görüş soruyor.. Çocuğun kişisel gelişimi için hangi tarafın yanında kalması daha uygun ise ona veriliyor.. Velayet bir tarafa verildikten sonra, diğer tarafın yasadaki gerekçelerle velateyin kaldırılarak kendisine verilmesi hususunda dava açma hakkı da var.. Sevgiler....
     
    Son düzenleme: 9 Ağustos 2008
  4. 9 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  5. EU2

    EU2 Guest

    ela_ela
    sana birşey sormak istiyorum
    işveren çalışanın işe gelmediği günler için tutanak tutmamışsa ve haksız yere hemde 25. maddeye dayanarak kişiyi işten çıkarmışsa ama ortada belge falan yoksa ve noterden işçiye gelen ihtarname falan da yoksa çalışan dava ettiği zaman işverenin bu durumu ispatlaması gerekmezmi?işveren mi devamsızlığı kanıtlamalı yoksa işçi devam ettiğini mi?
     
  6. 10 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  7. elif_love

    elif_love Aktif Üye Üye

    Katılım:
    21 Ocak 2008
    Mesajlar:
    60
    Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yani 7 yasına kadar anneye verilmesi gibi bir durum yok öyle mi?
     
  8. 10 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  9. dedokido

    dedokido Popüler Üye Üye

    Katılım:
    5 Nisan 2008
    Mesajlar:
    141
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    çocuğun cinsiyeti önemli değildir,2 yaşında bir çocuk annenin bakımına ve şevkatine muhtaç olduğu için tabiiki anneye verilir.bunun istisnası çok azdır.daha süt kuzusuymuş o,baba ona nasıl bakacak?
     
  10. 10 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  11. ela_ela

    ela_ela Aktif Üye Üye

    Katılım:
    31 Mayıs 2008
    Mesajlar:
    257
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Yok canım böyle bir şey.. Ne kanuni dayanağı var bunun, ne de uygulamada yerleşmiş birşey değil.. Hatta anneye verilme ihtimali daha yüksek.. Ama bunu hakim belirliyor tabikii..
     
  12. 10 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : elif_love
  13. ela_ela

    ela_ela Aktif Üye Üye

    Katılım:
    31 Mayıs 2008
    Mesajlar:
    257
    Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım burada ispat yükü işverendedir.. Çünkü haklı nedene dayanarak işçiyi işten çıkardığını ispat etmesi gerekir.. İş kanununun 20. maddesine göre, "feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir" düzenlemesi mevcut.. Ancak işverenin 25. maddeyi gerekçe göstererek iş akdini feshedebilmesi için, bu durumu gerekçeleriyle birlikte işçiye yazılı olarak bildirmesi gereklidir.. Anladığım kadarıyla burada yazılı bildirim yok, bu durumda usulüne uygun iş akdinin feshi yok, şekli aykırılık var yani.. işe iade davası açılabilir, süresi tebliğden itibaren bir ay.. Ama bir aylık süre, feshin yazılı bildiriminden başlar, burada bildirim yok, süre işlemeye başlamaz..