Lutfen cevap yazn cok uzgunum

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve MDO tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 1. MDO

  MDO Guest

  merhaba arkadaslar oglum 6 aylık 3 aydır salyası akıyordu elı agzındaydı ne bulursa agzına goturuyordu fakat su ıkı gundur cok kotu cok aglıyor elını agzına sokup aglıyor suyu sevmeyen cocuk bugun bır suru su ıctı alt damagı kabarmıs kızarmıs fakat kopek dıslerı kabarmıs dıste bu kadar aglar mı cok uzuluyorum:çok üzgünüm::çok üzgünüm:
   
 2. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 3. Makber

  Makber (:Canımın canı büyüyor:) Pro Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  13.199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  196
  canım benim çocuğum yok ama çocuk konusunda çok tecbürem var dediğin gibi dişten dolayı ağlıyordur ama eğer ateş yaparsa doktora mutlaka götür sert cisimleride mümkün olduğunca uzak tut ki ağzına alıpta canını daha fazla yakmasın..Allah bebeğini sana bağışlasın canım sağlıkla sıhhatle uzun ömürler versin inşallah..
   
 4. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 5. Makber

  Makber (:Canımın canı büyüyor:) Pro Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  13.199
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  196
  DıŞLER ÇIKARKEN NELER OLUR?
  Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir :
  • Salya Akıtmak : Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır.Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır.
  • Çene ya da yüzde kızarıklık : Bol salya akıtan bir bebekte ,çenede ve ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak deride kızarıklık ya da çatlakların oluşması şaşırtıcı değildir. Bunu önlemek için gün boyunca periyodik olarak salyayı nazikçe silin ,bebeğiniz uyurken akan salyayı emmesi için de yatak çarşafının altına bir havlu koyun. Deride kuruma belirdiğinde yumuşak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun.
  • Hafif öksürük : Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir. Bebeğiniz soğuk algınlığı ,nezle ya da allerji belirtileri göstermiyorsa bunda endişelenecek bir durum yoktur. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarını zenginleştirmek için öksürüğü sürdürmeleri sık görülen bir durumdur.
  • Isırma : Bu durumda bir ısırık düşmanlık belirtisi değildir. Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi - bu kendi eli ,annesinin memesi ,yabancı birinin parmağı olabilir - ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.
  • Ağrı : Çıkmakta olan bir dişin baskısı altında dişetinde enflamasyon gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında hiç sorun oluşturmayabilir. ılk diş ve azı dişleri çıkarken en fazla sıkıntı yaratan dişlerdir.
  • Huzursuzluk : Enflamasyon arttıkça ve keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntılı olabilir ve kendi normal halinden uzaklaşabilir. Bu huzursuzluk bazan haftalar boyunca sürebilir.
  • Beslenmeyi reddetme : Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Çünkü bebeğiniz sıvı gıdalardan da gerekli besinleri alır ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.
  • ıshal : Bunun diş çıkarma ile olan ilgisi çok şüphelidir. Bazı anneler her diş çıkardığında bebeklerinin ishal olduğunu söylerler. Bazı doktorlar büyük olasılıkla artmış tükrük salgısı nedeniyle diş çıkarmayla barsak hareketleri arasında bir bağıntı olduğunu düşünürler. Bazı doktorlar ise böyle bir bağıntının olduğunu kabul etmek istemezler ; belki de annelerin her ishali diş çıkarmaya bağlayarak önemli gastointestinal bozuklukların göz ardı edilebileceğinden çekindikleri için böyle davranırlar. Diş çıkardığı dönemde bebeğinizin dışkısının sulu olabileceğini bilin , ama iki dışkılamadan daha uzun süren ishali mutlaka doktorunuza bildirin.
  • Ateş : Ateş de tıpkı ishal gibi doktorların diş çıkarmayla bağıntılı olduğu konusunda tereddütle yaklaştıkları bir belirtidir. Dişetlerindeki şişme nedeniyle 38 C°'nin altındaki bir ateş diş çıkarmaya eşlik edebilir. Yine de bebeğinizin ateşi varsa diğer zamanlarda ne yapıyorsanız öyle davranın ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.
  • Uykusuzluk : Gece boyunca deliksiz uyuyan bebekler bile diş çıkarırken gece uyanmaya başlayabilir. Bu durumda hemen onu beslemeye çalışmayın. Bunun yerine kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.Gece uyanma da diğer problemlerde olduğu gibi ilk diş ve azı dişleri çıkarken daha fazla görülür.
  • Dişeti hematomu : Bazan çıkan bir diş dişetinde kanamaya neden olabilir , bu da mavimtrak bir leke olarak görülür. Bu hematomlar için endişelenmeye gerek yoktur ve tıbbi girişim gerektirmeden kendiliklerinden düzelirler. Soğuk kompres acıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilir.
  • Kulak çekiştirme , yanak kaşıma : Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağa yansıyabilir. Bebeklerin kulak enfeksiyonu olduğunda da kulaklarını çekiştirdiklerini unutmamak gerekir. Bebeğiniz diş çıkarsa bile kulak enfeksiyonundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışın

   DıŞ ÇIKARKEN NELER YAPMALI?
   Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz :

   • Çiğneyecek bir şeyler vermek : Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar. Dondurulmuş çörek, soğuk bir muz, veya havuç, bir tülbente sarılmış buz parçası, lastik bir diş halkası. Bebeğinize çiğnemesi için ne verirseniz verin mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
   • Dişlerini kaşıyabileceği şeyler : Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.
   • Soğuk içecekler : Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.
   • Soğuk yiyecekler : Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.
   • Ağrıyı azaltacak bir şeyler : Başka hiç bir şey işe yaramazsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Doz ayarlaması için doktorunuza danışın. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.
   • belki yardımcı olur canım..​
   
 6. 1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 7. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  diş ağrısı olur..
  diş eti kabarır,
  salga akıtır,
  ateş yapar,bazen ishal yapar ama
  aşırı derece de ağlıyorsa
  doktora götürün ve içiniz rahatlasın..
  geçmiş olsun...
  sevgiler...
   
 8. 2 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 9. emosum

  emosum yaşamak direnmektir Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2009
  Mesajlar:
  246
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba aynı sorun bizdede var ama ağlama yok..bazen dişleri gec patlayabiliyormus
  benim kızımın salyası 3 aylıkken akmaya basladı ne bulsa agzında eli agzında hatta bizim elimiiz alıp kendi agzına götürüyor.dokuuzuncu ayın içindeyiz hala dişi patlamadı bekliyorum bende
   
 10. 6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 11. EU1

  EU1 Guest

  bol taze soğan,pırasa soğuk koparamayacağı set gıdalar mesela havuç kaşıması için.sürekli eline ver kemirsin ateşi olursa mutlaka doktora götür ama canım.:KK46:
   
 12. 6 Nisan 2009
  Konu Sahibi : MDO
 13. mayalihamur

  mayalihamur scarface Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.354
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ağlar tatlım bizimki uykudan sıçrayarak feryat figan ağlayarak uyanırdı. :KK43:(
   
 14. 14 Aralık 2009
  Konu Sahibi : MDO
 15. ayymme

  ayymme oğluma kardeş geliyor Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  200
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  :KK43: diş çıkarıyor. of benim de oğluk 6 aylık bu güne kadar bir sorunumuz olmadı çok şükür. bu diş olayını nasıl çözcez bakalım. benim oğlum da her şeyi ısırıyor. ağzının suyu akıyor, diş kaşıyıcı aldım onu yicek sanki, ama bir tek uykusuzluğu huysuzluğu yok..
   
 16. 14 Aralık 2009
  Konu Sahibi : MDO
 17. ayymme

  ayymme oğluma kardeş geliyor Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  200
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bu arada diş kaşıyıcı alırsan buzdolabında azıcık soğutup verirsen diş etlerini çok rahatlatır...
   
 18. 15 Aralık 2009
  Konu Sahibi : MDO
 19. hammer

  hammer papatya Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  327
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  :sinifsinif:ben ilk 6 ay kolik yaşadım,sütten kestim tam rahata kavuştum derken 8. ayda diş başladı,azılar çıkarken birgün babası da vardı,denize gitmiştik anında döndük ve abartmıyorum 24 saat ağladı.çok zor diş çıkartma ama hiç sorun yaşamayan çocuklar da oluyor.ben kızım her diş çıkarırken derdim ki Allahım benim bütün dişlerimi sök bu çocuk sussun artık.Doktorunuzla da görüşüp hasta olmadığından emin olun ama biz dişi kabus gibi geçirdik,hem de her birini