lütfen yardım istiyorum

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve depth blue tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

14 Haziran 2008
    Konu Sahibi : depth blue
  1. depth blue

depth blue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben evliyim ve 3 çocuk annesiyim şu an çalışmıyorum ama iş arıyorum eşimle aramda sorunlar var ve ayrılmak istiyorum ama eşim çocuklarımı alamayacağımı söylüyor .. ben ise ona çocuklarımı bırakmak istemiyorum..boşanma hakkında genel bilgi ve hangi hallerde çocuklar anneden alınıp babaya verilir bu konular hakkında açıklamalı yardım edebilecek bir arkadaş arıyorum içinizde bana yardım edebilecek arkadaşlar varsa lütfen yardım etsin...forum da yeniyim bazı özellikleri kullanma hakkında bilgim yok. ama msn adresimi verebilirim..cevaplarınızı bekleyeceğim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

2. 15 Haziran 2008
  3. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Öncelikle geçmiş olsun.Umarım herşey yoluna girer ve istediğiniz gibi gelişir.Size ilk tavsiyem boşanma davasını bi avukat meslektaşımızdan yardım alarak sürdürmeniz.Daha kolay ve istediğiniz gibi sonuç almak açısında sizin lehinize olur. Anladığım kadarıyla sizin durumunuzda anlaşmalı boşanma söz konusu değil.Çocukların velayeti konusunda çocukların yaş durumu çok önemli yaşları küçükse genel olarak çocuğun velayeti anneye verilir.geçici velayet ise yani duruşma süresince eşler genelde ayrı yaşadığı için çocuklar dava açıldığında kimin yanındalarsa duruşma sonuçlanıncaya kadar geçiçi velayet sahibi genelde o olur.ve dava sonunda mahkeme genelde kardeşleri ayırma yoluna gitmez.Sizin çalışmıyor olmanız tek başına velayeti alamamanız anlamına gelmez.Ama bir gelirinizin olup olmaması çocukları yaşatacağınız ortam vs büyük önem taşır. Ayrıca mahkeme talep doğrultusunda velayeti alamayan tarafın maddi durumunu da araştırarak geliri oranında çocuklar için bir iştirak nafakası bağlar.Ayrıca Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.Buda yoksulluk nafakasıdır.
    Ama örneğin kadın iffetsiz hayat sürüyosa , çocuğun sağlığını ahlakını vs.. kötü etkileyecek biçimde yaşıyorsa ozaman çocuğun velayeti babaya verilebilir.Aynı şey baba içinde geçerli.Ayrıca eşiniz boşanmada ağır kusurlu ise sizin ona karşı ayrıca maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız mevcut.Bir işe girmeniz sizin için mahkemede velayet için lehinize sebeb oluşturur.

Son düzenleme: 15 Haziran 2008
  4. 15 Haziran 2008
  5. depth blue

depth blue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım açıklamaların için teşekkür ederim. eğer mümkünse sizinle bu konuyu msn de detaylıca konuşmak isterim ama forum da msn adresi vermek yasak mı bilmediğim için yazamıyorum adres eğer bilginiz varsa beni aydınlatırsanız tüm detayları oradan konuşabiliriz sizin içinde sakıncası yoksa tabii..geri dönerseniz bu konuda çok sevinirim ayrıca ilginiz için tekrar teşekkür ederim..blue

6. 15 Haziran 2008
  7. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Bende yeniyim sitede ama galiba msn adresi vermek yasak.İsterseniz siz yine buraya sormak istediklerinizi yazın hem aynı durumda olan arkadaşlarada faydamız olmuş olur.Burda paylaşırsak boşanma hukunda uzmanlaşmış avukat arkadaşlarımızdanda fikir almış oluruz.Benim size verdiğim bilgiler genel nitelikteydi.Umarım azda olsa yardımcı olabilmişimdir.Siz yinede sormak istediklerinizi yazın yardımcı olmaya çalışalım.Ama dediğim gibi boşanma sancılı bi süreç bu süreci bi avukat tutarak geçirmeniz sizin lehinize olur.

8. 15 Haziran 2008
  9. depth blue

depth blue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm arkadaş bilgileriniz için çok sağolun benim 12 yaşın da bir kız 6 yaş içinde de 2 oğlum var oğlanlar ikiz benim ailem tarafından bana ve çocuklarıma bakılacak imkan var kaldı ki elimde güzel bir de mesleğim var iş arıyorum çalışacağım..şu an tek derdim ayrılık gibi bi durum da ben çocuklarımı almak için nasıl bir süreçten geçmeliyim izlediğim yol ne olmalı detayları öğrenmek istiyorum..mümkünse tabii...

10. 15 Haziran 2008
  11. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Tekrar geçmiş olsun.Velayet konusunda yaşı çok küçük olup anne bakım ve şefkatine mutlak ihtiyaç çağında bulunan çocukların velayetinin anneye verilmesinin(velayeti kullanmaya engel çok ciddi engeller ve sakıncalar olmadıkça)zorunlu olduğuna dair istikrarlı yargıtay görüş ve uygulamaları vardır. Velayet düzenlenirken çocuğun yararının her şeyin üstünde olduğu,Yargıtay kararlarında, hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda çocu*ğun velayeti eşlerden birine verilirken, boşanmaya sebep olan eşin kusuru göz önüne alınmaz. Burada dikkat edilen husus, boşanmaya kusuruyla sebep olan eş, çocuğun geleceği bakımından çocuğa daha faydalı olacaksa velayet kendisine verilebilir. ALINTIDIR

Son düzenleme: 16 Nisan 2010
  12. 15 Haziran 2008
  13. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Dediğim gibi bir gelirinin olmaması çocukların velayetini alamaman için tek başına başına bir sebeb teşkil etmez.Zaten çocukların ve kendin için nafaka talep edebilirsin

14. 15 Haziran 2008
  15. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    Bide davayı sen açıcaksan ve avukat tutmayı düşünmüyosan ınternette örnek boşanma dilekçeleri mevcut.

16. 16 Haziran 2008
  17. depth blue

depth blue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım arkadaşım örnek için çok sağol.. ben seninle bu konuyu bir e bir görüşek isterdim .imkanı olsada bunu yapabilsek,forum kurallarına da aykırı gelmek istemiyorum o yüzden bi şekilde daha detaylı konuşma imkanı bulmayı temenni ediyorum.allaha emanet ol görüşmek dileğiyle..

18. 19 Haziran 2008
  19. depth blue

depth blue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım uzun zaman oldu cevap gelmedi senden hafta içi muhtemelen çalışıyorsun umarım bir şekilde haberleşiriz sağlıcakla kal... blue