maaş hacizi

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve nevin84 tarafından 1 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : nevin84
  1. nevin84

nevin84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    yaklaşık 16 aydır bir fabrikada işçi olarak çalışmaktayım. 2008 yılında çektiğim krediyi 3 taksit ödedikten sonra ödeyemedim .bundan dolayı 4 ay önce maaşımın 1/4 e haciz kağıdı iş yerine gönderilmiş .eger ödemeyi kabul etmezsem işveren beni işten cıkarmak zorunda kalacagını söyledi.ben de kendi rızamla taksitleri ödemeyi kabul ettim.su ana kadar 3 taksit ödedim.ama bu aydan sonra artık ödeyecek durumum yok.eğer taksitleri ödeyemeyeceğimi söylersem işten cıkarılırmıyım.yada cıkarılırsamda tazminat alabilirmiyim.böyle bi hakkım varmı.lütfen bana yardımcı olun.ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.şimdiden teşekkürler.

2. 6 Ağustos 2010
  3. daphne81

daphne81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Maaşınıza haciz konulmuşsa siz maaşı almadan işverenin keserek icra dosyasına ödemesi lazım. Sizin kabul edip etmemeniz önemli değil. Bu durumda bu bir işten çıkarma nedeni değildir. Ama işveren ödemeyip siz maaşı alınca ödüyorsanız ve bundan sonra ödeyemeyecekseniz işverenin sorumluluğu ortaya çıkar, icra dairesinin kararını yerine getirmemiş olur. Onu zor durumda bırakmamak için kendiniz işten çıkarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

4. 15 Mart 2011
  5. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    aşağıda cevap veren arkadaşımızın cevabına ek olarak belirtmeliyim ki
    Yargıtay yeni kararlarında işçinin maaşından kesinti yapılmasını haklı fesih nedeni saymaktadır