Magnezyum Eksikliğine Dikkat

Konusu 'Vitaminler' forumundadır ve husel tarafından 10 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Magnezyum Eksikliğine Dikkat!  Yetişkin bir kişinin günlük magnezyum ihtiyacı Dünya Sağlık Teşkilatı'na göre 300 mg. Ancak magnezyum ihtiyacı özellikle hamile kadınlar ve emziren annelerde, iki katına kadar çıkıyor. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan 11 mineralden biri olan ve enerji gerektiren tüm metabolik olayların yürütülmesinde başrolü oynayan magnezyumun eksikliği birçok hastalığa neden olmakla birlikte, bu eksikliğin yüksek seviyeye çıkması ölümle dahi sonuçlanabiliyor.

  Günlük hayatta, şikayet edilen birçok rahatsızlık ve birbirinden farklı pek çok hastalık vücutta magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Günümüz koşullarında doğal yollar ile bu eksikliği gidermek gün geçtikçe zorlaşıyor. Vücudun gereken magnezyumu günlük besin ve içilen su ile karşılaması gerekirken, tarımda hormon kullanımının yaygınlaşması, fast food tarzı beslenme alışkanlığı ve içme suyu olarak sert suların tercih edilmemesi alınan magnezyum miktarının gün geçtikçe azalmasına ve tehlikeli sınıra gerilemesine yol açıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada 1940-1994 yılları arasında 32 milyon kişinin magnezyum eksikliğinden yaşamını yitirdiği ve toplumda magnezyum eksikliği görülme oranının %10-20 arasında olduğunu ortaya koyuyor.

  Magnezyum neden gerekli?

  Magnezyum, insan vücudunda bir ön faktör gibi rol oynayarak, 300 den fazla enzimatik reaksiyona giriyor. Böylece kemiklerin güçlenmesini sağlıyor ve karbonhidrat metabolizmasında en temel görevleri üstleniyor. Canlıların yaşamında temel olan proteinlerin yapımını sağlıyor. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olmuyor ve insanlarda metabolik aktiviteler meydana gelmiyor.

  Magnezyumun kalp üzerinde de yaşamsal olumlu etkileri bulunuyor. Aritmilerin tedavisi ve kalp krizinin tedavisinde kullanılan magnezyum, kalp kasının kasılma şiddetini azaltıyor ve kalbin daha az enerji ile oksijen kullanmasını sağlıyor. Başka bir deyişle kalbin ekonomik çalışmasına olanak tanıyor.

  Yeterli seviyede magnezyum alınmazsa ne olur ?

  Kaslarda gerilmeler ve kramplar, sersemleme, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk hissi, kadınlarda ağrılı adet, ellerde iğnelenme hissi, uyuşukluk, migren, gerilim tipi baş ağrısı , bulantı, kusma ve çarpıntı gibi ortaya çıkan belirtiler vücutta magnezyum eksikliğinin habercisi olabiliyor.

  Yaşlılarda hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklar ve bunların tedavisi için uygulanan diyet, kadınlarda ise adet ve hamilelik dönemleri, magnezyum ihtiyacını artırıyor. Ayrıca, sporcular, kalp ve hipertansiyon hastaları ile şeker hastaları da, daha yüksek oranda magnezyum takviyesine ihtiyaç duyuyor. Alkol tüketimi, yoğun zihinsel faaliyetler ve stres durumlarında, magnezyumun atılmasına neden olan ilaçların kullanımında da vücudun magnezyuma olan gereksinimi yükseliyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yetişkinlerde 300 gr . olan günlük magnezyum ihtiyacının doğal yollardan karşılanamaması, ölüme kadar uzanan sağlık risklerini beraberinde getirdiği için, özellikle magnezyum ihtiyacı yüksek grupların, bu eksikliği medikal yollarla gidermeleri gerekiyor.
   
 2. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 3. kardelen5270

  kardelen5270 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  59
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Bu yazıyı yukarıya taşımanın zamanı gelmiş.
  Aktardığın bilgiler için teşekkürler.
  Birkeç bilgi ilavesi de benim tarafımdan olsun:
  Spor yapanlar, hamileler ve yaşlılarda kas kramplarının görünmesinin en büyük nedeni magnezyum eksikliğidir.
  Büyüme çağında magnezyum ihtiyacı doruk noktadadır. Çünkü magnezyum kemik yapımının ve kalsiyumun kemiklere bağlanmasının temel taşıdır.
  En fazla bulunduğu besinler: patates, muz, ceviz, fındık vs.
   
 4. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 5. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  BU DA BENDEN OLSUN!...

  Magnezyum eksikliğinde sinirlilik, uyumsuzluk, iştah kaybı, depresyon, kas krampları ve kasılmaları, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyuşukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebileceğini belirten uzmanlar, sigara içenlerin daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

  Vücudumuzdaki kas ve sinir fonksiyonlarının yürütülmesinde, kemik güçlülüğünün ve kalp ritminin düzeninin sağlanmasında magnezyumun önemine dikkat çeken uzmanlar, sigara içen kişilerde magnezyum ihtiyacının günlük gereksinimin iki katına çıktığını belirtiyor.

  Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümünün olmayacağını kaydeden uzmanlar, hücre geçirgenliğinde önemli bir rol oynayan magnezyumun, kalsiyumun fizyolojik karşıtı olduğunu ifade ediyor.

  Magnezyum eksikliğinin pıhtılaşmayı arttırıp kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırladığını söyleyen uzmanlar, magnezyum eksikliğinde sinirlilik, uyumsuzluk, iştah kaybı, depresyon, kas krampları ve kasılmaları, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyuşukluk, koroner spazm gibi belirtilerin görülebileceğini dile etiriyor.

  Alman Beslenme Birliği (DGE) ve Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre günlük magnezyum ihtiyacının 300 mg olarak belirlendiğini ifade eden uzmanlar, stres, büyüme, hamilelik, emzirme, hastalıklardan sonraki iyileşme dönemlerinde ve ağır egzersizlerde magnezyum ihtiyacının daha çok arttığını bildiriyor.

  Uzmanlar, adet öncesi gerilimi (PMS) olan kişilerde yapılan çalışmalarda belirgin bir magnezyum eksikliğine rastlanıldığını ifade derek bu kişilere oral magnezyum verilmesi sonucu adet öncesi gerilim aş ağrılarında belirgin azalma ve davranış değişikliklerinde düzelme izlendiğini belirtiyor.

  Uzmanlar, magnezyum eksikliğinin belirtilerini ise şöyle sıralıyor: Beyne ait belirtiler: Artan hassasiyet, yorgunluk, anksiyete durumları, depresyon.

  Organlara ait belirtiler: Bulantı, kusma, mide-bağırsak krampları, rahim kasılmaları (adet sancısı, adet öncesi gerilim). Kalbe ait belirtiler: Ritm bozukluğu, çarpıntı, göğüs ağrısı, kalp ilaçlarına karşı hassasiyet artışı.

  Adalelere ait belirtiler: Titreme, adalelerde kuvvet azalması ve kasılma nöbetleri. Magnezyumun vücudumuz için önemli 11 mineralden biri olduğunu ifade eden uzmanlar, deniz suyu, kaynak suları ve tüm yeşil bitkilerin magnezyum taşıdığını bildiriyor. Uzmanlar, ıspanak gibi yeşil sebzelerin, içerdikleri klorofilin yapısında magnezyum olduğu için iyi birer magnezyum kaynağı olduklarını vurgulayarak ayrıca kuru yemişler, tohumlar ve tüm hububatların da magnezyum içerdiklerini ifade ediyor.

  Ayrıca muz, avakado, kakao, dil balığı gibi yiyecekler de magnezyumun önemli kaynakları arasında gösteriliyor.

  Özellikle beslenmeye bağlı olmayan magnezyum stoklarının azaldığı durumlarda ilaçla magnezyum desteği gerektiğinin altını çizen uzmanlar, magnezyumun oral yolla da alınabileceğini, acil durumlarda veya ciddi eksikliklerde ise damar içine magnezyum verilmesinin tercih edildiğini belirtiyor. Şiddetli klinik eksiklik semptomlarını ortadan kaldırmak için uzun süreli magnezyum kullanımının gerektiğine dikkat çeken beslenme uzmanları, magnezyum depolarının tamamıyla dolmasından önce klinik semptomlarda gelişme oluşacağından 6 haftalık uzun dönem tedavi uygulanması gerektiğini bildiriyor.
   
 6. 11 Eylül 2007
  Konu Sahibi : husel
 7. CUVCUV

  CUVCUV Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.246
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Magnezyum, insan vücudu için hayati önem taşıyan 11 mineralden biri olup, enerji gerektiren tüm metabolik olayların yürütülmesinde başrolü oynamaktadır.

  1775 yılında Black tarafından ilk defa gösterilmiştir. Kimyasal simgesi Mg dir. Doğada yaygın olarak bulunur; deniz suyu, kaynak suları ve tüm yeşil bitkiler magnezyum taşır. Magnezyum, insan ve hayvan yaşamı için mutlaka bulunması gereken bir elementtir.

  Kalsiyum, potasyum gibi elementlerin etki ve fonksiyonları çok öncesinden anlaşılmış olmasına rağmen Mg'un etki ve fonksiyonları daha geç anlaşılmıştır. Magnezyum eksikliğinin insan ölümüne yol açtığı günümüzde bilinen bir gerçektir. Bu elementin verilmesi sadece eksikliği gidermekle kalmaz ayrıca başta kardiovasküler sistem olmak üzere birçok sistem üzerinde farmakokinetik etkiler gösterir. Birçok kardiovasküler, nörolojik ve jinekolojik klinik çalışma magnezyumun etkisini incelemiş ve göstermiştir.

  İnsanın mental işlevleri de enerji ile ilgilidir. Mg enerjetik reaksiyonların hepsinde yer alır. Tüm enerji elde edilen ve enerji saklayan reaksiyonlar magnezyum varlığında gerçekleşir. Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olmaz, insanlarda metabolik aktiviteler meydana gelmez. 300'den fazla enzimin çalışmasına yardımcı olur. kemik yapısının dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Karbonhidrat metabolizmasında en temel görevleri alır. Canlıların yaşamında temel olan proteinlerin yapımından sorumludur. Yaşama biçimindeki değişiklikler, değişen beslenme alışkanlıkları aldığımız ve ihtiyaç duyduğumuz magnezyum miktarını değiştirir.

  Doğada magnezyum öncelikle yer kabuğundaki kayalarda bileşik halde ve ayrıca deniz suyunda bulunur. Bitkiler de yeşil renklerini merkez atomu magnezyumdan oluşan karmaşık bir zincir yapısına sahip klorofile borçludur. İnsan organizması da yaklaşık 26g. magnezyum içerir ve bunun büyük bir kısmı ( % 60 ) kemiklerde saklıdır. Yaklaşık % 40'ı ise kas ve organlarda yer alırken yalnızca % 1'lik bir kısmı kanda bulunur.

  asında zaman zaman olağanüstü bir element olarak yer alırken zaman zaman da haksız yaklaşımlarla karşılaşan magnezyum, günümüzde rutin olarak jinekolojide ve kardiyolojide kullanılmaktadır. Tıp kitaplarındaki gittikçe artan endikasyonları önemini kanıtlamıştır. Jinekolojideki TOKOLİZ (doğumun durdurulması veya geciktirilmesi), EKLAMPSİ KOMASI (gebelik zehirlenmesi) ve kramplarda kullanılması tedavi örneği olarak verilebilir, kardiyolojik örnek olarak da aritmilerin tedavisi ve miyokard enfarktüsü (kalp krizi) tedavisi örnekleri verilebilir.  Magnezyum ihtiyacınızı test edin


  Aşağıdaki 10 soru, yaşamsal önem taşıyan magnezyumdan yeterince alıp almadığınızı gösterecek.

  • Sancılı sinir tutulmaları nedeniyle geceleri sıkça uyanır mısınız?
  • Kas tutulmaları örneğin bedensel yada sportif faaliyetlerden sonra mı görülüyor?
  • Zaman zaman göz kapaklarınızda seğirme oluyor mu?
  • Özelliklede ense ve omuzda kas gerilmelerinden ve kas sancılarından şikayetçi misiniz?
  • Örneğin ellerde ve bacaklarda karıncalanma gibi duyuları sıkça hissediyor musunuz?
  • Düzenli olarak su attıran ilaçlar (Diüretik), müshil, kalp destekleyici (Digitalis) yada kan basıncını düşürücü ilaçlar alıyor musunuz?
  • Düzenli olarak alkol tüketiyor musunuz?
  • Migreniniz var mı?
  • Kendinizi sıkça stresli hissediyor musunuz?
  • Diyabetik misiniz?


  Değerlendirme:“Evet” olarak yanıtladığınız soruları toplayınız. En az iki soruya “Evet” diye yanıt verdiyseniz bu yetersiz magnezyum alımına işaret olabilir. Lütfen hekiminiz ve eczacınızdan bilgi alınız. Günlük 300 mg magnezyum desteği ile dengeli bir magnezyum alımını sağlayabilir ve yüksek magnezyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

  Magnezyum eksikliği açısından riski yüksek olan gruplar:

  - 12-18 yaş grubu
  - Hamile kadınlar
  - Emziren anneler
  - Yüksek performans atletleri
  - Düzenli laksatif kullananlar - Kronik diyareli hastalar
  - Beslenme bozukluğu olanlarda
  - Düzenli diüretik kullananlar
  - Alkolikler
  - Diyabetikler


  magnezyum.net
   
 8. 12 Eylül 2007
  Konu Sahibi : husel
 9. gumusboncuk

  gumusboncuk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  488
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  teşekürler paylaşımın için sanırım bendede magnezyum eksikliğivar
   
 10. 1 Ekim 2014
  Konu Sahibi : husel
 11. KadinlarKulubu

  KadinlarKulubu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  5.188
  Beğenildi:
  562
  Ödül Puanları:
  143
 12. 27 Ekim 2014
  Konu Sahibi : husel
 13. pelikant

  pelikant Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2014
  Mesajlar:
  39
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  18
  hamile bir kadında olması gereken normal magnezyum değeri nedir ? benim 1.87 çıktı
   
 14. 31 Ekim 2014
  Konu Sahibi : husel
 15. Elifelif55

  Elifelif55 Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2014
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  13
  Çok faydasını gördüm bunun. D3 vitamini, magnezyum, çinko ve kalsiyum. Geçirdiğim bir kazadan da çok hızlı iyileşmeme yardımcı oldular.
   
 16. 26 Aralık 2014
  Konu Sahibi : husel
 17. emma79

  emma79 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2011
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  43
  Magnezyum eksikliği sadece ilaçla mi gideriliyor
   
 18. 29 Aralık 2014
  Konu Sahibi : husel
 19. caliskankizasli

  caliskankizasli Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2014
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  13
  Magnezyum tarım yapılan topraklarda fakir olduğu için beslenmemize yeterine girmiyormuş deniliyor, doğrudur sanırım, çok faydasını gören var.