mahkeme kararıyla isim değiştiren?

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Pink_U tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

2 Ekim 2008
    Konu Sahibi : Pink_U
  1. Pink_U

Pink_U Eğrilere eş misin dünya Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    aranızda ismini değiştiren varmı.öss ye girecekler için lise diplomasında srun yaşanırmı.bilen varsa cevaplarsa sevinirim

2. 2 Ekim 2008
  3. hxixstory

hxixstory Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim bi tanıdığım uğrastı biras o iş için ama geçerli bi neden arıyolarmıs mahkemede uzun iş yani bıraktı o sonra uğrasmayı...

4. 2 Ekim 2008
  5. kuzi

kuzi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    Değiştiren tanıdıklarım var, çok zor bişey değil bildiğim kadarıyla, dava açıp bir iki şahit gösteriyosun, çevremde beni bu isimle tanıyolar kimlik ismimle tanınmıyorum zorluk yaşıyorum gibi bir sebep gösteriyosun (avukat halleder zaten o işi), şahitlerde onaylıyo ve değiştiriyosun, tabi resmi işlemlerde zorluk yaşarsın bir süre, isim değişikliğine ilişkin mahkeme ilamını sürekli taşıman lazım yanında, diploma işine gelince okuldan diploma yerine geçecek mezun olduğuna dair başka bir belge alabilirsin belki yeni isminle

6. 2 Ekim 2008
  7. hxixstory

hxixstory Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mesela adının kötü bir anlamı varsa ya da mesela hani bazen r ya da s gibi harfleri söyleyemediğimizden adımızdada varsa o harfler zorluk çekeris ya işte öyle geçerli bi nedenin olması gerekliymiş...

8. 3 Ekim 2008
  9. Pink_U

Pink_U Eğrilere eş misin dünya Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bakalım ben başvurumu yapıcam haklı sebebplerim var.zaten daha çok başka isimle tanınıyorum deyip 2 de şahit götürünce hakimde anlayışlıysa eğer bir celsede iş bitiyomuş.mutlaka zor olacaka ama napalım

10. 3 Ekim 2008
  11. kokohantes

kokohantes Bir bedende 3 kalp :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Lisede bi arkadaşım değiştirmişti adını
    Çocuğun adı Zuhaldi
    Çok problem yaşıyordu
    Tanımadığı herkes kız sanıyordu
    Sonra çok uğraşmadan değiştirdi
    O yılda öss'ye girdi
    Bi problem yaşamadı

12. 3 Ekim 2008
  13. kommiks

kommiks Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Selam ...
    Forumda tatminkar bir cevap alamamışsınız. İsmimi değiştirmedim ama ismini değiştirdiğim oldu.
    Türk Medeni Kanununun 27. maddesi der ki;
    "Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir"
    Yani kısaca adını değiştirmen için haklı bir nedenin olması gerekir. Adını beğenmemen buna gerekçe olamaz. Örneğin aile veya yakın çevrende aynı isimden çok sayıda insan vardır, karışıklığa neden oluyordur, ismin örg veya ahlaki anlamda uygun değildir vs gibi haklı nedenlerin varsa bunun için dava açabilirsin. Dava da uzun sürmez. Hakim bir kısım kayıtları ister sen de iki tanık bildirdin mi tamamdır. İsim değiştirdikten sonra da hiçbir sorun yaşamazsın. Zira senin isim değişikliğin nüfus kaydına işleneceğinden bu durumu her zaman belgeleyebilirsin.
    Umarım işine yaramıştır. Daha fazla hukuki bilgi almak istersen özele veya kommiks@yahoo.co.uk adresine mesaj atabilirsin..
    SELAMLAR....

14. 3 Ekim 2008
  15. kommiks

kommiks Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Selam ...
    Forumda tatminkar bir cevap alamamışsınız. İsmimi değiştirmedim ama ismini değiştirdiğim oldu.
    Türk Medeni Kanununun 27. maddesi der ki;
    "Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir"
    Yani kısaca adını değiştirmen için haklı bir nedenin olması gerekir. Adını beğenmemen buna gerekçe olamaz. Örneğin aile veya yakın çevrende aynı isimden çok sayıda insan vardır, karışıklığa neden oluyordur, ismin örg veya ahlaki anlamda uygun değildir vs gibi haklı nedenlerin varsa bunun için dava açabilirsin. Dava da uzun sürmez. Hakim bir kısım kayıtları ister sen de iki tanık bildirdin mi tamamdır. İsim değiştirdikten sonra da hiçbir sorun yaşamazsın. Zira senin isim değişikliğin nüfus kaydına işleneceğinden bu durumu her zaman belgeleyebilirsin.
    Umarım işine yaramıştır. Daha fazla hukuki bilgi almak istersen özele veya kommiks@yahoo.co.uk adresine mesaj atabilirsin..
    SELAMLAR....:eek:klava: