Mali müşavirliğe hazırlanan arkadaşlar yardım..

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve ozlem28 tarafından 21 Ocak 2008 başlatılmıştır.

21 Ocak 2008
    Konu Sahibi : ozlem28
  1. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba arkadaşlar,
    ben işletme mezunuyum. muhasebe tecrübem var fakat büro muhasebesiyle ilgili bir tecrübem yok. en büyük hedefim mali müşavir olmak. şuan küçük bir şirketin muhasebesini tutuyorum.müşavirlilk bürosunda çalışmak istedim tecrübem olması işleri daha iyi kavramam açısından ama başvurduğum yerler büro tecrübem olmasını istediler. sınava hazırlanmak içimden gelmiyor şuan çünkü sınavı kazansam kısa zaman içinde stajımı yapabileceğim biryer bulmam gerekiyor. belkide staja başlama sınavını kazandıktan sonra büroda iş bulmam daha kolay olacak.
    aranızda müşavir olan yada bu yola baş koymuş arkadaşlarım varsa bu işin zorluklarını paylaşırsanız çok sevinirim. yakın çevremde müşavir kimse yok danışabileceğim. şu durumda sınava girmemi önerirmisiniz. yoksa önce çalışabileceğim bir büromu bulmam gerekiyor..fisfisfis

2. 22 Ocak 2008
  3. filiz80

filiz80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba,
    ben muhasebe bürosunda çalşıyorum.büro tecrüben olmayabilir.bu malimüşavirlik sınavına hazırlanmaman için bir gerekçe olmamalı bence.çoğu üniversite mezunu arkkadaşlarımız okul bittikten sonra bu sınava giriyor.sınavı kazanırsan eğer iş büro bulmaya kalsın ki onu bulursun bence yine.sınava gerçekten iyi hazırlanman gerekiyor,kolay bir sınav değil.muhasebeyle ilgili bir sürü forum siteleri var ordan araştırıp ordaki arkadaşlardan da bilgi alabilirsin.a.s.

4. 22 Ocak 2008
  5. killbill

killbill Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    Ben en son yapılan sınava girdim.1.000 ytl ye yakın para yatırmak gerekiyor.İlk sınavımdı kazanamadım 48 civarı bişey aldım.Aralıkta tekrar başvurmam gerekiyordu fakat ilk sınavı veremediğim için hiç içimden gelmiyor artık.Soğudum diyebilirim.İlla büroda çalışacaksın stajını orada yapacaksın diye bi şart yok.Çalıştığın şirkettede staj yapabilirsin.Sınavın çok zor olduğunu söyleyemem.Bence kolaydı fakat puanlama sistemi malesef çok kötü.Çan eğrisi uygulanıyor o yüzden kaç puan alacağını bilemiyosun.Çok iyi beklerken çok kötü bi puan gelebiliyor.Benim daha 6 hakkım var ama dediğim gibi soğudum bide bebek düşünüyoruz 1 sene içinde o yüzden staja ara verme hakkıda yok.Kararsızım yani.Allah yardımcın olsun.

6. 23 Ocak 2008
  7. ozlem28

ozlem28 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    44
    Ödül Puanları:
    108
    tşkrler arkadaşlar, ilginiz için.. a.s.

8. 11 Temmuz 2008
  9. 0tospembe

0tospembe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    88
    bende istiorum mali müşavrlikkk:)) sana başarılar dilerim

10. 11 Temmuz 2008
  11. masal perisi

masal perisi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    mali müşavir olduktan sonra ofis açmayı düşünüyorsan çok tanıdık çevre gerekiyor ve pişmen için 2 sene...birde maddi olarak çok külfetli.....staja başladıktan sonra da maddi olarak bitmiyor....cd satıyorlar ücretli 300 ytl falan bunu almak mecburiymiş mesela.daha birsürü ödeme yapılıyor.
    stajını özel bir şirkette de yapabilirsin..ama gerçek muhasebeyi a dan z ye muhasebe bürolarında öğrenebilirsin.........deneyimli ve deneyimsiz eleman her zamana arar muhasebeciler...önce gelgit işleriyle başlarsın yavaş yavaş işi öğrenirsin...fakat sana bir tüyo vereyim..muhasebe bürosunda staj yapanlaa ücret ödemiyorlar genelde...yana 100 200 falan işte..bu seni tatmin etmez....ben senin yerinde olsam imkanım olsa özel bir şirkette çalışırken stajımı gösteririm...tanıdık bildik bir muhasebe bürosundada iş çıkışları 2 3 saat takılır işi öğrenmeye çalışırım.

12. 19 Temmuz 2008
  13. nevbahar

nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Ben iki dönem smmm staj sınavına girdim.

Bu arada bahsediler 300 liralık cd lerin alınması mecburi filan değil.

Sınavlar biraz zor çünkü çan eğrisi sistemi var. Ön muhasebe ile genel muhasebe biraz farklıdır ama öğrenmeniz yararınıza.

Ayrıca sınavı kazandıktan son staj için yer bulamazsanız odaya başvuruyorsunuz onlar size yer ayarlıyor.

Yolunuz açık olsuna.s.

14. 20 Temmuz 2008
  15. elisaa

elisaa Minik Serçe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    öncelikle merhaba canım
    benim 5 buçuk yıllık büro tecrübem var ve şu anda mali müşavirlik stajımı yapıyorum
    seneye Allah nasip ederse Mali Müşavir olucamcoksekeriremsu
    İlk olarak seni idealistliğinden ötürü tebrik ediyoruma.s.
    Eğer kararlıysan bu yola baş koy. Ancak şunu unutma önünde zorlu virajların olacak:kahve:
    Gelelim soruna. önce işmi buluyum yoksa sınavamı giriyim diye sormuşsun
    işyeri alternatiflerin olsun cnm sınavı kazandıktan sonra büro büro gezip iş arayan arkadaşlarım oldu
    bilirim çok zor bir durum. Ama hiç biri açıkta kalmadı.
    Sınavlarda çan eğrisi sistemi olduğu için çok sıkı bir sınav temposu seni bekliyor
    belki ilkinde kazanamayabilirsin , belki ikincide de temennim ilkinde kazanmanda:1hug:
    ben 5. de kazanmıştım. mesleğim buydu vazgeçmedim.. vazgeçmeyide hiç düşünmedim ve nihayet oldu.
    Eğer kararlıysan başarılı olacağına eminim. Bu konuda her türlü soruyu sorabilirsin cnm bana. ders notları , ders çalışma taktiği.. vs.
    başarılarŞeniz

16. 20 Temmuz 2008
  17. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148

ARKADAŞLAR başarılar diliyorum benim babam da YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR...:1shok:ALLAH kolaylık versin;ne kadar zor meslek ya;sürekli özveri istiyor;her gelişmeyi takip etmek zorundasınız maliye ile ilgili..Ben babama Maliye Doktoru diyorumyerimseniben Sizler de öylesiniz demek (inş.) Bir bayan için daha zor olsa gerek..Son olarak tebrik ediyorve başarılar diliyoruma.s.
    senağlamaDuygulandım

18. 20 Temmuz 2008
  19. nevbahar

nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Haziranda girdiğim sınavda deha 98 soru tutturmuş ama elimde testleri yok:a015:

Geçmiş sınavlardan da birebir 32 soru sorulmuş.

Siz nasıl hazırlandınız paylaşırsanız gerçekten sevinirim zira kasım sınavında bu işi artık bitirmek istiyorum:a015: