Mamadan Yoğurt

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve esenruzgar tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

6 Haziran 2010
    Konu Sahibi : esenruzgar
  1. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar mamadan yoğurt yapmak istiyorum ama bir türlü tutmuyor. Bebeğim laktoz intoleransı olduğu için Bebelac LF kullanıyorum. Acaba mamadan yoğurt yapanlar nasıl yapıyorsunuz?

2. 6 Haziran 2010
  3. marduk

marduk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    100 ml normal mama hazırla. ısısı parmağın değince tutabileceğin kadar sıcak olsun. ardından içine 2 çay kaşığı yoğurt ekle ve 3-4 saat (ısısını muhafaza ederek) beklet. :)

Son düzenleme: 6 Haziran 2010
  4. 6 Haziran 2010
  5. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Aynı şekilde yaptım. Ölçüler farklı olabilir. Ama tutmadı. Ben fırının içine koyarak yapıyorum. Laktozsuz sütten yaptığım yoğurt bile tuttu ama mamayla tutturması daha zor sanırım.
    Ben biraz sıcak mı yaptım mamayı ondan mı oldu diye düşünüyorum. Bir de öyle deniycem bakalım.

6. 7 Haziran 2010
  7. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Tekrar yaptım mamayla. Bu sefer üzeri ayrık ayrık oldu yoğurdun ama alt kısımları sulu olmakla birlikte tuttu gibi. Mamadan yoğurt böyle mi oluyor acaba? Baya sulu. Bu mayaladığımı bebeğime yedirsem mi acaba bugün? Bikaç kaşık denemek istiyorum.

Bir de yoğurdu mayalarken, sütün içine yoğurdu direk bırakıyormusunuz, yoksa biraz karıştırıyormusunuz? Sanırım kullandığımız yoğurt da biraz ılık olması gerek.

Son düzenleme: 7 Haziran 2010
  8. 7 Haziran 2010
  9. marduk

marduk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet biraz sulu oluyor normal yoğurda göre. ben yoğurdu koyduktan sonra biraz karıştırıyorum.
    evet dediğiniz gibi yoğurdun ılık olması gerek. oda sıcaklığında olması yeterli. yapmadan bir süre önce yoğurdu dolaptan çıkarabilirsiniz.
    yarasın bebeğinize :)

10. 7 Haziran 2010
  11. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Yoğurt gaz yapar mı ? Ya sebze püresi ya da yoğurt yoğun gaz yapıyor oğlanda. Gazdan kıvranıyor çocuk şimdi

12. 7 Haziran 2010
  13. marduk

marduk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yoğurt bazı bünyelerde gaz yapabiliyor evet. bebeğinizde laktoz intoleransı olduğu için yoğurt da etki edebilir. sebze püresi hazırlarken hangi sebzeleri kullanıyorsunuz? kıyamam :KK43: bir an evvel rahatlar inşallah. doktorunuza da danışmanızda fayda var.

14. 7 Haziran 2010
  15. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Sağolasın canım. Havuç, patates, pirinç ten yapıyorum püreyi. Biraz koyu oldu sulandırdım. Evet sanırım laktoz intoleransı olduğundan oluyor. Doktor neocate mamayı kullanarak mayala dedi ama yine sorun olacağını düşünüyorum ben. Belki ilerleyen zamanlarda ancak yiyebilecek yoğurdu :KK43:

Nedir bu gazdan çektiğmiz ya doğduğundan beri... öyle böyle değil saatlerce uyutmuyor :KK43:

16. 7 Haziran 2010
  17. sezince

sezince Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    milupanın bir kitapçığı var bende. orada mamadan yapılan yoğurdun sulu olacağı belirtilmişti.

18. 8 Haziran 2010
  19. esenruzgar

esenruzgar Bitti ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Mamadan yapılan yoğurt inek sütünden yapılan yoğurdun yerini tutacağını sanmıyorum aslında. Hem onda da yoğun gaz yaptı. Neocate mamasınında da büyük ihtimal sorun olacak. Boşuna alacaz o mamayı da. Yoğurt için erken sanırım...