Manik Depresifler ve Yakınları ...

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve hanxixmsultan tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

22 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : hanxixmsultan
  1. hanxixmsultan

hanxixmsultan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar........
    ben de bir manik depresif yakınıyım.eğer bu hastalığa sahipseniz veya bir yakınınız bu rahatsızlıktan muzdaripse deneyimlerimizi paylaşalım istiyorum.a.s.

2. 22 Mayıs 2008
  3. slm.ben manik depresifim.deneyimleri merak ediyosun..hmm..şimdi bu hastalık nadir görülen bi hastalık ve ben nerde nadir görülen hastalık var, gidip buluyorum:) bu hastalıga üniversite yılımın 2. yılında zemin hazırladım farketmeden de olsa. en basta yogun bir depresyon yasadım yani sadece hastalıgım depresyondu.iki yıl sonra ise bir mani atagı geçirdim ki allah düşmanımın basına vermesin.resmen akli dengemi kaybetmiştim, resmen bir deli gibi davranıyordum.bir kaç ay böyle delirmiş vaziyette gezdim.annem hep yanımdaydı,okul vardı ama derslere gidemiyordum her gün hastaneye gidip çare arıyorduk annemle.mani dönemimde kendimi çok üstün bir insan olarak görüyordum, yüzlerce km yürüsem yorulmam gibi geliyodu.aşırı hiperaktiftim.bir hafta uyumadıgım ve yemek yemedigim oldu.bir haftada 10 kilo verdim.dini yönden de acaip düşüncelere sahiptim.kendimi bu arada asker sanıyodum.tv izlerken mesela vj ler, dizilerdeki insanlar bana mesaj veriyomuş gibi geliyodu.her cümleden her bakıştan mesaj, gizli bir anlam çıkarıyorum.çok konusuyordum.daldan dala atlıyordum.annem bizi öldürdün diyodu ben gercekten onları öldürgümü sanıyordum.daha neler neler..hatırlamak bile istemiyorum.yemin ederim allah düşmanımın basına vermesin.manik bir dönem yaşamaktansa depresif bir dönem yaşamayı tercih ederim.ama tabi depresyon da çok kötü bir şey.aylarca yatagıma yapışık vaziyette yaşamama neden oluyor.depresyon deneyimlerimi anlatmam gerekirse aylarca yataktan çıkmamak, güneşten, gündüzden nefret etmek, gece sabaha kadar tv izleyip akşam olana kadar uyumak,dogru düzgün yememek,içmemek, yıkanmak istememek,intiharı düşünmek, intihar planları yapmak, aglamak, aglamak,aglamak..
    allaha çok şükür aylardır ilaç kullanmadıgım halde psikolojik sorun yaşamıyorum.yaşadıklarım sadece moral bozuklugu oluyo, bir iki gün içinde geçiyo.ilaçlarımı hayatım boyunca kullanmam gerekiyo fakat karacigerim şimdiye kadar binlerce ilaç kullandıgım için sanırım kötü durumda.sadece acil durumlarda yani depresyona girecegimi anladıgım zamanlarda baslıyorum tedaviye.tabi doktoruma gidip durumu anlatarak..
    ismini unuttum bu konu hakkında soru soran arkadasın bunları yazarken ama, hayrola, sorun nedir? deneyimlerim belki yardımcı olmuştur..kendine iyi bak..

4. 23 Mayıs 2008
  5. deneyim yazılarak hiç bi yere ulaşamayız.umarım en kısa zamanda çözüm bulunur.etkili tedavi yöntemleri var.arkdasının esinin mutlaka tedavi olması lazım belki de oluyordur bilmiyorum. 2- 3 ay sonra düzenli kullanırsa ilaçlarını iyileşecektir.fakat adamcagız işe gidiyorsa tehlikeli.ya hastaneye yatırılmalı, ya da evde tedavi edilmeli iyileşene kadar.allah sabır versin..çok zor gercekten yaşamış biri olarak..
    ayrıca bu dönemde bütün mal varlıgını akrabalarına, arkadaslarına devreden ve iyileştikten sonra çok pişman olmuş insanlar var..kesinlikle dikkat edilmeli.

6. 23 Mayıs 2008
  7. hanxixmsultan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar cevap yazdığınız için tşkler.
    benim eşim rahatsız.bizde 2 yıl önce tanıştık bu hastalıkla.
    ilk önce depresyonla başladı aynı senin gibi 3-4 ay sonra mani atağı geldi. benim eşimde bu dönemde iş konusunda taşkınlıklar yapıyodu bide illa birilerine yardım yapıcam diyodu tabi zamanla daha da ağırlaşıyo.neyse atağı atlattıktan sonra 6 ay falan ilaç kullandık ve büyük bir hata yaparak tedaviyi ve ilaçları kestik.
    ve mani daha da ağır bir şekilde geri geldi.bu sefer hastaneye yatırdık.çok şükürki geçti şimdi ilaçlarımızı hiç aksatmıyoruz.daha iyi inşallah bi daha atak yaşamaz.
    bizimde o zamanlar çok canımız yandı ama şimdi o günlerden espri çıkararak utanmasını önlemeye çalışıyoruz.
    çok zor bi hastalık Allah hepimizin yardımcısı olsun sana da geçmiş olsun canım.
    aslında başlığı bipolar bozukluk tanısı konan varmı diye açmıştım ama pek cevap yazılmadı.

8. 23 Mayıs 2008
  9. hanxixmsultan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkaadşınıza ilaçları ve tedaviyi kesinlikle bırakmamasını söyleyin lütfen çünki hayat boyu süren ve tedavi gerektiren bi rahatsızlık tşk.a.s.

10. 23 Mayıs 2008
  11. slm hanımsultan.eşin umarım en kısa zamanda iyileşir.ilaçlarını benim yaptıgım gibi bırakmasın.çünkü aradan bir yıl gecse de depresyon zayıf bi anını yakalayarak insanı yataga serebiliyo.lityum kullanıyordur büyük ihtimalle.lityum maniyi ve depresyonu önleyerek ortada kalmasını saglıyo,normal durumda kalmasını saglıyo insanın.ama lityum tedavisi sırasında tiroid bezleri ile ilgili bi kan tahlili gerekiyormuş ne yazık ki ben yaptırmadım.eşin yaptırsın bu testi.benim bogazımın sol yanında bi şişlik var digerine göre daha şiş sanki.sanırım tiroidle ilgili bişey ama ciddiye alıp da dr a gitmedim.en kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum dr a.
    bir de sizden ricam olucak hastalıkları internetten araştırmayın insan okudukça aaa bende de var aaa bu da var diye diye daha da hastalık hastası oluyo.internette abartılıp anlatılıyo,insanı panige sokuyo.tekrar geçmiş olsun.
    iyi bi psikiatrla kontrol edilmeli,sürekli aynı doktora gidilmeli çünkü bir keresinde baska bi doktora gittim öykümü bilmedigi için bana yanlış ilaçlar verdi daha da beter olmuştum.
    bipolar yazmışsın görmedim ama halk belki bilmeyeilir bipolar ne demek, ama teshisi konulan mutlaka anlar bipolar ne demek:)
    son olarak bu hastalık çok zeki insanlarda ortaya çıkıyo.çok düşünen,yaratıcı insanlarda.mesela van gogh bu hastalıktan müzdaripti.ingiliz roman yazarları özellikle.ben en azından bu açıdan bakarak kendimi yalnız hissetmiyorum ve kendi kendimi telkin ediyorum:teselli:

12. 23 Mayıs 2008
  13. inşallah en kısa zamanda iyileşir.ilaçlarını kullanırsa zaten 2 en geç 3 ay sonra eski haline dönecektir.yalnız bira içiyorsa içmesin.ilaçları boşuna kullanmış olur ve daha fazla psikolojiyi bozar.rahatlatıcı bitki çaylarından içsin mesela papatya çayı çok iyi geliyor.kendinize iyi bakın.hayat o kadar kısa ki hiç bişeyi kafaya takmaya degmez..

14. 26 Mayıs 2008
  15. hanxixmsultan

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet ilaçlarla kontrol altına alınan bir hastalık.
    ama ilacı bırakınca daha korkunç geri geliyor.
    gerçekten çok ilginç bir hastalık.
    defnesabunu sen terapiye gidiyormusun faydası oldumu

16. 25 Temmuz 2008
  17. stronger

stronger Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaslar...ben siteden henuz yeniyim..ve acıkcası bi polar bozukluk tanısı icin uye oldum diyebilirim...sizlerden biraz daha vahim bir farkım var sanırım..benim esimde manik depresif ama sorun bu da diil,cunku 5yasımda ki kızıma da 2senedir bu teshis yakıstırılıyodu..buyumesi beklendi,emin olmak istemedi dr lar( ki cok dr degistirdik) ama suan cok acık...ve mecburen bu yasında ciddi ilaclara basladık...bu ozellikle yetiskin rahatsızlıgı oldugundan, cocuklarda gorulmesi olagan diil...arastırmalara gore dunyada 5 yasında sadece amerikalı 1kız cocuguna bu teshis resmen konmus..ancak 2. sanssız cocuk benim kızım maalesef...anne baba olarak cok cırpınıyor, bilincli olmak adına 2 senedir surekli okuyor arastırıyoruz....cunku kızımın kullandıgı ilaclar degistirme bile yapıldıgı halde hic tesir etmiyor..bu durumda toplum icinde ciddi sorunlar yasıyoruz ve gelisimimiz de cok geride..egitimimizde gecikmeden deva arıyoruz...fikir yorum ve onerilerinize acıgım...simdiden tesekkurler..

18. 28 Temmuz 2008
  19. serin7979

serin7979 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu hastalık genetik mi? bir bilginiz var mı ??