Manisalılar acil yardıma ihtiyacım var.

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve geronimo tarafından 3 Ekim 2009 başlatılmıştır.

3 Ekim 2009
    Konu Sahibi : geronimo
  1. geronimo

geronimo Guest

Bu yaz nişanım var biliyorum daha çok var ama Manisalı Arnavut bir aileye gelin gidiyorum. Adetleri hiç bilmiyorum nişan bohçası aynı mı olur yoksa farklı mı? Yardım edin lütfenkafamçokkarıştı

2. 4 Ekim 2009
  3. yasmin45

yasmin45 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım manisalıyım ama arnawut olmadığım için adetleri bilmiyorum...
    eltin görümcewe kayınwalidene sor canım.ayıp değil ya,böyle böyle de ben bilmiyorum adetleri öğrenmek istiyorum herşey usulüne göre olsun istiyorum de.eminim söyleyecekleridr.
    buarada 4 yıl önce bi erkek arkadaşım wardı we arnawuttu.bana söylediği şey adetlerinin çok olduğı we arnawut olmayan birinin yapmakta zorlanacağıydı...

4. 4 Ekim 2009
  5. em4561

em4561 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben de manisalıyım fakat arnavut değiliz. biz de bohça bütün aileye yapılmaz. sadece damada ve geline yapılır. söz de de damada söz bohçesı verilir. daha sonradan evine giderken kayınvalideye seccade örtü götürülür. ama manisanın bi ilçesinde kuzenlerim onlar bütün aileye yaptılar hatta teyze halaya kadar. benim nişanlım trabzonlu ama adetlerimiz uydu. zaten konuştuk nişanlımla bunları. ama arnavutlarda takı çok olur onu biliyorum

6. 4 Ekim 2009
  7. yasmin45

yasmin45 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    he walla canım takı çok olur onlar da bi de ewler arabalar tükkanlar falan...kaydirigubbakcemile3

8. 4 Ekim 2009
  9. b3bish

b3bish ♥m3k♥ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bende manisaLıyım ama arnavutLArın adetLErini hic biLmem.ama nisandan önce iki aiLenin hanımLarı kimin ne adeti var konusur ona göre yapılacak yapıLır. benim 17ekimde nisanım.biz konustuk ve sadece geLin ve damada bohca oLsun diye kararLAstırdık. bence ezbere yapmaktansa konusup sormakta fayda var.

10. 4 Ekim 2009
  11. geronimo

geronimo Guest

Çok teşekkür ederim arkadaşlar:1hug: evet soracam bende ama hiç bişey bilmedende sormak istemedim. Arnavuta gelin gitmek zor diyorlar bakalım artık napacam:) opuyorumnanaktan

12. 19 Ocak 2010
  13. havvasayal

havvasayal Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım bende manisalıyım:)
    bizde damada bohça yapılır içindeki havlusu bohça ile aynı olur genelde ve çorap ve beyaz mendil konulur.
    damadın ailesine de bir bohça yapılır annesine bir tülbent çorap babasına havlu çorap kardeşleri erkekse havlu bayansa tülbent falan konulur ama çok abartılmaz hepsi bir bohçada veya tepside olur

14. 8 Şubat 2010
  15. per.vin

per.vin al.pervin Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Selam kızlar bende manisadanım a.s ağustos ayında sözlendim sadece onun annesi babası ve benim anne babam yani sadece aile arasında Asıl cümbüş mayısa doğru nişanım olacak onuda evde yapmayı düşünüyorum. Malum söz nişan kına gecesi kıza ait. herşeyi kız yapıyo zaten

16. 8 Şubat 2010
  17. per.vin

per.vin al.pervin Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Selam kızlar bende manisadanım ağustos ayında sözlendim sadece onun annesi babası ve benim anne babam yani sadece aile arasında Asıl cümbüş mayısa doğru nişanım olacak onuda evde yapmayı düşünüyorum. Malum söz nişan kına gecesi kıza ait. herşeyi kız yapıyo zaten oğlan alıp gidiyo kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile Evde yaparım ki ev eşyalarımı daha güzel alırım. yani bohça v.s hepsini nişanda yapmayı düşünüyorum ayrıca has gerçek arnavutum. Canm arnavutlar da en önemli şey mendil havlu patiktir. kayinvalideye mendil havlu patik bluz etek eşarp namazlık tesbih. kayın babaya çorap gömlek pantolana ektarya girer namazlık. görümceyede anneye koyduklarının genç işi olanı konur abi varsa ona tek gömlek alınır. Arnavutlarda saygı çok önemlidir o dikkat et herkez birbiylye tokalasır öperler. sende yüzük kesinlnnce bütün sülaleyi öpcen:) işte bu saygıları bohçayada sansır hepsini yani herkeze ayrı bohça yapılır. anne baba damat görümce gibi. hepsini farlı kumaşlarla sarıp üstünü tül kurdeleyle süsleyebilirsin. Ve arnavutlarda tatlıda çok önemlidir büyük bi ihtimal onlar sana söz yada bi kaç gün sonra tepsiyle baklava yapıp gönderirler. ve o kesinlikle boş çevrilmez sizde afiyetle yedikten sonra aynı şekilde tatlı yapıp tepsiyi geri göndermenz gerekir

Son düzenleme: 11 Haziran 2010
  18. 8 Şubat 2010
  19. per.vin

per.vin al.pervin Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    damadı unuttuk... :)