Marmara fokur fokur kaynıyor!!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve ngs2007 tarafından 4 Kasım 2007 başlatılmıştır.

4 Kasım 2007
    Konu Sahibi : ngs2007
  1. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Prof.Dr.Naci Görür den Alıntıdır.

“Faydaki akışkanların nitelik ve niceliklerin sürekli incelenmesi gerekir. Kurulacak gözlem istasyonundan yapılacak araştırmalar deprem felaketinin habercisi olabilir. Marmara’da bu kadar büyük bir deprem beklenildiği halde 350 bin liralık bir sensör alıp gözlem istasyonu kuramıyorsunuz. Lale için milyarlarca lira harcayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ne de İstanbul Valiliği 350 bin YTL vermedi. Hayatımı tehlikeye atarak, Marmara’nın 1200 metre derinliğinde deniz altında 7 saat inceleme yaptım. Deprem; siyasi, particilik ve ideolojik bir iş değildir. Ne bu günkü ne de geçmişteki Türk hükümetlerinin hiçbiri deprem konusunda gerekeni yapmamış ve sınıfta kalmışlardır.

Ağaca,çiçeğe,yeşile kesinlikle EVET.Ama Bilimi ve Feni ihmal etmeden,araştırma,geliştirme ve teknolojiyi aksatmadan.Müsbet ilimleri lütfen gözardı etmeyelim.

2. 9 Kasım 2007
  3. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ege bölgesinde yaşayan bir vatandaş olarak,dün geceden beri gözümüze uyku girmedi.Bilmiyorum kaç kez sallandık.Allah hepimizi korusun.Herkese geçmiş olsun.

4. 9 Kasım 2007
  5. sarxix papatya

sarxix papatya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Allah herkesı korusun.ıstanbulda da benım canlarım war.

6. 9 Kasım 2007
  7. tiviti

tiviti GELDİN DÜNYAMIZ OLDUN... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    evet yaa ben ege bölgesinde yaşıyorum ama burasıda hep sallanıyo canım
    korkuyorum valla ama yapacak bişey yok...
    hepimizi Allah korusun balıkesir dede annemler yaşıyo ...

8. 11 Kasım 2007
  9. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    allah bütün ülkemizi korusun ben hala 17 agustos depreminde olanlari unutmadim o caresizligin icinde ekmege sarilipta aglayan adamin tv deki görüntüsü suan bile aglattiyor beni orada kaybedilen her can benimde bir parcam kan bagim olmasina gerek yok malesef maaslarina gösterdikleri hassasiyeti halkimizdan esirgiyor yetkililerrrr

10. 11 Kasım 2007
  11. huysuz-citir

huysuz-citir Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Allah tüm vatandaki insanlarimizi korusun , canlarim inanin burda olsam dahi 17 agustos acisini bende tüm ailemle yalovada yasadim daha halen beynimde soku kazili , son gecemizdi canlarimizla ve 2 hafta bir yere kipirdayamadik . Simdi bögle haberler okuyunca kalbim duruyor istanbul ve tekirdagda canlarim oturuyor inanin sade onlari deyil tüm insanlarimiz icin kalbim atiyor bizzat o ani beraber yasamis bir insan olarak hepinizi Allah korusun

12. 15 Şubat 2008
  13. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Prof. Ahmet Ercan'dan deprem uyarısı

Yunanistan'daki depremi değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Ercan, Fethiye-Çameli-Burdur kolunun da depreme gebe olduğunu belirterek, 'Tam Fethiye'de olacak diyemesem de bu kuşakta 6 ila 7.2 arasında deprem olacak. Bu bölgede olacak deprem benim için sürpriz olmaz' dedi.

Merkez üssü Mora yarımadasının güneyindeki Methoni olan 6.5 büyüklüğündeki sarsıntının ardından Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depreme ilişkin soruları yanıtladı. Kaşkolunun da yardımıyla deprem hattını uygulamalı olarak gösteren Prof. Dr. Ercan, 'Bunun bir ucu Rodos, burası Fethiye. Fethiye'ye yakın uçlarda Çameli ve Burdur var. Buna Girit-Rodos-Fethiye yayı diyoruz. Deprem bunun üzerinde geziniyor. Ama en etkili olduğu yer Mora kesimi ve diğer taraftaki Fethiye-Burdur-Çameli kesimi. Buralar sallanıyor' dedi.

Bu bölgelerde 4-5 aydır öncü depremler yaşandığını ve bunun da bir gerginlik birikimi olduğunu gösterdiğini belirten Ercan, 'Dolayısıyla yay boyunca Ege ve Anadolu'nun altına yaklaşık 17 derece ile yaklaşık 700 kilometreye kadar dalmış durumda. Burada bir gerginlik boşalması oldu. Orada da bir gerginlik boşalması bekliyorum. 40 gün önce Mora'da bir deprem olacağını söylemiştim. Diğer kesim de bana göre duyarlı. Fethiye-Burdur kesiminde de büyük bir gerginlik bekliyorum. Bu da büyük bir sürpriz olmaz'diye konuştu.

Bu depremin zamanın belirleyebilmek için bölgede ayrıntılı inceleme yapılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Ercan, 'Bana göre Rodos-Fethiye-Çameli-Burdur kolu, buralar bir depreme gebe. Yapacağımız
    olay bundan sonra yerleşim alanlarının sınıflandırılmasıdır. Benim en çok korktuğum yer Fethiye. Fethiye daha önce büyük bir deprem gördü.

Ama ne yazık ki aynı çatal ağza yapılaşmaya devam ettiler. Fethiye'de bu konu ile ilgili konuşma yaptım, onları uyardım. Likyalılar Fethiye'nin tepelerin yapı
    yapmıştır. Bu yüzden birçok depremde zarar görmemişlerdir. Ama ne yazık ki cumhuriyet döneminden sonra Fethiye'deki çatal ağza, yani o gevşek jöle gibi olan yere yapılaşma devam etmiştir. Dolayısıyla yapmamız gereken o yapıları güçlendirmek değil, yıkmaktır. Tam Fethiye'de olacak diyemesem de ama bu kuşakta deprem olacak' şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ercan, bu bölgede deprem etkinliklerinin yaklaşık 1-2 yıldır oldukça gergin olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:
    'Bu dalma batma kuşağının Türkiye kolu Fethiye-Burdur-Çameli'dir. Dolayısıyla bu bölge deprem etkinlikleriyle yaklaşık 1-2 yıldır oldukça gergin olduğunu gösteriyor. Burada beklenen deprem büyüklüğü 6 ila 7.2 arasında olacaktır. Çünkü bu büyüklükteki bir deprem buradaki gerginliği boşaltır. Fethiye-Burdur-Çameli tarafında 48-50 yıldır deprem olmuyor. Bu bölgede olacak bir deprem benim için sürpriz olmaz.

Önemli olan deprem olduktan sonra 'ah vah' demek değil, deprem olmadan
    önce uyarmak. Ben de bu uyarıyı şimdi yapıyorum ve gereğinin yapılmasını istiyorum

14. 15 Şubat 2008
  15. TATOSH

TATOSH Ask dolu Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    allahım hepimizi o gün korusun..umarım hiç kimsenin burnu bile kanamaz... :senağlama:

16. 12 Mart 2008
  17. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Saat 20.53'te meydana gelen hafif şiddetli sarsıntıyla Marmara Bölgesi sallandı. Sarsıntı, İstanbul, Adapazarı, İzmit ve Yalova'da hissedildi.

Depremin merkez üssünün Çınarcık olduğu ve 4.8 büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Saat 20.53'de meydana gelen ilk belirlemelere göre can ve mal kaybsına neden olmayan deprem, Marmara Bölgesi'ndeki yerleşim merkezlerinde hissedildi.

Rasathane yetkilileri, depremin merkez üssünün İstanbul'a uzaklığının 50 km. olduğunu söyledi. Orta büyüklükteki deprem, ilk berlilemelere göre herhangi bir can kaybına veya hasara yol açmadı. Uzmanlar, bunun beklenen bir deprem olduğunu, Çınarcık'ın Doğu Marmara'daki aktif fay hattını oluşturduğunu belirtti.

Kandilli Rasathanesi uzmanlarından Prof. Dr. Gülay Altay, "Deprem Çınarcık'ta 4.8 şiddetinde meydana geldi. İstanbul başta olmak üzere civar illerde de hissedildi. Depremin öncü ya da artçı olduğunu henüz belirlemediklerini ifade eden Altay, her zaman depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor." dedi.

Altay, beklenen 'Büyük İstanbul Depremi'ni tetikleyecek bir unsur olabilme ihtimalinin çok düşük olduğunu ifade ederek, kendilerine herhangi bir hasar bilgisi ulaşmadığını kaydetti.

Allahım cümlemizin yardımcısı olsun..
    O çevrede olan arkadaşlarımıza geçmiş olsun..

18. 12 Mart 2008
  19. cemre_SU

cemre_SU halasının kuzusu:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    ay allah korusun canım ya bekleniyor zaten ist da