Marti jonathan livingston

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve Libyana tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 1. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]


  KİTAP HAKKINDA
  Bilindiği gibi martılar deniz kenarında ,balıkçı teknelerinin etrafında dolanıp karınlarını doyurmak için uçup duran kuşlardır. Onlar için bu uçuşun tek amacı yiyeceğe ulaşıp karın doyurmak, kıyıya ulaşmaktır.Ancak martı Jonathan Livingston için bu uçuşun amacı yemek bulmak değil, uçmaktır.O, sürekli öğrenmek isteyen bir kuş ve uçabilme yeteneğini de çok iyi değerlendirerek kalıplarının dışına çıkmak isteyen bir martıydı. Diğer martılar onun bu davranışları karşısında kaygılanıyorlar, bunun yanında ona destek olanlar da oluyor.Uzun çalışmalarının sonucunda hızlı uçma rekoru kırıyor, suya hızla dalıp çıkmayı ve böylece daha kolay avlanmayı öğreniyor.

  Ancak tüm bunları öğrenirken martı grubundan ayrı kaldığı için dışlanıyor. Martı Jonathan üzülüyor....Ama bu üzüntünün nedeni gruptan dışlanmak değil, bulduğu gelişmeleri diğer martılara aktaramamak ..Birgün kendisi gibi çok başarılı uçuşlar yapan bir arkadaş buluyor. Bunlar bir ,iki,üç derken çoğalıyorlar.Hepsi de Jonathan gibi sürüden dışlananlar...Arkadaşlarıyla cennet gibi bir yerde sürekli çalışmalar yapan Martı Jonathan geriye dönüp tüm öğrendiklerini diğer martılara öğretmek istiyor.Geriye dönüp çalışmalara başlıyor, hepsiyle tek tek ilgilenip özgürlüğü öğretiyor...

  Bu romanda Martı Jonathan Livingston gerçekte yazgısını kendi çizmek isteyen bir insanı simgeliyor. Çoğumuzun hissettiği toplum - birey çatışmasını küçük bir ilkokul öğrencisinin bile zevkle okuyabileceği yalınlıkla anlatmış yazar.Yediden yetmişe herkesin severek okuyacağı kısacık bir roman..Ama bıraktığı izi ömür boyu taşıyacaksınız..


  YAZAR HAKKINDA
  Richard Bach, 1936 yılında Oak Park, Amerika da doğdu. Roland Robert ve Ruth Helen Bach’in oğlu olan Richard Bach dünyaca ünlü klasik müzik bestecisi J.S. Bach’in soyundan gelmektedir. 1955 yılında, o zamanlar Long Beach Koleji olarak adlandırılan, günümüzde ise Kaliforniya Üniversitesi olarak bilinen okula başladı. Kendisi aslen bir pilot olmakla birlikte uçuş ile ilgili hemen her dalda görev almıştır. Filmlerdeki uçuş sahnelerinde dublörlük yapmış, hava kuvvetlerinde savaş pilotu olarak görev almış, uçaklar ile ilgili birçok teknik yazısı yayınlanmış ve uzun yıllar uçuş hocalığı yapmıştır. Kendi kitabına dayanarak çekilmiş olan bir filmde dahi tehlikeli sahnelerde dublör olarak pilotluk yapmıştır. İlk eşi ile evlenip altı çocuğu olmasına rağmen evliliğe inanmadığı gerekçesi ile boşanmış ve ailesini bir kenarda bırakmıştır. Çocuklarından biri olan Jonathan, hiç tanımadığı babasını konu alan “Bulutların Üzerinde” adında bir kitap yazmıştır. Gerçek tutkusu uçmak olsa da, Richard Bach ömrü boyunca yazarlığa ilgi duydu. Lise yıllarında bir hocası onun bu yeteneğini açığa çıkarmasını sağladı. 1959 yılından itibaren aklında kendi limitlerini aşmayı öğrenerek sınırların dışına uçan bir martı ile ilgili bir kurgu oluşmaya başladı ki sonunda ünlü Jonathan Livingstone Seagull, yani “Martı” ortaya çıktı. Hemen her kitabında uçaklar kitaptaki mesajı iletmekte en önemli araç rolünü üstlendiler. Richard Bach, 1973’te ikinci eşi olan Leslie Parrish ile Martı filminin çekimleri sırasında tanıştı. Daha sonra 1977 ve 1981 yılları arasında Hollywood’dan uzaklaşarak birlikte yeni bir hayata başladılar. 1981 yılında evlendiler. Ancak son yıllarda bu ilişkide sona ermiştir. Başlıca eserleri: Martı (Jonathan Livingstone Seagull), Aklım Nereye Gidiyor, Bir, Güvenlikten Kaçış, Sonsuza Uzanan Köprü Roman incelemesi.


  Okunulası;yüreğe işlenesi;akla kazınılası eşsiz bir yapıt..
  Sevgili babacığım VE anneciğimin bitmek tükenmek bilmeyen okuma aşklarını tatmak bizlere de nasip oldu;bizlere de aşıladı;her zaman der ki;bu hayatta en büyük yatırım eğitime ve kitabadır;kitap OKUMAK yaşamaktır;kendini bilmektir..
  Bu kitabı da bana lise hazırlıktayken hediye etmişlerdi;o kadar değerliydi ki benim için..Okudukça hem kaybolduk satırlarında hem kendimi buldum rüyalarımda...

  KALBİNE YÖN VERMEK
  VE DUYA DUYA DOYA DOYA
  YAŞAMAK İÇİN..
  OKUYUN DERİM..


   
 2. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 3. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  MARTI JONATHAN LİVİNGSTON

  ''Martıların çogu beslenmeleri için gerekli olandan fazlasını ögrenmezler. Kıyı ile besin arasında uçarlar. Onlar için uçuşun anlamı besine ulaşip kıyıya dönmektir. Onların ereği uçuş değil yemektir. Ama bir martı için önemli olan yemek değil uçmaktır.
  Martı Jonathan sıradan bir martı değildi. Bir arayış ve uyanış içindeydi. Denenmemişi denemek ve ögrenmek isteğindeydi. Bir martının uçamayacağı hızları ve yükseklikleri denemek ve başarmak istiyordu. Her başarısızlığın neden ve niçinlerini arayarak, yeni yöntemler bulmayı kendine amaç edinmişti. Bu uyanış ve arayış martı sürüsünü olduğu kadar ailesini de rahatsız ediyordu.

  Annesi, neden Jan neden diye sordu?

  -Bu kadara zor mu diğerleri gibi olman? Yemiyor içmiyorsun, bak bir kemik bir tüy kaldın. Alçak uçuşu pelikanlara ve albatroslara bırak.

  Jonathan şöyle karşilık veriyordu:

  -Bir kemik ve tüy kalmam önemli değil anne. Bir martı olarak havada ne
  yapabilirim ne yapamam onu bilmek istiyorum. Hepsi bu kadar. Sadece bilmek istiyorum.

  Jonathan bıkmadan usanmadan bütün uçuşları deneyerek, her başarısızlık
  onda yeni şeylerin denenmesi için bir itki oluyordu. On binlerce yıldır hiçbir martının denemediği uçuşları yapıyor ve yeni uçuşları için yöntemler buluyordu. Her deneyde ufku biraz daha genişliyordu.

  Bu çalismalar esmasında kendi kendine " Hayat taşidığı bu imkanlardan dolayı ne büyük bir anlam kazanıyor " diye düşünüyordu. Hayat kıyı ile balıkçı tekneleri arasında geçirilen boş bir yaşamdan ibaret değildir. Onun bir ereği olması gerekir. Kendinizi bundan kurtarabilir, maharet, bilgi ve yücelik kendinizi yeniden bulabilirsiniz. ''


  Sürüdeki olmama, alışıla gelmiş düşünce tutsaklığından kurtulma, yenilik peşinde olma... Gerçeğin araştırılması ancak bu yöntemle olabilir... yani ; Martı olabilmekle başlayabilir herşey,jonathan'ın ardında...
   
 4. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 5. beyazkedxix

  beyazkedxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  331
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Yaşar Kurt un Martı isimli şarkısı bu şahane kitaptan esinlenerek bestelenmiş :kahve:
   
 6. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 7. fragola

  fragola Gruşenka Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.518
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Gerçekten çok güzel bi kitaptı. Hatırlattığınız için teşekkür ederim a.s. Tekrar okuyasım geldi çok
   
 8. 26 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 9. tricky

  tricky Guest

  kitapla olan aşkımı başlatan,tekrar tekrar okuduğum kitap.
   
 10. 27 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 11. cinsilatif

  cinsilatif sana emanet... Pro Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.254
  Beğenildi:
  196
  Ödül Puanları:
  163
  ben de çook eskiden okumuştum martı yı
  çok güzeldi.
   
 12. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 13. since

  since Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Eskiden okumuştum ancak birkez daha hatırlayınca tekrar okumak istedim. En kısa zamanda tekrar okuyacağım :)
   
 14. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 15. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  "küçük bir martı bu jonathan, küçük bir martı ama farklı
  uçmak istiyordu jonathan, uçmak istiyordu ama farklı,
  bir gün çok yükseğe çıktı jonathan, bulutlara değdi kanadı,
  ve kendini denize bıraktı, ve kendini bıraktı..."
   
 16. 5 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 17. MissA

  MissA Doğum Hikayecisi Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.954
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  bende çok sevmiştim bu kitabı bana da sevgilim önermişti ona da teyzesi önermiş
   
 18. 26 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Libyana
 19. nevval

  nevval Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kitabı yıllar önce okumuştum ve çok beğenmiştim. Okumayanlara tavsiye ederim.